Kateřinská jeskyně

Kateřinská jeskyně je součástí CHKO Moravský kras, nedaleko města Blansko.

Proč je Kateřinská jeskyně vyhledávaným cílem návštěvníků?

Výzdoba této jeskyně není tak výrazná, jako u všech zbývajících jeskyní Moravského krasu, přesto je mezi podzemními prostorami tohoto rozsáhlého krasového území velice ceněna. Tím důvodem je obrovská podzemní místnost s vynikající akustikou. Nese název Hlavní dóm a jistě správně tušíte, že bude často využíván pro různé hudební produkce a pěvecké koncerty. Umělci a jejich publikum však musí počítat s tím, že jsou zdejší prostory velmi chladné, teplota uvnitř jeskyně nestoupá výš než na hodnotu 7 °C.

Jeskyně byla objevena na počátku 20. století a pro veřejnost zpřístupněna v roce 1910. Dnes je prohlídková trasa dlouhá zhruba 400 metrů, ale podstatná část prohlídky se věnuje Hlavnímu dómu, což je největší jeskynní dóm v České republice. Jeho rozměry jsou skutečně úctyhodné – délka 97 metrů, šířka 44 metrů a výška 20 metrů (to je výška např. sedmipatrového panelového domu). Z Hlavního dómu pak prohlídka pokračuje Novou jeskyní, kterou objevila skupina nadšenců pod vedením profesora Karla Absolona. Zde je poměrně pestrá krápníková výzdoba, nejzajímavější je nasvícený krápník přezdívaný Čarodějnice a pozornosti neuniknou ani hůlkové stalagnáty vysoké několik metrů, které byly pojmenovány Bambusový lesík.

Půvabná dívka hledá zatoulanou ovečku

Kateřinská jeskyně kdysi bývala zimovištěm pravěkých medvědů z období pleistocénu (starší čtvrtohory).

Název jeskyně se váže k pověsti o půvabné dívce Kateřině, která v jeskyni hledala zatoulanou poslední ovečku ze stáda. Nenašla však z jeskyně cestu ven a zůstala uvnitř uvězněna, kde nakonec zemřela. Zda je na této pověsti něco pravdy, ovšem nikdo neví.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Vavřinec 
Web: Kateřinská jeskyně
Email: katerinska@caves.cz
Telefon: +420 516 413 161

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Geopark Rudice - Geopark Rudice je muzeum v přírodě
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Hotel Olberg - Nekuřácká restaurace Olberg nabízí gurmánské zážitky. Pokrmy v našem jídelním lístku jsou připravovány výhradně z čerstvých surovin. Restaurace Olberg podává kvalitní a chutné regionální výrobky.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Krajčov vrch - Rozhledna Krajčov vrch je stylová stavba vyhlídkové věže na okraji obce Nižná Boca.
Svatojánská rozhledna - Na jihovýchodním okraji obce Liptovský Ján je postavena krásná dřevěná rozhledna.
Vyhlídková věž kostela svatého Egídia Poprad - Věž kostela sv. Egídia v Popradu slouží veřejnosti jako rozhledna.
Rozhledna Vavrišovo - U obce Vavrišovo stojí stylová vyhlídková věž, která je součástí objektu lidové architektury tamního kraje.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.