Zámek Lužec

Lužec je do romantické podoby přestavěný barokní zámek v okrese Louny. V současné době je chráněn jako Kulturní památka České republiky.

Zámecký areál čtvercového půdorysu s hlavní patrovou budovou je obklopen ze severní strany velmi zanedbaným anglickým parkem. Z nádvoří se do patra zámku vstupuje předsazeným dřevěným schodištěm a ze západní strany k zámku přiléhá hospodářská budova. Roh mezi tímto hospodářským traktem a zámkem uzavírá válcová věž s cimbuřím, vystavěná v romantickém duchu v roce 1908.

Zámek stojí v místech bývalé středověké tvrze 

Předchůdcem dnešního zámku bývala rytířská středověká tvrz z roku 1447, byla ve vlastnictví Ojíře z Očedělic. Syn Ojíře jménem Pechanec zdědil vintířovský statek a Lužec navíc připojil ke svému panství v Lubenci. V roce 1577 bylo celé panství s tvrzí zastaveno Jindřichu Brozanskému z Vřesovic, dalším majitelem byl Adam Ferdinand Údržský z Údrže, který zde v roce 1597 vybudoval poplužní dvůr.

Zkonfiskovaný poplužní dvůr střídá řada majitelů, nakonec se mění v barokní zámek

Po bitvě na Bílé hoře získal dvůr jako konfiskát, zakoupený od královské komory, Jan Ludvík Neslinger ze Selchengrabu a jeho potomek tu vybudoval v roce 1664 raně barokní zámek. Ten pak dále vlastnil Kryštof Štampach ze Štampachu a jeho potomci zde sídlili až do roku 1855. Posledním vlastníkem rodu Štampachů byla Marie Pachtová rozená ze Štampachu, která zámek podstatně rozšířila a nechala vybudovat anglický park.

Panství pak vlastnili Johann Anton ze Starku, Johann Riedl von Riedenstein a v roce 1868 Josefina Bärenreitherová. Josef Maria Bärenreither pak začal měnit podobu zámku do romantického sídla, tedy do podoby, jakou známe dnes. Od konce 19. století se tu vystřídalo několik dalších majitelů - anglický konzul Frederic Quinton de Saint Quentin, Geza Schiffmann a Zdeněk Stopka. Posledními majiteli byli od roku 1918 manželé Fišerovi.

Zchátralý zámek dnes rekonstruují noví majitelé 

Po 2. světové válce byl Fišerovým zámek zabaven a v roce 1951 jej získal do své správy Státní statek Lubenec. Zámek byl využíván jako ubytovna pro zaměstnance, ale pozbýval náležité údržby a chátral. Jakousi opravou prošel v roce 1967, bylo to shodou okolností krátce předtím, nežli se tu natáčel film Adelheid. Zámek potom sloužil jako obilná sýpka a chátrání zanedbaného objektu pokračovalo.

Teprve v roce 2008 začal jeho nový majitel s postupnou zdlouhavou rekonstrukcí.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 26.2.2021
Déšť
13°C
3°C
Srážky: 0.9mm
Tlak: 1028.1hPa
Vítr: 2.9m/s
z severo-západu
Zítra
Sobota 27.2.
Zataženo
5°C
1°C
Neděle
28.2.2021
Skoro jasno
8°C
1°C
Pondělí
1.3.2021
Jasno
8°C
1°C
Úterý
2.3.2021
Jasno
7°C
4°C

Kontakt

Adresa:
Vroutek 
Web: Zámek Lužec
Email: martinek.m@volny.cz
Telefon: +420 602 324 713

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 9km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tichá (zřícenina tvrze) - Z kamenné tvrze Tichá z poloviny 14. století se do dnešních dnů zachovala pouze hranolová věž. Je vysoká 13 metrů a v současné době je upravena na rozhlednu. Koncem roku 2020 byla na věži přistavěna střecha.
Rozhledna Jezerní vyhlídka - Rozhledna Jezerní vyhlídka nedaleko Horní Plané pochází z roku 2016.
Rozhledna Hradišťský vrch - Nedaleko města Kaplice, na Hradišťském vrchu, vyrostla moderní dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm. Je vysoká 28 metrů a byla postavena podle návrhu architekta Pavla Jury. 
Rozhledna Zámecký vrch (zřícenina hradu Kamenice) - Z bývalé hradní věže v místě zříceny hradu Kamenice byla již v roce 1880 vybudována vyhlídka. Ta však byla kvůli špatnému technickému stavu stržena a na jejím místě vyrostla dřevěná stavba.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.