Jihlavské podzemí

Jihlavské podzemí zaujímá rozlohu přibližně 50 tisíc čtverečních metrů, chodby jsou dlouhé zhruba 25 kilometrů a jsou druhým nejrozsáhlejším podzemním komplexem v České republice. (První místo patří znojemskému podzemí.)

Spekulace o vzniku podzemí v souvislosti s těžbou stříbra se nepotvrdily

Podzemní chodby a prostory začaly vznikat v Jihlavě současně s budováním města, zpočátku se jednalo o sklepy, které pak byly rozšiřovány a vzájemně propojovány chodbami. Rozsáhlé podzemí vzniklo v průběhu staletí pravděpodobně z důvodu hospodářského rozvoje, kdy bylo nutné vytvářet nové skladovací nebo výrobní prostory vzhledem k nedostatku místa na povrchu. Nutno však podotknout, že byla stavba podzemí velmi zdlouhavá a namáhavá, v době od 14. do 16. století tu havíři razili tři patra chodeb v rulovém a žulovém podloží, a uvědomíme-li si, s jakými nástroji se tehdy pracovalo, je toto dílo skutečně obdivuhodné. (Původně se spekulovalo, že podzemí vzniklo kvůli těžbě stříbra nebo pro vojenské účely, ale geologické výzkumy tuto domněnku vyvrátily.)

Protiletecký kryt gestapa

Do podzemí se také odváděl domovní odpad postupně budovanou kanalizací a z borového dřeva se tu stavěl primitivní vodovodní řad. Chodby byly poprvé zpřístupněny veřejnosti jako turistická atrakce v roce 1936. V průběhu druhé světové války jej kompletně zabrali nacisté a chodby využívalo gestapo jako protiletecký kryt. Chodby byly opět přístupné od konce války až do roku 1969. Na konci 60. let se mnoho chodeb začalo propadat a většina podzemních prostor byla následně vybetonována, což ovšem poškodilo jejich historickou hodnotu. Kvůli stavebním úpravám je pak bylo nutné pro veřejnost uzavřít a byly opět zpřístupněny až v roce 1990.

Občanské sdružení Jihlavský netopýr opět podzemí otevřelo pro veřejnost

O znovuotevření jihlavského podzemí se zasloužilo občanské sdružení Jihlavský netopýr. Pro veřejnost se otevřely dva okruhy. Nový okruh Alfa (dnes je uzavřen) tehdy vedl vybetonovanou částí podzemí. Starý okruh směřuje pod horní částí Masarykova náměstí a je tvořen převážně původními chodbami. Atraktivní podívanou v podzemí je také tzv. svítící chodba. O původu záření v chodbě se dlouho spekulovalo, s největší pravděpodobností je příčinou záření luminiscenční barva Lichtgelb se svítivým wurtzitem (sirník železa a zinku), kterou tu natírali chodbu němečtí vojáci v průběhu války. Ve výklenku svítící štoly někteří citliví lidé údajné vnímají nadpřirozené duchovní síly, reportér Stanislav Motl tu zkoumal paranormální jevy, několikrát zde přenocoval a nafilmoval prý něco jako stín jemnohmotného těla jakési kdysi zemřelé osoby.

V některých pramenech se uvádí  namísto Jihlavské podzemí nesprávný laický název Jihlavské katakomby. Nazývat jihlavské podzemí katakombami je však nepřesné, neboť slovo katakomby vyjadřuje podzemní pohřebiště, což v Jihlavském podzemí nikdy nebylo.

 

Otevírací doba:

duben

pondělí - neděle 10:00 - 16:00

 

květen

pondělí - neděle 9:00 - 16:00

 

červen - srpen

pondělí - neděle 9:00 - 17:00

 

září

pondělí - neděle 10:00 - 17:00
 
říjen
pondělí - neděle 10:00 - 15:00
 
 
 

Vstupné:

 
 
dospělí 60 Kč
děti 30 Kč
důchodci, studenti, ZTP 40 Kč
fotografování, video 60 Kč
 
Prohlídkový okruh Sanace podzemí: 100 Kč
snížené (děti, studenti) 50 Kč
 
 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 12.5.2021
Deštivo
16°C
11°C
Srážky: 0.2mm
Tlak: 1005.4hPa
Vítr: 2m/s
z jihu
Zítra
Čtvrtek 13.5.
Silný déšť
11°C
7°C
Pátek
14.5.2021
Zataženo
14°C
8°C
Sobota
15.5.2021
Déšť
15°C
8°C
Neděle
16.5.2021
Polojasno
14°C
6°C

Kontakt

Adresa:
Křížová 111/2
Jihlava 
Web: Jihlavské podzemí
Email: sprava.podzemi@jihlava-city.cz
Telefon: +420 565 591 846

Místa v okolí

Jihlava - Jihlava byla založená ve 13. století jako hornické město s těžbou stříbra. Už k roku 1249 se zmiňují mince ražené v Jihlavě, jisté ovšem není, zda zde už tak brzy fungovala mincovna. Velký rozvoj město zažilo v 18. a 19. století, když se stalo druhým největším producentem sukna v tehdejší habsburské monarchii.
Vzdálenost: 1km
U hranatý koule - V Jihlavské restauraci U Hranatý Koule nabízíme příjemné posezení pod historickými klenbami, letní zahrádku s grilem a dětským hřištěm. Vaříme teplá jídla po celý den - hotovky i minutky. Hotová jídla rozvážíme, po dohodě, po Jihlavě!
Vzdálenost: 1km
Workout park Jihlava - V Jihlavě vzniklo zásluhou komunity workoutclub.cz venkovní cvičiště v revitalizované oblasti Český Mlýn. Nachází se nedaleko Aquaparku Vodní ráj Jihlava, betonového skateparku a multifunkčního hřiště.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Ski areál Šacberk - Když se řekne Šacberk, zcela nepochybně Vám většina lyžařů odvětí, že ví, o čem je řeč. Jedná se o jeden z nejvyhledávanějších a nejvýznamnějších skiareálů na Vysočině.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Zlobice - Rozhledna Zlobice je jednou z vojenských staveb z doby socialismu, která byla postavena v roce 1972 jako součást výcvikového prostoru.
Rozhledna Výhon (Akátová věž) - Rozhledna Akátová věž na vrcholu hory Výhon byla postavena v roce 2009. Jedná se o 16 metrů vysokou stavbu z akátových nosníků (odtud také její název), doplněnou vnitřním ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Mokrá - Rozhledna Mokrá je 10 metrů vysoká ocelová stavba s vnitřním točitým schodištěm, postavená v roce 2015. 
Rozhledna Křivoš - Rozhledna Křivoš je malá dřevěná stavba z roku 2004, vysoká 7 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.