Jizerka

Osada Jizerka, která je částí obce Kořenov v Jizerských horách, je nejvýše položeným obydleným místem Jizerských hor. O zdejší malebné horské osadě se řada lidí dovídá prostřednictvím televizního vysílání předpovědi počasí.

Mrazová kotlina s velmi drsným zimním klimatem

Jizerka je významným turistickým místem po celý rok, v zimě však často bývá odříznuta od svého okolí masivními sněhovými závějemi. Zároveň je jednou z několika mrazových kotlin v České republice, kde se stékáním po svazích hromadí studený vzduch, který je těžší než teplý (tzv. katabalický vítr), a za bezvětrných a jasných nocí tu bývají nejsilnější mrazy na území ČR. 

Obec je od roku 1995 chráněna jako Vesnická památková rezervace. Podél silnice na Smědavu se rozléhá Přírodní park Rašeliniště Jizerky.

Osadu Jizerka také proslavily sklářské hutě 

První písemná zmínka o zdejším osídlení pochází z roku 1539, osada byla ve vlastnictví frýdlantského panství. Od 15. století sem mířili italští prospektoři, kteří se zaměřili na hledání drahokamů na Safírovém potoce. Většinou byli úspěšní, nacházeli rubíny, spinely, topazy, modré safíry a také nerost ilmenit.

V roce 1769 čítala osada 7 obytných domů a v roce 1828 zde založil sklář Franz Anton Riedel první sklářskou huť. Produkovala v té době velmi žádané duté sklo a skleněné tyče. V roce 1866 tu vznikla druhá sklářská huť, která tu byla v provozu do roku 1911.

Co o Jizerce možná nevíte

Údolí hraničního pásma Jizery a řeky Jizerky je dnes známé jako tzv. "rezervace tmy". Jde o místo bez tzv. světelného smogu, bez nočních světelných zdrojů, které svým způsobem popularizuje přirozené noční cykly v životním prostředí bez rušivých vlivů moderní civilizace. Na čtyřech místech tu spatříte informační tabule s různými tématy o světelném znečištění noční oblohy. Správa CHKO Jizerské hory uzavřela neformální dohodu s osadou Jizerka, že se zde nebudou používat zbytečné světelné zdroje - tedy především lasery nebo světelné poutače. Obec Jizerka nemá ani veřejné osvětlení.

Mnozí z nás pamatují jméno Lubomír Štrougal

Z doby socialismu v bývalém Československu si snad všichni pamětníci dobře vybaví Lubomíra Štrougala, který zastával funkci ministra zemědělství, ministra vnitra a nakonec funkci premiéra Československé socialistické republiky. Žije zde odloučen od veřejnosti na své venkovské chalupě. 

Jednu z nemovitostí vlastní i miliardář Petr Kellner, kterému se podařilo zlegalizovat stavební úpravy provedené bez povolení předchozím majitelem, a rovněž získal v tomto chráněném území povolení na výstavbu heliportu (malé letištní plochy pro helikoptéru).

 

 

 

 

 


 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Kořenov 

Místa v okolí

Muzeum Jizerských hor - Muzeum Jizerských hor se nachází v osadě Jizerka v objektu Českého svazu ochránců přírody Jizerka.
Vzdálenost: 1km
Vodní nádrž Souš - Přehrada Desná - Souš je vodní nádrží se sypanou hrází na říčce Černá Desná v Jizerských horách. Slouží k zadržování surové vody pro oblastní vodovod, zajišťuje ochranu údolních obcí Desná, Tanvald, Velké Hamry a Plavy před velkou vodou, je zde v provozu hydroelektrárna a nádrž se využívá i k chovu ryb.
Vzdálenost: 4km
Ski areál Desná - Černá Říčka - Desná Černá Říčka je velmi pěkný menší lyžařský areál v Jizerských horách, který se může skutečně chlubit kvalitou služeb na vysoké úrovni. Proto se sem také sjíždí lyžaři z různých koutů Čech.
Vzdálenost: 5km
Jizerská magistrála - Jizerská magistrála je systém běžkařských turistických tras v Jizerských horách (pouze na české straně), který dosahuje úctyhodné délky 170 kilometrů.
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vyhlídka nad Desnou - Nad městem Desná, v Jizerských horách, se nachází velmi působivá vyhlídka na panorama Jizerských hor.
Vzdálenost: 7km
Sklárna Harrachov - Sklárna v Harrachově, v části města Nový Svět, je nejstarší funkční sklárna na celé planetě.
Vzdálenost: 7km

Nová místa

+ přidat
Bývalé nádraží Střezimíř - Střezimíř je bývalá železniční stanice na trati č. 220 Praha - České Budějovice. Jedná se o Technickou památku České republiky.
Pernštejnská podzemní vodárna - Pernštejnská podzemní vodárna je unikátní historická stavba ze 16. století.
Velký sezemický akvadukt - Velký sezemický akvadukt se dvěma mostními oblouky byl postaven, aby se mohly v tomto místě křižovat dva vodní toky - Zadní Lodranka a Mlýnský potok.
Novákovy garáže - Novákovy garáže je stavba z roku 1932. Jedná se o technickou památku České republiky.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.