Jihlavské podzemí

Jihlavské podzemí zaujímá rozlohu přibližně 50 tisíc čtverečních metrů, chodby jsou dlouhé zhruba 25 kilometrů a jsou druhým nejrozsáhlejším podzemním komplexem v České republice. (První místo patří znojemskému podzemí.)

Spekulace o vzniku podzemí v souvislosti s těžbou stříbra se nepotvrdily

Podzemní chodby a prostory začaly vznikat v Jihlavě současně s budováním města, zpočátku se jednalo o sklepy, které pak byly rozšiřovány a vzájemně propojovány chodbami. Rozsáhlé podzemí vzniklo v průběhu staletí pravděpodobně z důvodu hospodářského rozvoje, kdy bylo nutné vytvářet nové skladovací nebo výrobní prostory vzhledem k nedostatku místa na povrchu. Nutno však podotknout, že byla stavba podzemí velmi zdlouhavá a namáhavá, v době od 14. do 16. století tu havíři razili tři patra chodeb v rulovém a žulovém podloží, a uvědomíme-li si, s jakými nástroji se tehdy pracovalo, je toto dílo skutečně obdivuhodné. (Původně se spekulovalo, že podzemí vzniklo kvůli těžbě stříbra nebo pro vojenské účely, ale geologické výzkumy tuto domněnku vyvrátily.)

Protiletecký kryt gestapa

Do podzemí se také odváděl domovní odpad postupně budovanou kanalizací a z borového dřeva se tu stavěl primitivní vodovodní řad. Chodby byly poprvé zpřístupněny veřejnosti jako turistická atrakce v roce 1936. V průběhu druhé světové války jej kompletně zabrali nacisté a chodby využívalo gestapo jako protiletecký kryt. Chodby byly opět přístupné od konce války až do roku 1969. Na konci 60. let se mnoho chodeb začalo propadat a většina podzemních prostor byla následně vybetonována, což ovšem poškodilo jejich historickou hodnotu. Kvůli stavebním úpravám je pak bylo nutné pro veřejnost uzavřít a byly opět zpřístupněny až v roce 1990.

Občanské sdružení Jihlavský netopýr opět podzemí otevřelo pro veřejnost

O znovuotevření jihlavského podzemí se zasloužilo občanské sdružení Jihlavský netopýr. Pro veřejnost se otevřely dva okruhy. Nový okruh Alfa (dnes je uzavřen) tehdy vedl vybetonovanou částí podzemí. Starý okruh směřuje pod horní částí Masarykova náměstí a je tvořen převážně původními chodbami. Atraktivní podívanou v podzemí je také tzv. svítící chodba. O původu záření v chodbě se dlouho spekulovalo, s největší pravděpodobností je příčinou záření luminiscenční barva Lichtgelb se svítivým wurtzitem (sirník železa a zinku), kterou tu natírali chodbu němečtí vojáci v průběhu války. Ve výklenku svítící štoly někteří citliví lidé údajné vnímají nadpřirozené duchovní síly, reportér Stanislav Motl tu zkoumal paranormální jevy, několikrát zde přenocoval a nafilmoval prý něco jako stín jemnohmotného těla jakési kdysi zemřelé osoby.

V některých pramenech se uvádí  namísto Jihlavské podzemí nesprávný laický název Jihlavské katakomby. Nazývat jihlavské podzemí katakombami je však nepřesné, neboť slovo katakomby vyjadřuje podzemní pohřebiště, což v Jihlavském podzemí nikdy nebylo.

 

Otevírací doba:

duben

pondělí - neděle 10:00 - 16:00

 

květen

pondělí - neděle 9:00 - 16:00

 

červen - srpen

pondělí - neděle 9:00 - 17:00

 

září

pondělí - neděle 10:00 - 17:00
 
říjen
pondělí - neděle 10:00 - 15:00
 
 
 

Vstupné:

 
 
dospělí 60 Kč
děti 30 Kč
důchodci, studenti, ZTP 40 Kč
fotografování, video 60 Kč
 
Prohlídkový okruh Sanace podzemí: 100 Kč
snížené (děti, studenti) 50 Kč
 
 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Křížová 111/2
Jihlava 
Web: Jihlavské podzemí
Email: sprava.podzemi@jihlava-city.cz
Telefon: +420 565 591 846

Místa v okolí

Jihlava - Jihlava byla založená ve 13. století jako hornické město s těžbou stříbra. Už k roku 1249 se zmiňují mince ražené v Jihlavě, jisté ovšem není, zda zde už tak brzy fungovala mincovna. Velký rozvoj město zažilo v 18. a 19. století, když se stalo druhým největším producentem sukna v tehdejší habsburské monarchii.
Vzdálenost: 1km
U hranatý koule - V Jihlavské restauraci U Hranatý Koule nabízíme příjemné posezení pod historickými klenbami, letní zahrádku s grilem a dětským hřištěm. Vaříme teplá jídla po celý den - hotovky i minutky. Hotová jídla rozvážíme, po dohodě, po Jihlavě!
Vzdálenost: 1km
Workout park Jihlava - V Jihlavě vzniklo zásluhou komunity workoutclub.cz venkovní cvičiště v revitalizované oblasti Český Mlýn. Nachází se nedaleko Aquaparku Vodní ráj Jihlava, betonového skateparku a multifunkčního hřiště.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Ski areál Šacberk - Když se řekne Šacberk, zcela nepochybně Vám většina lyžařů odvětí, že ví, o čem je řeč. Jedná se o jeden z nejvyhledávanějších a nejvýznamnějších skiareálů na Vysočině.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Gbely (Ostrý vrch) - Rozhledna Ostrý vrch je zděná stavba vyhlídkové věže s dřevěnou zastřešenou nástavbou.
Rozhledna Skalica - Rozhledna Skalica je součástí přístaviště Baťova kanálu. Jedná se o dřevěnou vyhlídkovou věž se 45 schody.
Rozhledna Šumárnik - Rozhledna Šumárnik je jednoduchá stavba dřevěné vyhlídky, která však poskytuje krásný výhled do krajiny.
Rozhledna Žalostná - Rozhledna Žalostná je jednoduchá stavba dřevěné vyhlídkové věže se sedlovou stříškou.

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.