Sladovna Písek

Sladovna Písek (Sladovna právovárečného měšťanstva Písek) je bývalý průmyslový objekt, který město Písek nechalo rekonstruovat se zaměřením především na nejmladší návštěvníky. Jsou zde pořádány kulturní akce různého typu – besedy, přednášky, autorská čtení, dílničky, koncerty a divadelní představení. Najdete zde i expozici s názvem Po stopách ilustrace, která velmi pěkně popisuje vývoj ilustrace dětských knih.

Kulturní centrum na břehu Otavy

Sladovna Písek dnes poskytuje dětem poutavý program interaktivních výstav doplněný o vyhrazený herní prostor pro nejmenší děti do 6 let. Dospělí jistě uvítají stálou expozici Sladovnictví. Tvůrci programů aktivního volného času vytvořili v prostorách sladovny dílnu na výrobu svíček a mýdel Rodas a nechybí tu ani velmi příjemná kavárna s pěkným výhledem na písecký kamenný most (nejstarší kamenný most v ČR).

Proměna sladovny po sto letech výroby sladu

Sladovna sloužila v Písku svému původnímu účelu již v polovině 19. století. Byla postavena v letech 1862 – 1864 v sousedství píseckého hradu. Zajímavostí je, že se v průběhu stavby sladovny zřítila hradní věž.

Příprava ječného sladu probíhala nepřetržitě téměř osmdesát let. Druhá světová válka však přerušila výrobu sladu v tomto zajímavém objektu na pravém břehu řeky Otavy, sladovna se proměnila na sklad zbraní a posléze ubytovnu pro sovětské vojáky. V roce 1948 byla sladovna znárodněna a slad se zde pak opět produkoval, a to až do konce 70. let. Pak už objekt sloužil jen jako skladový prostor a postupně chátral. V roce 1995 sladovnu vykoupilo město a bylo rozhodnuto o následné rekonstrukci, resp. proměně sladovny v kulturní stánek, případně městský archiv.

Na počátku nového milénia byly provedeny zabezpečovací práce a v letech 2001 – 2004 zajištěny nosné konstrukce. Další tři roky probíhaly vlastní stavební úpravy do podoby, jakou má sladovna dnes. Rekonstrukce budovy byla ukončena v roce 2007, částečně i zásluhou dotací Evropské unie.

Od roku 2009 se zde nachází stálá expozice věnovaná životu a dílu píseckého rodáka Radka Pilaře a také výše zmiňovaná expozice Po stopách ilustrace.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 5.3.2021
Polojasno
2°C
-5°C
Srážky: 0.2mm
Tlak: 1022.3hPa
Vítr: 4.8m/s
z severu
Zítra
Sobota 6.3.
Jasno
3°C
-5°C
Neděle
7.3.2021
Skoro jasno
6°C
-5°C
Pondělí
8.3.2021
Polojasno
4°C
-4°C
Úterý
9.3.2021
Polojasno
5°C
-5°C

Kontakt

Adresa:
Písek 
Web: Sladovna Písek
Email: info@sladovna.cz
Telefon: +420 387 999 997

Místa v okolí

Písek - Písek je okresní město v Jihočeském kraj. Leží na řece Otavě. Město má přibližně 30 tisíc obyvatel. Písek je slavný svým nejstarším kamenným mostem v České republice.
Vzdálenost: 1km
Street workout Písek Z.S. - Street workout park v Písku vznikl v roce 2014 (slavnostní otevření 9.10.2014) a souvisí se vznikem sportovního klubu Free Workout Písek, který je zřízen pod oficiální neziskovou organizací Street Workout Písek z.s.
Vzdálenost: 1km
Jez u Nového mostu - Písek - Jez u Nového mostu - Písek na řece Otavě, ř. km. 25,2 je velmi nebezpečný vysoký jez parabolického profilu oddělený na samostatná jezová pole několika pilíři. Nebezpečí spočívá ve vodním válci, který se tvoří pod jezem ve vývařišti, ale největším úskalím tohoto smrtícího jezu je komplikovaný přístup ze břehu k záchraně tonoucího kvůli jezovým pilířům, oddělujícím jednotlivá jezová pole. Nepokoušejte se v žádném případě jez sjíždět, šance na přežití ve smrtícím vývařišti je minimální.
Vzdálenost: 1km
Podskalský jez Písek - Podskalský jez Písek na řece Otavě, ř. km. 25,8 může být při větším vodním stavu smrtelně nebezpečný. Levá část jezu má parabolický profil a tvoří pod jezem nebezpečné vývařiště. Pravá část jezu je pozvolná a za nižšího stavu vody je sjízdná. Propust je nesjízdná s vysokým skokem.
Vzdálenost: 1km
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Vzdálenost: 1km
Václavský jez Písek - Václavský jez Písek na řece Otavě, ř. km. 27,0 je velmi zdařile rekonstruovaný jez a pro vodáky další lahůdkou na Otavě. Jez je sjízdný dlouhou retardérovou propustí vlevo.
Vzdálenost: 2km
Zrušené tábořiště U Plovárny - Písek - Do roku 2016 bylo v provozu tábořiště U Plovárny - Písek na řece Otavě, ř. km. 27,4, v areálu městského plaveckého stadionu. Místo se nachází zhruba 400 m nad prvním jezem (Václavským) v Písku - na levém břehu. Od letní sezony 2017 je tábořiště zrušeno.
Vzdálenost: 2km

Nová místa

+ přidat
Zámek Český Rudolec (Malá Hluboká) - Vodní tvrz Český Rudolec postavená ve 14. století prošla v průběhu staletí několika stavebními úpravami. Byla přestavována v duchu renesance, baroka a nakonec v novogotickém stylu, který se nápadně podobá zámku Hluboká nad Vltavou.
Rozhledna Tichá (zřícenina tvrze) - Z kamenné tvrze Tichá z poloviny 14. století se do dnešních dnů zachovala pouze hranolová věž. Je vysoká 13 metrů a v současné době je upravena na rozhlednu. Koncem roku 2020 byla na věži přistavěna střecha.
Rozhledna Jezerní vyhlídka - Rozhledna Jezerní vyhlídka nedaleko Horní Plané pochází z roku 2016.
Rozhledna Hradišťský vrch - Nedaleko města Kaplice, na Hradišťském vrchu, vyrostla moderní dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm. Je vysoká 28 metrů a byla postavena podle návrhu architekta Pavla Jury. 

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.