Klíč

Klíč je čtvrtá nejvyšší hora Lužických hor. Znělcový kužel vystupuje nad městem Nový Bor jako výrazná dominanta, nadmořská výška hory je necelých 760 metrů (nejvyšší hora Luž měří 793 metrů).

K vrcholu hory vede modrá a červená turistická cesta, samotná vrcholová stezka byla upravena skialpinisty již v roce 1893. V roce 1908 byla vybudována poblíž vrcholu menší turistická chata, která však v průběhu 2. světové války zanikla. 

Vystoupat vzhůru k tomuto zvláštnímu vrcholu s horským klimatem se vyplatí, výhled je skutečně impozantní

Výstup na vrchol je poměrně namáhavý, ale rozhodně stojí za to, je odtud nádherný výhled na panorama Lužických hor, na Ralskou pahorkatinu, České středohoří, na Nový Bor, Českou Lípu a Ještěd, za dobré dohlednosti spatříte i hřeben Krkonoš a horu Říp. Zajímavé je zdejší tzv. Kamenné pole, které vzniklo v průběhu statisíců let postupnou erozí horniny a jejím zvětráváním. V kamenném moři se v zimě tvoří mohutné rampouchy a ledopády, vyvěrají tu silné prameny a voda pak stéká do tzv. Kamzičí studánky. 

Přírodní rezervace Klíč, kamzíci a druhy hmyzu, žijící ve Vysokých Tatrách

Velmi zvláštním klimatickým úkazem je fakt, že i přes svou poměrně nízkou nadmořskou výšku má hora Klíč na vrcholu horské klima, v severních partiích hory se sníh udrží až do května, z tohoto důvodu je také část území chráněna jako Přírodní rezervace Klíč v rámci CHKO Lužické hory. V rezervaci se nachází světlý svahový les, tvořený převážně bukovým a dubovým porostem s příměsí smrku a v nižších polohách i javoru, jeřábu a lísky. Na západních svazích se vyskytuje vzácná květena. 

Před sto lety byli na Děčínsko vysazeni kamzíci, kteří dnes obývají i oblast Lužických hor a zajímavostí je, že zde žijí mnohé druhy hmyzu, které se vyskytují výhradně v Krkonoších a ve Vysokých Tatrách. 

 

Nedaleko hory vznikla v roce 2007 Naučná stezka Údolí pod Klíčem.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Svor 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Ski areál Polevsko - Skiareál Polevsko patří k menším areálům v malebném prostředí Lužických hor.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
La Plaza restaurant - La Plaza restaurant nabízí bohatý jídelníček, bezbariérový přístup a stavebně oddělené kuřácké a nekuřácké prostory. Vedle klasické restaurační činnosti hostům nabízíme pořádání oslav narozenin, svatebních hostin, prezentací a rautů. Restaurace La Plaza Vás příjemně překvapí klidným a útulným prostředím, stejně jako kvalitou jídel. Při vaření používáme čerstvé suroviny a čerstvé koření. Připravili jsme pro Vás jídla ze staročeské kuchyně, pokrmy z mezinárodní kuchyně, bezmasá jídla a studené i teplé pokrmy.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Fajmonova lípa - Vyhlídka Fajmonova lípa je v podstatě vyhlídkový chodník, který napodobuje Stezky v oblacích. 
Vyhlídka na starém vodojemu Brodská - Bývalý vodojem se v roce 2013 proměnil na vyhlídkovou věž, odkud můžete nerušeně pozorovat blízké okolí Českomoravské vrchoviny a město Ždírec nad Doubravou.
Červená věž v Litomyšli - Červená věž je součástí Muzea restaurování a historických technologií, které tu bylo zřízeno na počátku devadesátých let. 
Mydlářovský dům v Chrudimi - V Chrudimi se nachází tzv. Mydlářovský dům, jehož součástí je i vyhlídková věž, upravená proo veřejnost jako rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.