Zámek Žihobce, útočiště vrápenců malých v Pošumaví

Mnoho rodů se vystřídalo ve středověké tvrzi Žihobce nedaleko Kašperských Hor, která se postupně měnila v sídlo renesanční a nakonec v barokní zámek. Dnes zde sídlí letouni z rodu vrápenců. Půda zámku se stala domovem pro velkou letní kolonii vrápence malého.

První písemná zmínka o Žihobcích pochází z roku 1045. Vladykové ze Žihobec jsou zmiňováni až do počátku 16. století, později se i Pošumavím valily dějiny a majitelé se zde rychle střídali. Tvrz byla několikrát vypálena a později přebudována v renesančním stylu. Koncem 17. století nechal Ferdinand Isellin z Lanau sídlo přestavět na barokní zámek, v němž pak s rodinou žil.

V roce 1919 budovu zámeckého skleníku odkoupila obec, která jej přestavěla pro potřeby místního divadelního spolku. Žihobce jsou tak nejspíš jedinou vesnicí v Čechách, která má budovu určenou výhradně pro divadelní účely. V Žihobcích také byla v roce 1921 zřízena první měšťanská škola v bývalém sušickém okrese a základní škola v budově zámku existuje dodnes. V současnosti si prostory zámku mezi sebe škola dělí s Muzeem Lamberská stezka a infocentrem, otevřenými zde v roce 2012.

 

Vyhřátá zámecká půda je dnes sídlem mateřské kolonie vrápenců malých. Každoročně od května do srpna se tu zdržuje skupina samic, které tu přivádějí na svět svá mláďata. Lokalita je odborníky sledována již od 70. let 20. století. Tehdy se na půdě vyskytovalo jen několik jedinců. V 80. letech dokonce kolonie z půdy téměř vymizela. Od roku 2000 početnost kolonie v Žihobcích opět narůstá, v současnosti se zde vyskytuje cca 150 samic. Jedná se o největší letní kolonii vrápenců malých v jihozápadních Čechách. Zámek Žihobce byl v roce 2009 vyhlášen v rámci soustavy chráněných území NATURA 2000 jako tzv. evropsky významná lokalita (EVL) pro tento druh.

 

Návštěvníci se o zdejších okřídlených obyvatelích mohou dozvědět více přímo z výkladu průvodců. Děti i dospělí si prohlídku zámku mohou zpestřit i s pomocí pracovních listů s netopýří tematikou, které obdrží na pokladně zámku.

 

Místem, kde se lze setkat i s dalšími druhy netopýrů, je zámecký park. Staré stromy s dutinami slouží jako úkryty např. pro netopýra rezavého, stromového či vodního. Netopýři však přilétají do parku také na lov potravy, kterou nacházejí v blízkosti stromů a nad travními porosty. Celkem zde bylo zjištěno 13 druhů letounů. Zájemcům o podrobnější informace lze doporučit zhruba kilometr dlouhou okružní naučnou stezku „Netopýřím parkem“. Na celkem pěti panelech se dozvíte vše o historii Žihobec, zámku a šlechtického rodu Lamberků. Prohlédnete si také unikátní „broukoviště“, které bylo vybudováno z pokácených stromů při revitalizaci parku. Ležící dřevo je významným biotopem pro nejrůznější hmyz, ten pak tvoří potravu třeba právě pro netopýry. Poslední tabule Vás se životem těchto tajuplných nočních lovců podrobněji seznámí. 

 

Více informací o letounech (nejen) na tomto zámku zde:http://napude.sousednetopyr.cz

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 18.2.2020
Skoro jasno
5°C
2°C
Srážky: 0.2mm
Tlak: 1025.9hPa
Vítr: 8.1m/s
z západu
Zítra
Středa 19.2.
Deštivo
4°C
0°C
Čtvrtek
20.2.2020
Polojasno
5°C
4°C
Pátek
21.2.2020
Polojasno
3°C
0°C
Sobota
22.2.2020
Zataženo
9°C
6°C

Kontakt

Adresa:
Žihobce 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Žermanický Park - Je zde vybudováno dětské hřiště, kryté pození, mini farma, francouzská zahrada, jezirko, bylinková zahrádka, ohnište, gril, ruské kůželky...
Rybník Velké Stavidlo - Rybník se svérázným názvem Velké Stavidlo vznikl jako součást tzv. Oborské rybniční soustavy nedaleko Třeboně.
Rybník Velká Kuš - Rybník Velká Kuš je jedna z nejkrásnějších přírodních scenérií na Blatensku. 
Rybník Radov - Rybník Radov byl pravděpodobně založen šlechticem Václavem Zmrzlíkem ze Svojšína v období rané renesance, zhruba kolem roku 1530.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.