Zámek Lužec

Lužec je do romantické podoby přestavěný barokní zámek v okrese Louny. V současné době je chráněn jako Kulturní památka České republiky.

Zámecký areál čtvercového půdorysu s hlavní patrovou budovou je obklopen ze severní strany velmi zanedbaným anglickým parkem. Z nádvoří se do patra zámku vstupuje předsazeným dřevěným schodištěm a ze západní strany k zámku přiléhá hospodářská budova. Roh mezi tímto hospodářským traktem a zámkem uzavírá válcová věž s cimbuřím, vystavěná v romantickém duchu v roce 1908.

Zámek stojí v místech bývalé středověké tvrze 

Předchůdcem dnešního zámku bývala rytířská středověká tvrz z roku 1447, byla ve vlastnictví Ojíře z Očedělic. Syn Ojíře jménem Pechanec zdědil vintířovský statek a Lužec navíc připojil ke svému panství v Lubenci. V roce 1577 bylo celé panství s tvrzí zastaveno Jindřichu Brozanskému z Vřesovic, dalším majitelem byl Adam Ferdinand Údržský z Údrže, který zde v roce 1597 vybudoval poplužní dvůr.

Zkonfiskovaný poplužní dvůr střídá řada majitelů, nakonec se mění v barokní zámek

Po bitvě na Bílé hoře získal dvůr jako konfiskát, zakoupený od královské komory, Jan Ludvík Neslinger ze Selchengrabu a jeho potomek tu vybudoval v roce 1664 raně barokní zámek. Ten pak dále vlastnil Kryštof Štampach ze Štampachu a jeho potomci zde sídlili až do roku 1855. Posledním vlastníkem rodu Štampachů byla Marie Pachtová rozená ze Štampachu, která zámek podstatně rozšířila a nechala vybudovat anglický park.

Panství pak vlastnili Johann Anton ze Starku, Johann Riedl von Riedenstein a v roce 1868 Josefina Bärenreitherová. Josef Maria Bärenreither pak začal měnit podobu zámku do romantického sídla, tedy do podoby, jakou známe dnes. Od konce 19. století se tu vystřídalo několik dalších majitelů - anglický konzul Frederic Quinton de Saint Quentin, Geza Schiffmann a Zdeněk Stopka. Posledními majiteli byli od roku 1918 manželé Fišerovi.

Zchátralý zámek dnes rekonstruují noví majitelé 

Po 2. světové válce byl Fišerovým zámek zabaven a v roce 1951 jej získal do své správy Státní statek Lubenec. Zámek byl využíván jako ubytovna pro zaměstnance, ale pozbýval náležité údržby a chátral. Jakousi opravou prošel v roce 1967, bylo to shodou okolností krátce předtím, nežli se tu natáčel film Adelheid. Zámek potom sloužil jako obilná sýpka a chátrání zanedbaného objektu pokračovalo.

Teprve v roce 2008 začal jeho nový majitel s postupnou zdlouhavou rekonstrukcí.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Vroutek 
Web: Zámek Lužec
Email: martinek.m@volny.cz
Telefon: +420 602 324 713

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 9km

Nová místa

+ přidat
Sakurová alej Opava - V Opavě Vávrovicích naleznete krásnou sakurovou alej.
Jinan dvoulaločný Opava - V Opavě, v sousedství Mendelova gymnázia, se nachází krásný exemplář Jinanu dvoulaločného.
Tis červený - V Opavě, nedaleko Beethovenovy fontány, byl zasazen krásný exemplář Tisu červeného.
Mendelův strom - V Opavě ve Smetanových sadech v sousedství kostela sv. Jana Křtitele byl 2. května 2022 zasazen památný strom - dub letní.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.