Zámek Lužec

Lužec je do romantické podoby přestavěný barokní zámek v okrese Louny. V současné době je chráněn jako Kulturní památka České republiky.

Zámecký areál čtvercového půdorysu s hlavní patrovou budovou je obklopen ze severní strany velmi zanedbaným anglickým parkem. Z nádvoří se do patra zámku vstupuje předsazeným dřevěným schodištěm a ze západní strany k zámku přiléhá hospodářská budova. Roh mezi tímto hospodářským traktem a zámkem uzavírá válcová věž s cimbuřím, vystavěná v romantickém duchu v roce 1908.

Zámek stojí v místech bývalé středověké tvrze 

Předchůdcem dnešního zámku bývala rytířská středověká tvrz z roku 1447, byla ve vlastnictví Ojíře z Očedělic. Syn Ojíře jménem Pechanec zdědil vintířovský statek a Lužec navíc připojil ke svému panství v Lubenci. V roce 1577 bylo celé panství s tvrzí zastaveno Jindřichu Brozanskému z Vřesovic, dalším majitelem byl Adam Ferdinand Údržský z Údrže, který zde v roce 1597 vybudoval poplužní dvůr.

Zkonfiskovaný poplužní dvůr střídá řada majitelů, nakonec se mění v barokní zámek

Po bitvě na Bílé hoře získal dvůr jako konfiskát, zakoupený od královské komory, Jan Ludvík Neslinger ze Selchengrabu a jeho potomek tu vybudoval v roce 1664 raně barokní zámek. Ten pak dále vlastnil Kryštof Štampach ze Štampachu a jeho potomci zde sídlili až do roku 1855. Posledním vlastníkem rodu Štampachů byla Marie Pachtová rozená ze Štampachu, která zámek podstatně rozšířila a nechala vybudovat anglický park.

Panství pak vlastnili Johann Anton ze Starku, Johann Riedl von Riedenstein a v roce 1868 Josefina Bärenreitherová. Josef Maria Bärenreither pak začal měnit podobu zámku do romantického sídla, tedy do podoby, jakou známe dnes. Od konce 19. století se tu vystřídalo několik dalších majitelů - anglický konzul Frederic Quinton de Saint Quentin, Geza Schiffmann a Zdeněk Stopka. Posledními majiteli byli od roku 1918 manželé Fišerovi.

Zchátralý zámek dnes rekonstruují noví majitelé 

Po 2. světové válce byl Fišerovým zámek zabaven a v roce 1951 jej získal do své správy Státní statek Lubenec. Zámek byl využíván jako ubytovna pro zaměstnance, ale pozbýval náležité údržby a chátral. Jakousi opravou prošel v roce 1967, bylo to shodou okolností krátce předtím, nežli se tu natáčel film Adelheid. Zámek potom sloužil jako obilná sýpka a chátrání zanedbaného objektu pokračovalo.

Teprve v roce 2008 začal jeho nový majitel s postupnou zdlouhavou rekonstrukcí.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Vroutek 
Web: Zámek Lužec
Email: martinek.m@volny.cz
Telefon: +420 602 324 713

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 9km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Prievidza - Rozhledna nad městem Prievidza je ocelová konstrukce vyhlídkové věže se zábradlím.
Rozhledna Zliechov - Košecké Rovné - Rozhledna Zliechov - Košecké Rovné je masivní dřevěná vyhlídková stavba.
Rozhledna Malý Lubín - Rozhledna Malý Lubín je dřevěná vyhlídková věž, která poskytuje fantastický výhled do okolí.
Rozhledna Čajka v oblakoch - Rozhledna Čajka v oblakoch je obdobou rozhleden v České republice, s názvem "Stezka v oblacích".

Nové ubytování

+ přidat
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.