Přehrada (vodní dílo) Dalešice

Vodní dílo Dalešice na řece Jihlavě bylo vybudováno v letech 1970 – 1978. Maximální hloubka zadržované vody je 85 metrů, což je největší výška vodního sloupce v České republice. Vzdutí vodní hladiny je dlouhé 22 kilometrů a objem vody přesahující 127 milionů kubíků je jedním z největších na Moravě. Dalešická přehrada je rekordmanem i co se týče samotné hráze – ta je se svou výškou 100 metrů nejvyšší v České republice a zároveň jde o druhou nejvyšší sypanou hráz v Evropě. (Nejvyšší sypaná hráz je Gura Apelor v Rumunsku - 168 m).

Stavbu přehrady uvidíte ve filmu Jiřího Menzela "Kdo hledá zlaté dno"

Z původní železobetonové konstrukce přehradní hráze bylo upuštěno z důvodu nevhodného geologického podloží, nakonec se začala stavět sypaná hráz z místních stavebních materiálů. Jednou z vrstev hráze je i jílová těsnící zemina, která ale nesmí při ukládání navlhnout. V průběhu stavby však jíl několikrát zmokl a musel být zavážen znovu a znovu. Průběh stavby sledoval i režisér Jiří Menzel, který zde také v roce 1974 natáčel film Kdo hledá zlaté dno.

Nádrž pohřbila několik starých mlýnů

Vodní dílo Dalešice muselo pohřbít několik mlýnských staveb. Jedním z nich byl bývalý Čermákův mlýn, který byl písemně dokládán již v roce 1366. Dále byly zaplaveny Jirkasův mlýn s pilou, Třebenický mlýn s Francisovou turbínou - ten byl v provozu ještě v roce 1950. Zaplaven byl i Koněšínský panský mlýn postavený v roce 1568.

Dalešická přehrada je ovšem velmi významným vodním dílem, které jednak reguluje povodňovou špičku a říční průtok v průběhu celého roku na dolním toku řeky Jihlavy, slouží i pro rekreační účely, ale především jako zásobárna technologické vody pro jadernou elektrárnu Dukovany.

Současně s vodní nádrží Mohelno tvoří Dalešická nádrž energetický komplex přečerpávací vodní elektrárny Dalešice s obrovským výkonem 4 x 120 MW.

Přehrada slouží ke koupání, rybaření, ale i k projížďkám na parníku 

Nádrž slouží k rekreačním účelům mnoha vlastníků soukromých chat a návštěvníkům několika kempů a také je zde v provozu rekreační lodní doprava – můžete se povozit na lodi Horácko se 115 místy k sezení, s vlastním barem a přepravou bicyklů. Provozuje se zde i tzv. Mikulášská plavba, vždy na začátku prosince. Na přehradě je rybářský revír Jihlava 7-8.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 23.9.2020
Zataženo
18°C
14°C
Srážky: 0.2mm
Tlak: 1008.8hPa
Vítr: 4.6m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Čtvrtek 24.9.
Zataženo
21°C
15°C
Pátek
25.9.2020
Silný déšť
16°C
10°C
Sobota
26.9.2020
Zataženo
11°C
8°C
Neděle
27.9.2020
Polojasno
11°C
4°C

Kontakt

Adresa:
Stropešín 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na kopečku - V roce 2007 byla postavena na okraji obce Licoměřice pěkná dřevěná rozhledna.
Rozhledna Na Chlumu - Na konci 19. století stála poblíž Slatiňan kamenná rozhledna, která sloužila svému účelu mnoho desítek let. Postrádala však údržbu a musela být pro špatný technický stav uzavřena. Teprve v roce 2013 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, aby mohla rozhledna dále sloužit veřejnosti.
Rozhledna Jahůdka - V roce 2008 byla postavena dřevěná rozhledna s poetickým názvem Jahůdka, se třemi patry vyhlídkových ploch. Stavba je vysoká 12 metrů.
Rozhledna (vodárenská věž) Chrast u Chrudimi - Bývalá vodárenská věž byla v provozu poblíž města Chrast u Chrudimi až do roku 1978. Dnes slouží jako rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.