Labská bouda

Labská bouda z roku 1975 je zajímavou stavbou na místě bývalé Labské boudy, vyhořelé v roce 1965. Proslýchá se o ní, že je kontroverzní, monstrózní železobetonovou konstrukcí, mnozí by ji rádi zbourali, pro někoho je stále významnou dominantou nad Labským dolem.

Dřevěná Labská bouda z 19. století vyhořela a na jejím místě stojí monumentální železobetonová stavba

Původní Labská bouda tu byla postavena v polovině 19. století, sloužila jako ubytovací hostinec a v roce 1879 ji nechal přestavět hrabě Jan Harrach. V této podobě zde sloužila až do roku 1965, kdy do základů vyhořela.

O 4 roky později se zde podle projektu Zdeňka Říháka začala stavět nová moderní železobetonová konstrukce, která byla slavnostně uvedena do provozu 15. listopadu 1975. Nová Labská bouda má 9 pater, je umístěna ve svahu tak, aby její obří rozměry příliš nerušily zdejší terén. Hlavní vchod je umístěn na úrovni nejvyššího podlaží, v hotelu bylo původně k dispozici 79 pokojů s kapacitou 120 osob. V objektu byly dvě restaurace, vlastní úpravna pitné vody, kotelna na lehké topné oleje, několik výtahů a garáže určené pouze pro služební vozidla (vjezd soukromých vozidel k Labské boudě je zakázán). Budova byla až do roku 1996 ve správě státního podniku Krkonošské hotely a od roku 1996 ji vlastnila dopravní společnost Pumr & Ryba.

Labskou boudu vystřídalo několik majitelů a prošla rozsáhlou rekonstrukcí

Labská bouda se nachází v oblasti extrémních horských podmínek. Vlivem drsného zdejšího klimatu musela být budova reknostruována poměrně brzy od svého vzniku, rozsáhlá oprava za 15 milionů korun byla zahájena v roce 1998 a trvala 6 let. Byly odstraněny konstrukce lodžií, došlo k novému opláštění a zateplení objektu, plošně prosklená restaurace byla osazena běžnými okny a interiér budovy modernizován včetně nového nábytku.

Dnes je Labská bouda kromě hotelových kapacit využívána i jako Solární a ozónová observatoř ČHMU v Hradci Králové a jako stabilní meteorologická stanice. Labskou boudu dnes vlastní majitelé Luční boudy Klára Sovová a Stanislav Beneš, kteří ji měli od roku 2012 v pronájmu od společnosti AEZZ. Budova získala nové vytápění (tři kotle na dřevo a uhlí, které nahradily kotle na lehké topné oleje). Je zde nová čistička odpadních vod, nová sauna a celá řada dalších novinek. Jednou z nich je i zdejší prodej piva Paroháč, které majitelé objektu vaří na Luční boudě. Pivo Paroháč se nikde jinde než na Labské a Luční boudě neprodává. Luční i Labská bouda se vzájemně marketingově propojují, např. při ubytování na jedné boudě mají návštěvníci cenu ubytování na druhé boudě za polovic.

 

  

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 9.5.2021
Polojasno
13°C
9°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1016hPa
Vítr: 4.2m/s
z jihu
Zítra
Pondělí 10.5.
Jasno
16°C
13°C
Úterý
11.5.2021
Jasno
18°C
13°C
Středa
12.5.2021
Polojasno
17°C
9°C
Čtvrtek
13.5.2021
Déšť
9°C
5°C

Kontakt

Adresa:
Špindlerův Mlýn 

Místa v okolí

APARTMÁNY HORNÍ MÍSEČKY 1035 M.N.M.*** - Horské Apartmány Horní Mísečky - Špindlerův Mlýn,typ 2+kk s balkonem a garáží. Komfortní kompletně zařízené apartmány přímo u sjezdovek a vleků )Skiareál Špindlerův Mlýn. Ideální pro rodiny s dětmi. Čtyřsedačková lanovka hned vedle apartmánů. Lyžařská škola a půjčovna.
Vzdálenost: 5km
Ski areál Horní Mísečky - Medvědín - Špindlerův Mlýn - Lyžařský areál v Horních Mísečkách a v Medvědíně je součástí komplexu ve Špindlerově Mlýně. Dalo by se říci, že Śpindl patří k nejznámějším lyžařským areálům v České republice.
Vzdálenost: 5km
Horní Mísečky - lyžařské středisko - Atraktivní Turistické místo uprostřed Krkonošského národního parku. Lyžařské středisko, nejvýše položené závodní běžkařské okruhy v rámci ČR. Nový apartmánový komplex. Výchozí bod pro řadu turistických tras. Lanovky a vleky jsou součástí skiareálu Špindlerův Mlýn.
Vzdálenost: 5km
Ski areál Rokytnice nad Jizerou - Horní Domky - V Rokytnici nad Jizerou si výborně zalyžujete v několika na sobě nezávislých areálech (Studenov, Modrá Hvězda, Bahýnka, Skiservis Udatný, Zlatá podkova, Pařez) a patří sem pochopitelně i nejrozsáhlejší areál Horní Domky. Rokytnice nad Jizerou je jedno z nejrozlehlejších horských městeček v republice, musíte zdolat vzdálenost zhruba 6 kilometrů, abyste zakotvili v Horní Rokytnici v areálu pod lanovkou na Lysou horu.
Vzdálenost: 7km
Le Petit Gourmand - Téměř domácí atmosférou vás překvapí útulná restaurace s 20ti místy u stolu a salónkem s krbem až pro 10 osob.
Vzdálenost: 7km
Ski areál Rokytnice n. Jiz. Modrá Hvězda, Bahýnka - Lyžařský areál Modrá Hvězda a Bahýnka v Rokytnici nad Jizerou je velmi oblíbené středisko zejména pro rekreační lyžaře, rodinné lyžování, lyžařské kurzy a začátečníky. Nachází se v Horní Rokytnici necelých 100 metrů od konečné zastávky autobusových linek.
Vzdálenost: 7km
APARTMÁNY DALIBOR ŠPINDLERŮV MLÝN *** - Prostorné horské APARTMÁNY DALIBOR ŠPINDLERŮV MLÝN s terasou a garáží na klidném místě kousek od centra. Apartmán typu 2+kk nebo 3+kk. kompletně zařízená kuchyńská linka, koupelna s vanou, kávovar, letní terasa 25m2 s posezením, garáž. LYŽOVÁNÍ, TURISTIKA, KOUPÁNÍ V LABSKÉ PŘEHRADĚ.
Vzdálenost: 7km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Výhon (Akátová věž) - Rozhledna Akátová věž na vrcholu hory Výhon byla postavena v roce 2009. Jedná se o 16 metrů vysokou stavbu z akátových nosníků (odtud také její název), doplněnou vnitřním ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Mokrá - Rozhledna Mokrá je 10 metrů vysoká ocelová stavba s vnitřním točitým schodištěm, postavená v roce 2015. 
Rozhledna Křivoš - Rozhledna Křivoš je malá dřevěná stavba z roku 2004, vysoká 7 metrů.
Rozhledna Klucanina - Rozhledna Klucanina je vysoká 28 metrů a je postavena z betonových kvádrů. Nahradila původní stavbu na kamenné podezdívce z roku 1934.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.