Jizerka

Osada Jizerka, která je částí obce Kořenov v Jizerských horách, je nejvýše položeným obydleným místem Jizerských hor. O zdejší malebné horské osadě se řada lidí dovídá prostřednictvím televizního vysílání předpovědi počasí.

Mrazová kotlina s velmi drsným zimním klimatem

Jizerka je významným turistickým místem po celý rok, v zimě však často bývá odříznuta od svého okolí masivními sněhovými závějemi. Zároveň je jednou z několika mrazových kotlin v České republice, kde se stékáním po svazích hromadí studený vzduch, který je těžší než teplý (tzv. katabalický vítr), a za bezvětrných a jasných nocí tu bývají nejsilnější mrazy na území ČR. 

Obec je od roku 1995 chráněna jako Vesnická památková rezervace. Podél silnice na Smědavu se rozléhá Přírodní park Rašeliniště Jizerky.

Osadu Jizerka také proslavily sklářské hutě 

První písemná zmínka o zdejším osídlení pochází z roku 1539, osada byla ve vlastnictví frýdlantského panství. Od 15. století sem mířili italští prospektoři, kteří se zaměřili na hledání drahokamů na Safírovém potoce. Většinou byli úspěšní, nacházeli rubíny, spinely, topazy, modré safíry a také nerost ilmenit.

V roce 1769 čítala osada 7 obytných domů a v roce 1828 zde založil sklář Franz Anton Riedel první sklářskou huť. Produkovala v té době velmi žádané duté sklo a skleněné tyče. V roce 1866 tu vznikla druhá sklářská huť, která tu byla v provozu do roku 1911.

Co o Jizerce možná nevíte

Údolí hraničního pásma Jizery a řeky Jizerky je dnes známé jako tzv. "rezervace tmy". Jde o místo bez tzv. světelného smogu, bez nočních světelných zdrojů, které svým způsobem popularizuje přirozené noční cykly v životním prostředí bez rušivých vlivů moderní civilizace. Na čtyřech místech tu spatříte informační tabule s různými tématy o světelném znečištění noční oblohy. Správa CHKO Jizerské hory uzavřela neformální dohodu s osadou Jizerka, že se zde nebudou používat zbytečné světelné zdroje - tedy především lasery nebo světelné poutače. Obec Jizerka nemá ani veřejné osvětlení.

Mnozí z nás pamatují jméno Lubomír Štrougal

Z doby socialismu v bývalém Československu si snad všichni pamětníci dobře vybaví Lubomíra Štrougala, který zastával funkci ministra zemědělství, ministra vnitra a nakonec funkci premiéra Československé socialistické republiky. Žije zde odloučen od veřejnosti na své venkovské chalupě. 

Jednu z nemovitostí vlastní i miliardář Petr Kellner, kterému se podařilo zlegalizovat stavební úpravy provedené bez povolení předchozím majitelem, a rovněž získal v tomto chráněném území povolení na výstavbu heliportu (malé letištní plochy pro helikoptéru).

 

 

 

 

 


 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 14.11.2019
Jasno
0°C
4°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1010.8hPa
Vítr: 3.7m/s
z jiho-východu
Zítra
Pátek 15.11.
Zataženo
6°C
7°C
Sobota
16.11.2019
Mlha
7°C
6°C
Neděle
17.11.2019
Deštivo
11°C
6°C
Pondělí
18.11.2019
Sněžení
1°C
0°C

Kontakt

Adresa:
Kořenov 

Místa v okolí

Ski areál Desná - Černá Říčka - Desná Černá Říčka je velmi pěkný menší lyžařský areál v Jizerských horách, který se může skutečně chlubit kvalitou služeb na vysoké úrovni. Proto se sem také sjíždí lyžaři z různých koutů Čech.
Vzdálenost: 5km
Jizerská magistrála - Jizerská magistrála je systém běžkařských turistických tras v Jizerských horách (pouze na české straně), který dosahuje úctyhodné délky 170 kilometrů.
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Penzion U kapličky - Útulný rodinný penzion s domácí kuchyní v blízkosti lyžařského areálu Tanvaldský špičák ( 1,5 km ) a Jizerské magistrály ( 80 km upravených běžkařských tratí- nástupní místo ). V okolí přes 100 km značených cyklotras a turistických cest.Nabízíme příjemné posezení s vínečkem a pivečkem u kachlových kamen . V létě s možností venkovního posezení u ohně nebo grilu.
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km
Ski areál Vlek U Tomáše Mariánská hora (Albrechtice v Jiz. horách) - Kdo se alespoň trochu vyzná v Albrechticích v Jizerských horách, dobře ví, že ty nejkrásnější výhledy do krajiny v okolí Albrechtic zažije právě zde. Skiareál Vlek u Tomáše se nachází na Mariánské hoře. To je místo výchozího bodu na běžecké tratě Jizerské magistrály a jestliže do těchto míst zavítáte, lyžařský vlek Vás dopraví na vrchol kratší sjezdovky, odkud budete mít parádní výhled do údolí a na Tanvaldský Špičák. 
Vzdálenost: 8km
Hotel Bolson Desná - Rodinný hotel Bolson s kapacitou 20 míst naleznete v centru Desné v půvabném kraji Jizerských hor na soutoku Bílé a Černé Desné. Je ideálním výchozím místem pro letní i zimní turistiku. Hotel byl v roce 2007 vybudován v secesní vile z počátku 20. století.
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Velký řečický rybník - Na okraji Kardašovy Řečice se nachází vodní plocha s ostrůvkem s názvem Velký řečický rybník. 
Rybník Ptačí Blato - Rybník Ptačí Blato se nachází nedaleko Lomnice nad Lužnicí, v těsném sousedství rybníka Krčín. Stavěl se současně s ním, v 16. století a jeho rozloha byla zhruba o polovinu větší, než ta dnešní.
SKiPi Funpark a restaurace - SKiPi - to je multifunkční centrum s pestrou nabídkou atrakcí pro děti, ale i dospělí zde najdou své v prostorách příjemné restaurace s kavárnou. Můžete také navštívit rozsáhlou horolezeckou stěnu včetně boulderovky.
Rybník Přední Sax - Rybník Přední Sax se nachází nedaleko města Veselí nad Lužnicí. Byl založen Jindřichem IV. z Hradce na konci 15. století.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.