Klíč

Klíč je čtvrtá nejvyšší hora Lužických hor. Znělcový kužel vystupuje nad městem Nový Bor jako výrazná dominanta, nadmořská výška hory je necelých 760 metrů (nejvyšší hora Luž měří 793 metrů).

K vrcholu hory vede modrá a červená turistická cesta, samotná vrcholová stezka byla upravena skialpinisty již v roce 1893. V roce 1908 byla vybudována poblíž vrcholu menší turistická chata, která však v průběhu 2. světové války zanikla. 

Vystoupat vzhůru k tomuto zvláštnímu vrcholu s horským klimatem se vyplatí, výhled je skutečně impozantní

Výstup na vrchol je poměrně namáhavý, ale rozhodně stojí za to, je odtud nádherný výhled na panorama Lužických hor, na Ralskou pahorkatinu, České středohoří, na Nový Bor, Českou Lípu a Ještěd, za dobré dohlednosti spatříte i hřeben Krkonoš a horu Říp. Zajímavé je zdejší tzv. Kamenné pole, které vzniklo v průběhu statisíců let postupnou erozí horniny a jejím zvětráváním. V kamenném moři se v zimě tvoří mohutné rampouchy a ledopády, vyvěrají tu silné prameny a voda pak stéká do tzv. Kamzičí studánky. 

Přírodní rezervace Klíč, kamzíci a druhy hmyzu, žijící ve Vysokých Tatrách

Velmi zvláštním klimatickým úkazem je fakt, že i přes svou poměrně nízkou nadmořskou výšku má hora Klíč na vrcholu horské klima, v severních partiích hory se sníh udrží až do května, z tohoto důvodu je také část území chráněna jako Přírodní rezervace Klíč v rámci CHKO Lužické hory. V rezervaci se nachází světlý svahový les, tvořený převážně bukovým a dubovým porostem s příměsí smrku a v nižších polohách i javoru, jeřábu a lísky. Na západních svazích se vyskytuje vzácná květena. 

Před sto lety byli na Děčínsko vysazeni kamzíci, kteří dnes obývají i oblast Lužických hor a zajímavostí je, že zde žijí mnohé druhy hmyzu, které se vyskytují výhradně v Krkonoších a ve Vysokých Tatrách. 

 

Nedaleko hory vznikla v roce 2007 Naučná stezka Údolí pod Klíčem.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 2.7.2020
Silný déšť
23°C
17°C
Srážky: 1.3mm
Tlak: 1010.3hPa
Vítr: 2.2m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Pátek 3.7.
Polojasno
19°C
16°C
Sobota
4.7.2020
Polojasno
22°C
17°C
Neděle
5.7.2020
Polojasno
25°C
18°C
Pondělí
6.7.2020
Skoro jasno
20°C
12°C

Kontakt

Adresa:
Svor 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Ski areál Polevsko - Skiareál Polevsko patří k menším areálům v malebném prostředí Lužických hor.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
La Plaza restaurant - La Plaza restaurant nabízí bohatý jídelníček, bezbariérový přístup a stavebně oddělené kuřácké a nekuřácké prostory. Vedle klasické restaurační činnosti hostům nabízíme pořádání oslav narozenin, svatebních hostin, prezentací a rautů. Restaurace La Plaza Vás příjemně překvapí klidným a útulným prostředím, stejně jako kvalitou jídel. Při vaření používáme čerstvé suroviny a čerstvé koření. Připravili jsme pro Vás jídla ze staročeské kuchyně, pokrmy z mezinárodní kuchyně, bezmasá jídla a studené i teplé pokrmy.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.
Rozhledna Třenická hora - Rozhledna Třenická hora je ve skutečnosti telekomunikační stožár mobilních operátorů, postavený v roce 2007.
Rozhledna Bedřichova vyhlídka - Bedřichova vyhlídka je 14 metrů vysoká stavba dřevěné rozhledny, postavená v roce 2018. Přístup na vrcholový ochoz zajišťuje točité schodiště se 66 schody. 

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.