Smrk

Smrk je se svou výškou 1124 m n.m. nejvyšší horou české části Jizerských hor. Tento nejvyšší vrchol je výjimečný i z jiného důvodu a váže se k němu poměrně zajímavá historie. V dávných dobách byl Smrk významným styčným bodem tří územně správních celků, dotýkaly se zde hranice Čech, Lužice a Slezska. V současné době je zde v provozu pěší hraniční přechod do Polska a od roku 2003 stojí na Smrku obnovená stavba rozhledny. Jižní svahy jsou prameništěm řeky Jizery. 

Hranice Čech, Slezska a Lužice

Hora Smrk byla často terčem sporů o hranice mezi slezským a českým územím. Hranice procházela od skaliska pod vrcholem hory až k prameni Jizery a dále pokračovala podél jejího toku. Jelikož jsou však na Smrku prameny dva, každé panství považovalo hranici panství tu výhodnější za jedinou správnou. Jeden z těchto sporů vrcholil za vlády Albrechta z Valdštejna a sporná hranice byla označena tabulemi s nápisem A.D.F.S.S.R.I.P. (Albertus, Dux Friedlandiae, Saganiae, Sacri Romani Imperii Princeps). Jedna z tabulí se ocitla i na obrovském tzv. Dresslerově smrku na vrcholku hory a po vyvrácení smrku v roce 1790 se jeho jméno začalo užívat i pro název celé hory. Odtud tedy pramení název nejvyšší hory české části Jizerských hor. (Do té doby se hora jmenovala Heidelberg).

Smrk byl také svědkem dvou leteckých havárií v době druhé světové války. V roce 1939 se tu zřítilo německé letadlo Heinkel He 111 a o pět let později německý Junkers.

Rozhledna tu měla být postavena již v polovině 19. století 

Od poloviny 19. století usiloval železniční podnikatel Karel František Bartos-Sturz ze Sattelbergu o výstavbu rozhledny na vrcholu Smrku. Zůstalo však jen u nákresu a plánů a ke stavbě vyhlídkové věže nakonec nedošlo. První rozhledna tu byla postavena až o téměř půl století později, v roce 1892. Stavba trvala 7 týdnů, rozhledna byla slavnostně otevřena 21.8.1892 a zásluhou velmi pečlivé a pravidelné údržby tu vydržela až do roku 1946. Nakonec se však v 60. letech minulého století již neudržovaná věž zřítila. 

Nová rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 2003

Rok 1992 byl významným průlomem pro vznik nové rozhledny na Smrku. V Novém Městě pod Smrkem vznikla tzv. Společnost pro obnovu rozhledny, která ji nechala vystavět v letech 2001 - 2003. Ocelová konstrukce o výšce 20 metrů byla slavnostně otevřena pro veřejnost 18. září 2003.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Lázně Libverda 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Nové Město pod Smrkem - Nové Město pod Smrkem se rozkládá pod nejvyšší horou Jizerských hor - Smrk, ve Frýdlantském výběžku, jen několik kilometrů od hranice s Polskem. V tomto malebném městečku v Libereckém kraji žije zhruba 4 tisíce obyvatel.
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 9km
Jizerka - Osada Jizerka, která je částí obce Kořenov v Jizerských horách, je nejvýše položeným obydleným místem Jizerských hor. O zdejší malebné horské osadě se řada lidí dovídá prostřednictvím televizního vysílání předpovědi počasí.
Vzdálenost: 10km
Vzdálenost: 10km

Nová místa

+ přidat
Most bývalé Polní dráhy - Ocelový most přes plavební kanál u Vltavy v Praze Bubenči, postavený v roce 1908, je v současné době technickou památkou.
Ozubnicová trať Tanvald - Harrachov - Z Tanvaldu do Harrachova, na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, byla na počátku dvacátého století vybudována ozubnicová trať.
Lipová alej republiky Hlince - V roce 2018 byla vysázena lipová alej v katastru obce Hlince poblíž Berounky.
Břekové stromořadí - Alej jeřábů břeků nedaleko řeky Berounky je krásnou ozdobou.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.