Vodní nádrž Pastviny (Pastvinská přehrada)

Vodní nádrž Pastviny neboli Pastvinská přehrada je významným vodním dílem na Divoké Orlici.

Francisova turbína o výkonu 3 MW

Pastvinská přehrada je napájena Divokou Orlicí a kvůli stavbě tohoto vodního díla muselo být zbouráno 74 domů. Vodní nádrž byla vybudována v letech 1933 - 1938 a v letech 2000 - 2006 došlo k modernizaci vnitřního vybavení elektrárny a řídícího systému. Přehrada dnes slouží jako ochrana před povodněmi, k výrobě elektrické energie a také k rekreačním účelům. Je zde povoleno koupání, rybolov i vodní sporty.

Hydroelektrárna byla původně stavěna jako přečerpávací, v době dostavby koncem 30. let minulého století byla největší elektrárnou svého druhu v Československé republice a vůbec první elektrárnou na našem území, která měla strojovnu umístěnou vně objektu přehrady. Strojovna byla uvedena do provozu v roce 1933 a její poslední čerpadlový provoz je zaznamenán 9. března 1964.

Dnes se zde denně vyrobí 69 tisíc kWh a za rok 5 a půl tisíce MWh elektrické energie. Francisovou turbínou o výkonu 3 MW protéká 12 kubíků vody za sekundu.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 15.4.2021
Sněžení
1°C
-1°C
Srážky: 4mm
Tlak: 1023.9hPa
Vítr: 5.4m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Pátek 16.4.
Zataženo
1°C
1°C
Sobota
17.4.2021
Déšť se sněhem
2°C
0°C
Neděle
18.4.2021
Zataženo
7°C
3°C
Pondělí
19.4.2021
Déšť
8°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Pastviny 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Nisanka - Rozhledna Nisanka je vystavěna z oceli a z kamene.
Vyhlídka Špička - Vyhlídka Špička je malá ocelová konstrukce, která svým tvarem připomíná závodní bob. 
Rozhledna Světlý vrch - Albrechtice v Jizerských horách jsou významným zimním letoviskem již mnoho desítek let. Při příležitosti 350. výročí založení obce byla postavena na Světlém vrchu dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Komec - V roce 2014 došlo ke stavebním úpravám bývalého komína, který byl součástí kotelny pro vytápění okolních skleníků. Komín byl přestavěn na rozhlednu s točitým ocelovým schodištěm.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.