Národní divadlo moravskoslezské

Národní divadlo moravskoslezské je největším profesionálním divadlem Moravskoslezského kraje.

Svou činnost zahájilo v roce 1919 a od doby svého vzniku provozuje čtyři umělecké soubory - operu, operetu, balet a činohru. Divadlo má dvě scény - Divadlo Antonína Dvořáka a Divadlo Jiřího Myrona. Od roku 1919 do roku 1941 se divadlo jmenovalo Národní divadlo moravsko-slezské, v letech 1941 - 1945 České divadlo moravskoslezské, od roku 1945 do roku 1948 Zemské divadlo v Ostravě, od roku 1948 do roku 1995 Státní divadlo v Ostravě a od roku 1995 dodnes nese název Národní divadlo moravskoslezské.

 

Divadlo Antonína Dvořáka

Slavnostní otevření budovy divadla v novobarokním stylu podle architekta Alexandra Grafa se datuje k 28. září 1907. Až do roku 1919 bylo dějištěm pouze německých představení a po vzniku samostatné Československé republiky se stalo součástí stálé scény Národního divadla moravsko-slezského. Od roku 1949 se tato divadelní scéna jmenovala Divadlo Zdeňka Nejedlého a jeho dnešní název pochází z roku 1990.

 

Divadlo Jiřího Myrona

Budova byla slavnostně otevřena 17. června 1894 velkolepou národní slavností. Hrála se komedie Ladislava Stroupežnického Paní mincmistrová doplněná o pásmo hudebních a pěveckých vystoupení. Budovu navrhoval architekt Josef Srb, její vzhled pojal v duchu tehdy moderní novorenesance s klasicistními prvky. Výzdobu dvorany vedl výtvarník pražského Národního divadla Robert Holzer.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 15.4.2021
Déšť se sněhem
3°C
1°C
Srážky: 4.6mm
Tlak: 1021.6hPa
Vítr: 6.7m/s
z severo-západu
Zítra
Pátek 16.4.
Déšť
3°C
3°C
Sobota
17.4.2021
Zataženo
6°C
3°C
Neděle
18.4.2021
Zataženo
9°C
6°C
Pondělí
19.4.2021
Deštivo
11°C
3°C

Kontakt

Adresa:
Ostrava 
Web: Národní divadlo moravskoslezské
Email: sekretariat@ndm.cz
Telefon: +420 596 276 213

Místa v okolí

Ostrava - Ostrava představuje statutární město, které se rozkládá na rozhraní Slezska a Moravy. Nachází se v severovýchodní části České republiky nedaleko polských hranic.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 1km
čajovna Šambala - Čajovna v srdci Ostravy vedle půvabného kostela sv. Václava
Vzdálenost: 1km
PhDr. František Vyhňák - Půjčovna má k dispozici lodě, kánoe a kajaky. Využít je můžete na všech řekách v České republice.
Vzdálenost: 2km
Street Workout Park Ostrava - Jiřího Trnky - Velmi pěkné workout hřiště se nachází v Ostravě, v městské části Mariánské Hory, v ulici Jiřího Trnky.
Vzdálenost: 3km
Ing. Miroslava Górecká - Půjčovna má k dispozici lodě a rafty na řece Ostravici.
Vzdálenost: 4km
Vilém Macháň - Ostrava - Půjčovna poskytuje vše, co vodák potřebuje. Služeb využijete na všech řekách České republiky.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Nisanka - Rozhledna Nisanka je vystavěna z oceli a z kamene.
Vyhlídka Špička - Vyhlídka Špička je malá ocelová konstrukce, která svým tvarem připomíná závodní bob. 
Rozhledna Světlý vrch - Albrechtice v Jizerských horách jsou významným zimním letoviskem již mnoho desítek let. Při příležitosti 350. výročí založení obce byla postavena na Světlém vrchu dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Komec - V roce 2014 došlo ke stavebním úpravám bývalého komína, který byl součástí kotelny pro vytápění okolních skleníků. Komín byl přestavěn na rozhlednu s točitým ocelovým schodištěm.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.