EVC Švýcárna (CHKO Moravský kras)

EVC Švýcárna se nalézá v Josefském údolí v Moravském krasu, který patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Jedná se o stavbu hutního hostince a železitých lázní postavených v alpském (švýcarském) stylu. Objekt se nachází v Josefovském údolí u Křtinského potoka přibližně 3 km východně od Adamova. Stojí poblíž pozůstatků komplexu bývalé železářská huti v Josefovském údolí u Adamova. Železářská huť byla založená v roce 1732 Lichenštejny a její provoz byl zastaven v roce 1877. V roce 1971 byla zahájena rekonstrukce areálu bývalé huti, který později převzalo Technické muzeum v Brně.

EVC Švýcárna se nalézá v Josefském údolí v Moravském krasu, který patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Jedná se o stavbu hutního hostince a železitých lázní postavených v alpském (švýcarském) stylu. Objekt se nachází v Josefovském údolí u Křtinského potoka přibližně 3 km východně od Adamova. Stojí poblíž pozůstatků komplexu bývalé železářská huti v Josefovském údolí u Adamova. Železářská huť byla založená v roce 1732 Lichenštejny a její provoz byl zastaven v roce 1877. V roce 1971 byla zahájena rekonstrukce areálu bývalé huti, který později převzalo Technické muzeum v Brně.

K dispizici je:

  • přízemí - restaurace s možnosti stravování o min. 45 místech
  • 1.patro - větší ubytovací místnost s min. 6 ubytovacími misty, společenská místnost, WC, koupelna s hydromasážní vanou
  • 2.patro - pokrovní pokoje 5 pokojů x 3 lůžka (s možnosti přistýlky) a 2 pokoje x 2 lůžka s umyvadlem na pokoji, sprchy

Popis

Stylová jednoposchoďová budova s kamenným přízemím a poschodím z hrázděného zdiva. Stropy byly původně trámové. Švýcárna byla vystavěna zároveň s novou modelárnou těsně po roce 1840 se záměrem zřízení hostince, při němž měly být provozovány struskové lázně a cizinecké byty. Jisté je, že stavba byla dokončena před rokem 1850, poněvadž téhož roku nabízela správa knížecího statku v Pozořicích inzerátem "knížecí lichtensteinskou , nově vybudovanou hospodu v Josefovském údolí u Adamova" k pronajmutí na 3 - 6 let. Hospoda vystřídala celou řadu nájemců. Po roce 1950, kdy byla hospoda zrušena, byla budova upravena na bytové jednotky. V současnosti penzion a restaurace. Z hlediska architektonického i památkového se jedná o hodnotnou rázovitou stavbu.

Kontaktní adresa: Josefov č.p.459, Adamov 679 04, okr. Blansko; tel.: 603 375 481, e-mail: svycarna@centrum.cz

CHKO Moravský kras

Moravský kras je nejvýznamnější krasová oblast v České republice. Je vymezen vápencovou oblastí, která začíná na sv okraji Brna a sahá až k městu Sloupu. Ráz krajiny je dán krasovými plošinami s množstvím závrtů, oddělenými hlubokými kaňonovitými žleby. Podél severní a východní hranice je situována řada ponorů, odvádějící vody z nekrasové části Drahanské vrchoviny do jeskynních systémů. Nejdelší jeskynní systém byl na počest amatérských speleologů nazván jeskyní Amatérskou. Svými téměř 33 km je nejrozsáhlejším jeskynním systémem v České republice. Na území Moravského krasu je evidováno téměř 1 000 jeskyní. V mnoha z nich jsou zachovány doklady dávno zmizelého života i vývoje lidské společnosti.

Josefovské údolí

Josefovské údolíPřekrásné zčásti krasové údolí Moravského krasu. Je výjiměčné tím, že se zde zachoval povětšinou původní lesní porost (buky, jedle, tisy) s bohatým bylinným patrem. Údolí bylo vyhledáváno již v dobách pravěkých, o čem vypovídá množství archeologických nálezů. Nachází se zde mnoho zajímavých turistických cílů, jako je známá Byčí skála, dvě volně veřejnosti přístupné jeskynní bludiště Jáchymka a Kostelík, vývěry Jedovnického a Křtinského potoka, naučná stezka vedoucí z Adamova k Byčí skále. Zajímavostí je národní kulturní památka huť Františka s muzeem. Na okolních stráních můžete navštívit například Alexandrovu rozhlednu, Malou Macochu, Nový hrad nebo Máchův památník. Protože v této oblasti není žádné větší parkoviště (parkoviště u vývěrů bylo zrušeno, prostor u Byčí skály je vždy obsazen, omezená možnost parkování je i u huti Františka), doporučuji použít veřejnou dopravu (vlak Adamov, bus Adamov-Křtiny) nebo si o trošku prodloužit váš výlet.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 22.11.2019
Zataženo
8°C
6°C
Srážky: 0.1mm
Tlak: 1014.2hPa
Vítr: 7.2m/s
z jiho-východu
Zítra
Sobota 23.11.
Polojasno
6°C
5°C
Neděle
24.11.2019
Skoro jasno
8°C
5°C
Pondělí
25.11.2019
Zataženo
8°C
6°C
Úterý
26.11.2019
Zataženo
6°C
5°C

Kontakt

Adresa:
Adamov 

Místa v okolí

Stará huť u Adamova - Objekty Staré huti se nachází v Josefovském údolí u Křtinského potoka. To je ve vzdálenosti tří kilometrů směrem na východ od Adamova.
Vzdálenost: 1km
Workout Park Adamov (ul. Komenského) - Ve městě Adamov se nachází dvě Street Workout hřiště. V srpnu roku 2016 bylo otevřeno nové hřiště ve sportovním areálu Na Ptačině a již delší dobu je ve věstě v provozu hřiště v ulici Komenského.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Street Workout Park Adamov (Na Ptačině) - Město Adamov se může pochlubit novým workout hřištěm, které je součástí sportovního areálu Na Ptačině (v ulici Petra Jilemnického). Slavnostní otevření venkovního cvičiště proběhlo 12. srpna 2016.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rybník Podsedek - Rybník Podsedek je jeden z nejmladších rybníků v Čechách, vznikl až v polovině 19. století nedaleko obce Lutová.
Rybník Velká Ohrazenice - Rybník Velká Ohrazenice vznikl v 16. století zásluhou pánů z Hradce, kteří zde budovali po vzoru českých rybníkářů umělé vodní plochy.
Rybník Starý u Soběslavi - Rybník s názvem Starý u Soběslavi patří do soustavy čtyř vodních ploch (Lickov, Poloboží, Velký). 
Velký řečický rybník - Na okraji Kardašovy Řečice se nachází vodní plocha s ostrůvkem s názvem Velký řečický rybník. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.