Pevnost Josefov (Jaroměř)

Josefov je bývalé pevnostní městečko, které je dnes součástí města Jaroměř. Zachovalé zbytky pevnosti tvoří městskou památkovou rezervaci. Původní název pevnosti vznikl podle obce Ples, která zde původně stála, jméno Josefov získala po smrti císaře Josefa II. na jeho počest.

Strategická poloha obce Ples dala vzniknout obrovskému pevnostnímu komplexu

Rakousko kdysi ztratilo ve válkách o území s Pruskem Slezsko a Kladsko, kde byly vybudovány hraniční pevnosti, bylo zapotřebí postavit nová opevnění. Císař Josef II. rozhodl o výstavbě nových pevností u Kopist (Terezínská pevnost) a v obci Ples (dnešní pevnost Josefov). Obec Ples zaujímala výhodné postavení v krajině, nacházela se na přírodním návrší na hlavní komunikaci u soutoku řek Labe, Úpy a Metuje. V případě ohrožení nepřítelem bylo možné uměle zatopit louky východně od pevnosti a tím pádem znemožnit přístup nepřátel z tohoto směru. Jih a sever pevnosti navíc využíval důmyslného systému podzemních chodeb, jejichž délka se dnes odhaduje na 42 kilometrů.

Pevnost nebyla nikdy obléhána a sloužila armádním i civilním účelům až do nedávné doby

Pevnost Josefov byla dokončena v roce 1787, zajímavostí je, že podzemní chodby kopali kutnohorští a slovenští havíři. Revoluční rok 1789 ve Francii však výrazně změnil mocenské poměry v Evropě. Pevnost nakonec nikdy obléhána nebyla, ale byla připravena k využití proti Prusku, jehož expanze ohrožovala rakouskou svrchovanost. Nakonec v Prusko-Rakouské válce v roce 1866 byla rozhodujícím střetnutím tzv. bitva u Sadové (bitva u Hradce Králové), pevnost Josefov do bojů vůbec nezasáhla a po válce tudíž ztratila na významu. V roce 1888 byla oficiálně zrušena. 

I přesto, že pevnost v roce 1888 ztratila status pevnosti, vojenská posádka uvnitř stavby stále sídlila. Opevnění však nebylo udržované, postupně byly rozebírány některé chodby, pevnostní brány a objekty a ve 20. století byl charakter objektu upraven pro armádní, ale i civilní využití. V první světové válce pevnost sloužila jako zajatecký tábor, od roku 1924 zde byl zřízen internační tábor. Bourání pevnosti skončilo až v roce 1950, přičemž o rok dříve byl Josefov sloučen s městem Jaroměř.

Rozsáhlý areál historické památky včetně podzemních chodeb by vyžadoval velmi nákladnou rekonstrukci

Po druhé světové válce objekty využívala Československá armáda a v letech 1968 - 1991 i sovětská armáda. Poslední čeští vojáci pevnost opustili až v roce 1995 a vlastníkem objektu se stalo město Jaroměř. Bohužel se však nepodařilo nalézt vhodné využití celého komplexu zachovalých staveb a nebylo možné rovněž zabránit postupné devastaci a rozkrádání této jedinečné historické památky. Revitalizace pevnosti by byla velmi problematická vzhledem k rozlehlosti a dispozičnímu řešení celého komplexu.

Hrozí zde zřícení některých chodeb vlivem neudržované kanalizace a průsaků vody, hrozí i zřícení některých obytných budov nad zasaženými chodbami. Zachovat rozsáhlé podzemí by však vyžadovalo značnou finanční investici, do roku 2011 se prozatím podařilo opravit čtyři hlavní kanalizační větve a některé uliční stoky. V důsledku nevyjasněných majetkových vztahů však zůstává nevyřešena situace kolem kanalizace v tzv. korunní pevnosti.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Jaroměř 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.