Jihlavské podzemí

Jihlavské podzemí zaujímá rozlohu přibližně 50 tisíc čtverečních metrů, chodby jsou dlouhé zhruba 25 kilometrů a jsou druhým nejrozsáhlejším podzemním komplexem v České republice. (První místo patří znojemskému podzemí.)

Spekulace o vzniku podzemí v souvislosti s těžbou stříbra se nepotvrdily

Podzemní chodby a prostory začaly vznikat v Jihlavě současně s budováním města, zpočátku se jednalo o sklepy, které pak byly rozšiřovány a vzájemně propojovány chodbami. Rozsáhlé podzemí vzniklo v průběhu staletí pravděpodobně z důvodu hospodářského rozvoje, kdy bylo nutné vytvářet nové skladovací nebo výrobní prostory vzhledem k nedostatku místa na povrchu. Nutno však podotknout, že byla stavba podzemí velmi zdlouhavá a namáhavá, v době od 14. do 16. století tu havíři razili tři patra chodeb v rulovém a žulovém podloží, a uvědomíme-li si, s jakými nástroji se tehdy pracovalo, je toto dílo skutečně obdivuhodné. (Původně se spekulovalo, že podzemí vzniklo kvůli těžbě stříbra nebo pro vojenské účely, ale geologické výzkumy tuto domněnku vyvrátily.)

Protiletecký kryt gestapa

Do podzemí se také odváděl domovní odpad postupně budovanou kanalizací a z borového dřeva se tu stavěl primitivní vodovodní řad. Chodby byly poprvé zpřístupněny veřejnosti jako turistická atrakce v roce 1936. V průběhu druhé světové války jej kompletně zabrali nacisté a chodby využívalo gestapo jako protiletecký kryt. Chodby byly opět přístupné od konce války až do roku 1969. Na konci 60. let se mnoho chodeb začalo propadat a většina podzemních prostor byla následně vybetonována, což ovšem poškodilo jejich historickou hodnotu. Kvůli stavebním úpravám je pak bylo nutné pro veřejnost uzavřít a byly opět zpřístupněny až v roce 1990.

Občanské sdružení Jihlavský netopýr opět podzemí otevřelo pro veřejnost

O znovuotevření jihlavského podzemí se zasloužilo občanské sdružení Jihlavský netopýr. Pro veřejnost se otevřely dva okruhy. Nový okruh Alfa (dnes je uzavřen) tehdy vedl vybetonovanou částí podzemí. Starý okruh směřuje pod horní částí Masarykova náměstí a je tvořen převážně původními chodbami. Atraktivní podívanou v podzemí je také tzv. svítící chodba. O původu záření v chodbě se dlouho spekulovalo, s největší pravděpodobností je příčinou záření luminiscenční barva Lichtgelb se svítivým wurtzitem (sirník železa a zinku), kterou tu natírali chodbu němečtí vojáci v průběhu války. Ve výklenku svítící štoly někteří citliví lidé údajné vnímají nadpřirozené duchovní síly, reportér Stanislav Motl tu zkoumal paranormální jevy, několikrát zde přenocoval a nafilmoval prý něco jako stín jemnohmotného těla jakési kdysi zemřelé osoby.

V některých pramenech se uvádí  namísto Jihlavské podzemí nesprávný laický název Jihlavské katakomby. Nazývat jihlavské podzemí katakombami je však nepřesné, neboť slovo katakomby vyjadřuje podzemní pohřebiště, což v Jihlavském podzemí nikdy nebylo.

 

Otevírací doba:

duben

pondělí - neděle 10:00 - 16:00

 

květen

pondělí - neděle 9:00 - 16:00

 

červen - srpen

pondělí - neděle 9:00 - 17:00

 

září

pondělí - neděle 10:00 - 17:00
 
říjen
pondělí - neděle 10:00 - 15:00
 
 
 

Vstupné:

 
 
dospělí 60 Kč
děti 30 Kč
důchodci, studenti, ZTP 40 Kč
fotografování, video 60 Kč
 
Prohlídkový okruh Sanace podzemí: 100 Kč
snížené (děti, studenti) 50 Kč
 
 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Křížová 111/2
Jihlava 
Web: Jihlavské podzemí
Email: sprava.podzemi@jihlava-city.cz
Telefon: +420 565 591 846

Místa v okolí

Jihlava - Jihlava byla založená ve 13. století jako hornické město s těžbou stříbra. Už k roku 1249 se zmiňují mince ražené v Jihlavě, jisté ovšem není, zda zde už tak brzy fungovala mincovna. Velký rozvoj město zažilo v 18. a 19. století, když se stalo druhým největším producentem sukna v tehdejší habsburské monarchii.
Vzdálenost: 1km
U hranatý koule - V Jihlavské restauraci U Hranatý Koule nabízíme příjemné posezení pod historickými klenbami, letní zahrádku s grilem a dětským hřištěm. Vaříme teplá jídla po celý den - hotovky i minutky. Hotová jídla rozvážíme, po dohodě, po Jihlavě!
Vzdálenost: 1km
Workout park Jihlava - V Jihlavě vzniklo zásluhou komunity workoutclub.cz venkovní cvičiště v revitalizované oblasti Český Mlýn. Nachází se nedaleko Aquaparku Vodní ráj Jihlava, betonového skateparku a multifunkčního hřiště.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Ski areál Šacberk - Když se řekne Šacberk, zcela nepochybně Vám většina lyžařů odvětí, že ví, o čem je řeč. Jedná se o jeden z nejvyhledávanějších a nejvýznamnějších skiareálů na Vysočině.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Brandýsek - Lipová alej v obci Brandýsek pochází z roku 1973.
Osová alej Veltrusy - Ve Veltrusích v průčelí zámku, se nachází Osová alej.
Lipová alej Lidice - V obci Lidice, nově postavené po druhé světové válce, se v ulici 10. června 1942 nachází památná lipová alej.
Alej úvalských dětí - V Úvalech u Prahy vznikla zajímavá tradice, navazující na staroslovanské zvyklosti.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.