Smrk

Smrk je se svou výškou 1124 m n.m. nejvyšší horou české části Jizerských hor. Tento nejvyšší vrchol je výjimečný i z jiného důvodu a váže se k němu poměrně zajímavá historie. V dávných dobách byl Smrk významným styčným bodem tří územně správních celků, dotýkaly se zde hranice Čech, Lužice a Slezska. V současné době je zde v provozu pěší hraniční přechod do Polska a od roku 2003 stojí na Smrku obnovená stavba rozhledny. Jižní svahy jsou prameništěm řeky Jizery. 

Hranice Čech, Slezska a Lužice

Hora Smrk byla často terčem sporů o hranice mezi slezským a českým územím. Hranice procházela od skaliska pod vrcholem hory až k prameni Jizery a dále pokračovala podél jejího toku. Jelikož jsou však na Smrku prameny dva, každé panství považovalo hranici panství tu výhodnější za jedinou správnou. Jeden z těchto sporů vrcholil za vlády Albrechta z Valdštejna a sporná hranice byla označena tabulemi s nápisem A.D.F.S.S.R.I.P. (Albertus, Dux Friedlandiae, Saganiae, Sacri Romani Imperii Princeps). Jedna z tabulí se ocitla i na obrovském tzv. Dresslerově smrku na vrcholku hory a po vyvrácení smrku v roce 1790 se jeho jméno začalo užívat i pro název celé hory. Odtud tedy pramení název nejvyšší hory české části Jizerských hor. (Do té doby se hora jmenovala Heidelberg).

Smrk byl také svědkem dvou leteckých havárií v době druhé světové války. V roce 1939 se tu zřítilo německé letadlo Heinkel He 111 a o pět let později německý Junkers.

Rozhledna tu měla být postavena již v polovině 19. století 

Od poloviny 19. století usiloval železniční podnikatel Karel František Bartos-Sturz ze Sattelbergu o výstavbu rozhledny na vrcholu Smrku. Zůstalo však jen u nákresu a plánů a ke stavbě vyhlídkové věže nakonec nedošlo. První rozhledna tu byla postavena až o téměř půl století později, v roce 1892. Stavba trvala 7 týdnů, rozhledna byla slavnostně otevřena 21.8.1892 a zásluhou velmi pečlivé a pravidelné údržby tu vydržela až do roku 1946. Nakonec se však v 60. letech minulého století již neudržovaná věž zřítila. 

Nová rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 2003

Rok 1992 byl významným průlomem pro vznik nové rozhledny na Smrku. V Novém Městě pod Smrkem vznikla tzv. Společnost pro obnovu rozhledny, která ji nechala vystavět v letech 2001 - 2003. Ocelová konstrukce o výšce 20 metrů byla slavnostně otevřena pro veřejnost 18. září 2003.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Lázně Libverda 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Nové Město pod Smrkem - Nové Město pod Smrkem se rozkládá pod nejvyšší horou Jizerských hor - Smrk, ve Frýdlantském výběžku, jen několik kilometrů od hranice s Polskem. V tomto malebném městečku v Libereckém kraji žije zhruba 4 tisíce obyvatel.
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 9km
Jizerka - Osada Jizerka, která je částí obce Kořenov v Jizerských horách, je nejvýše položeným obydleným místem Jizerských hor. O zdejší malebné horské osadě se řada lidí dovídá prostřednictvím televizního vysílání předpovědi počasí.
Vzdálenost: 10km
Vzdálenost: 10km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tvrdošín - Oravice 2 - Rozhledna Oravice je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Tvrdošín - Oravice - Rozhledna Tvrdošín - Oravice je vlastně pozorovatelna přírodních krás v blízkém okolí.
Rozhledna Skorušina - Rozhledna Skorušina je ocelový vyhlídkový stožár o dvou patrech.
Rozhledna pri Hviezdoslavovej horárni - Tato menší dřevěná rozhledna poskytuje celkem zajímavý výhled do blízkého okolí.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz