Pevnost Josefov (Jaroměř)

Josefov je bývalé pevnostní městečko, které je dnes součástí města Jaroměř. Zachovalé zbytky pevnosti tvoří městskou památkovou rezervaci. Původní název pevnosti vznikl podle obce Ples, která zde původně stála, jméno Josefov získala po smrti císaře Josefa II. na jeho počest.

Strategická poloha obce Ples dala vzniknout obrovskému pevnostnímu komplexu

Rakousko kdysi ztratilo ve válkách o území s Pruskem Slezsko a Kladsko, kde byly vybudovány hraniční pevnosti, bylo zapotřebí postavit nová opevnění. Císař Josef II. rozhodl o výstavbě nových pevností u Kopist (Terezínská pevnost) a v obci Ples (dnešní pevnost Josefov). Obec Ples zaujímala výhodné postavení v krajině, nacházela se na přírodním návrší na hlavní komunikaci u soutoku řek Labe, Úpy a Metuje. V případě ohrožení nepřítelem bylo možné uměle zatopit louky východně od pevnosti a tím pádem znemožnit přístup nepřátel z tohoto směru. Jih a sever pevnosti navíc využíval důmyslného systému podzemních chodeb, jejichž délka se dnes odhaduje na 42 kilometrů.

Pevnost nebyla nikdy obléhána a sloužila armádním i civilním účelům až do nedávné doby

Pevnost Josefov byla dokončena v roce 1787, zajímavostí je, že podzemní chodby kopali kutnohorští a slovenští havíři. Revoluční rok 1789 ve Francii však výrazně změnil mocenské poměry v Evropě. Pevnost nakonec nikdy obléhána nebyla, ale byla připravena k využití proti Prusku, jehož expanze ohrožovala rakouskou svrchovanost. Nakonec v Prusko-Rakouské válce v roce 1866 byla rozhodujícím střetnutím tzv. bitva u Sadové (bitva u Hradce Králové), pevnost Josefov do bojů vůbec nezasáhla a po válce tudíž ztratila na významu. V roce 1888 byla oficiálně zrušena. 

I přesto, že pevnost v roce 1888 ztratila status pevnosti, vojenská posádka uvnitř stavby stále sídlila. Opevnění však nebylo udržované, postupně byly rozebírány některé chodby, pevnostní brány a objekty a ve 20. století byl charakter objektu upraven pro armádní, ale i civilní využití. V první světové válce pevnost sloužila jako zajatecký tábor, od roku 1924 zde byl zřízen internační tábor. Bourání pevnosti skončilo až v roce 1950, přičemž o rok dříve byl Josefov sloučen s městem Jaroměř.

Rozsáhlý areál historické památky včetně podzemních chodeb by vyžadoval velmi nákladnou rekonstrukci

Po druhé světové válce objekty využívala Československá armáda a v letech 1968 - 1991 i sovětská armáda. Poslední čeští vojáci pevnost opustili až v roce 1995 a vlastníkem objektu se stalo město Jaroměř. Bohužel se však nepodařilo nalézt vhodné využití celého komplexu zachovalých staveb a nebylo možné rovněž zabránit postupné devastaci a rozkrádání této jedinečné historické památky. Revitalizace pevnosti by byla velmi problematická vzhledem k rozlehlosti a dispozičnímu řešení celého komplexu.

Hrozí zde zřícení některých chodeb vlivem neudržované kanalizace a průsaků vody, hrozí i zřícení některých obytných budov nad zasaženými chodbami. Zachovat rozsáhlé podzemí by však vyžadovalo značnou finanční investici, do roku 2011 se prozatím podařilo opravit čtyři hlavní kanalizační větve a některé uliční stoky. V důsledku nevyjasněných majetkových vztahů však zůstává nevyřešena situace kolem kanalizace v tzv. korunní pevnosti.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 17.4.2021
Zataženo
5°C
4°C
Srážky: 0.1mm
Tlak: 1021hPa
Vítr: 0.6m/s
z západu
Zítra
Neděle 18.4.
Zataženo
10°C
4°C
Pondělí
19.4.2021
Polojasno
10°C
6°C
Úterý
20.4.2021
Polojasno
11°C
2°C
Středa
21.4.2021
Polojasno
13°C
4°C

Kontakt

Adresa:
Jaroměř 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.
Rozhledna Nisanka - Rozhledna Nisanka je vystavěna z oceli a z kamene.
Vyhlídka Špička - Vyhlídka Špička je malá ocelová konstrukce, která svým tvarem připomíná závodní bob. 

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.