EVC Švýcárna (CHKO Moravský kras)

EVC Švýcárna se nalézá v Josefském údolí v Moravském krasu, který patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Jedná se o stavbu hutního hostince a železitých lázní postavených v alpském (švýcarském) stylu. Objekt se nachází v Josefovském údolí u Křtinského potoka přibližně 3 km východně od Adamova. Stojí poblíž pozůstatků komplexu bývalé železářská huti v Josefovském údolí u Adamova. Železářská huť byla založená v roce 1732 Lichenštejny a její provoz byl zastaven v roce 1877. V roce 1971 byla zahájena rekonstrukce areálu bývalé huti, který později převzalo Technické muzeum v Brně.

EVC Švýcárna se nalézá v Josefském údolí v Moravském krasu, který patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Jedná se o stavbu hutního hostince a železitých lázní postavených v alpském (švýcarském) stylu. Objekt se nachází v Josefovském údolí u Křtinského potoka přibližně 3 km východně od Adamova. Stojí poblíž pozůstatků komplexu bývalé železářská huti v Josefovském údolí u Adamova. Železářská huť byla založená v roce 1732 Lichenštejny a její provoz byl zastaven v roce 1877. V roce 1971 byla zahájena rekonstrukce areálu bývalé huti, který později převzalo Technické muzeum v Brně.

K dispizici je:

  • přízemí - restaurace s možnosti stravování o min. 45 místech
  • 1.patro - větší ubytovací místnost s min. 6 ubytovacími misty, společenská místnost, WC, koupelna s hydromasážní vanou
  • 2.patro - pokrovní pokoje 5 pokojů x 3 lůžka (s možnosti přistýlky) a 2 pokoje x 2 lůžka s umyvadlem na pokoji, sprchy

Popis

Stylová jednoposchoďová budova s kamenným přízemím a poschodím z hrázděného zdiva. Stropy byly původně trámové. Švýcárna byla vystavěna zároveň s novou modelárnou těsně po roce 1840 se záměrem zřízení hostince, při němž měly být provozovány struskové lázně a cizinecké byty. Jisté je, že stavba byla dokončena před rokem 1850, poněvadž téhož roku nabízela správa knížecího statku v Pozořicích inzerátem "knížecí lichtensteinskou , nově vybudovanou hospodu v Josefovském údolí u Adamova" k pronajmutí na 3 - 6 let. Hospoda vystřídala celou řadu nájemců. Po roce 1950, kdy byla hospoda zrušena, byla budova upravena na bytové jednotky. V současnosti penzion a restaurace. Z hlediska architektonického i památkového se jedná o hodnotnou rázovitou stavbu.

Kontaktní adresa: Josefov č.p.459, Adamov 679 04, okr. Blansko; tel.: 603 375 481, e-mail: svycarna@centrum.cz

CHKO Moravský kras

Moravský kras je nejvýznamnější krasová oblast v České republice. Je vymezen vápencovou oblastí, která začíná na sv okraji Brna a sahá až k městu Sloupu. Ráz krajiny je dán krasovými plošinami s množstvím závrtů, oddělenými hlubokými kaňonovitými žleby. Podél severní a východní hranice je situována řada ponorů, odvádějící vody z nekrasové části Drahanské vrchoviny do jeskynních systémů. Nejdelší jeskynní systém byl na počest amatérských speleologů nazván jeskyní Amatérskou. Svými téměř 33 km je nejrozsáhlejším jeskynním systémem v České republice. Na území Moravského krasu je evidováno téměř 1 000 jeskyní. V mnoha z nich jsou zachovány doklady dávno zmizelého života i vývoje lidské společnosti.

Josefovské údolí

Josefovské údolíPřekrásné zčásti krasové údolí Moravského krasu. Je výjiměčné tím, že se zde zachoval povětšinou původní lesní porost (buky, jedle, tisy) s bohatým bylinným patrem. Údolí bylo vyhledáváno již v dobách pravěkých, o čem vypovídá množství archeologických nálezů. Nachází se zde mnoho zajímavých turistických cílů, jako je známá Byčí skála, dvě volně veřejnosti přístupné jeskynní bludiště Jáchymka a Kostelík, vývěry Jedovnického a Křtinského potoka, naučná stezka vedoucí z Adamova k Byčí skále. Zajímavostí je národní kulturní památka huť Františka s muzeem. Na okolních stráních můžete navštívit například Alexandrovu rozhlednu, Malou Macochu, Nový hrad nebo Máchův památník. Protože v této oblasti není žádné větší parkoviště (parkoviště u vývěrů bylo zrušeno, prostor u Byčí skály je vždy obsazen, omezená možnost parkování je i u huti Františka), doporučuji použít veřejnou dopravu (vlak Adamov, bus Adamov-Křtiny) nebo si o trošku prodloužit váš výlet.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 3.4.2020
Zataženo
8°C
0°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1013.6hPa
Vítr: 4.3m/s
z severo-západu
Zítra
Sobota 4.4.
Polojasno
9°C
5°C
Neděle
5.4.2020
Jasno
10°C
4°C
Pondělí
6.4.2020
Jasno
14°C
6°C
Úterý
7.4.2020
Jasno
13°C
7°C

Kontakt

Adresa:
Adamov 

Místa v okolí

Stará huť u Adamova - Objekty Staré huti se nachází v Josefovském údolí u Křtinského potoka. To je ve vzdálenosti tří kilometrů směrem na východ od Adamova.
Vzdálenost: 1km
Workout Park Adamov (ul. Komenského) - Ve městě Adamov se nachází dvě Street Workout hřiště. V srpnu roku 2016 bylo otevřeno nové hřiště ve sportovním areálu Na Ptačině a již delší dobu je ve věstě v provozu hřiště v ulici Komenského.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Street Workout Park Adamov (Na Ptačině) - Město Adamov se může pochlubit novým workout hřištěm, které je součástí sportovního areálu Na Ptačině (v ulici Petra Jilemnického). Slavnostní otevření venkovního cvičiště proběhlo 12. srpna 2016.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Buzický rybník - Buzický rybník nedaleko Blatné je svým způsobem ojedinělý. Neslouží totiž jako většina vodních ploch tohoto typu k chovu ryb, ale byl vybudován jako konečný stupeň očisty odpadních vod. 
Rybník Hliníř - Rybník Hliníř vznikl současně s Bošileckým a Ponědrážkovským rybníkem. Nachází se v zalesněné části Třeboňské pánve, nedaleko od levého břehu řeky Lužnice, která tu na svém horním toku protéká poblíž obce Ponědrážka. 
Bělohůrecký rybník - Bělohůrecký rybník nedaleko Temelína o rozloze 49 hektarů spadá pod Rybářství Hluboká nad Vltavou a.s.
Rybník Výskok - Rybník Výskok zakládal některý z rybníkářů v rožmberském panství v období renesance. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.