Svatý Hostýn

Svatý Hostýn je hora v Hostýnských vrších, významné poutní místo, na kterém byla postavena bazilika Nanebevzetí Panny Marie, křížová cesta Dušana Jurkoviče, vyhlídková věž a v posledních letech také větrná elektrárna. Četné archeologické nálezy dokládají, že zdejší oblast byla osídlena již v pravěku.

Jedno z nejznámějších poutních míst v České republice 

Plochý vrchol Hostýnu s pískovcovým podložím je zalesněn převážně smrkovým porostem, západní svah je částečně chráněn jako Přírodní památka Stráň. Hostýn má dva vrcholy, na nižším z nich se nachází barokní poutní chrám - bazilika Nanebevzetí Panny Marie z let 1721 - 1748. V roce 1769 vyhořela a prodělala rozsáhlou rekonstrukci až v letech 1841 - 1845. K bazilice byl přistavěn o čtyři desetiletí později jezuitský klášter (poutní místo je jezuity spravováno dodnes, zřídili si zde noviciát). Pod vrcholem vyvěrá údajně léčivý pramen pitné vody, vedle pramene byla postavena v roce 1700 barokní kaplička.

Barokní bazilika, rozhledna z konce 19. století a moderní větrná elektrárna 

Vyšší vrchol Svatého Hostýna částečně zakrývají dvě vysoké dominantní stavby. První z nich je kamenná rozhledna z roku 1898, která je stále přístupná veřejnosti. Druhou stavbou je 32 metrů vysoká větrná elektrárna z roku 1994 - rozpětí vrtule je 27 metrů.

Oba vrcholy spojuje malý hřbitůvek jezuitských mnichů, pomník skautského vůdce a bývalého ředitele holešovského gymnázia Rudolfa Plajnera a také pomník skautům, kteří se stali obětí totalitního režimu. Od chrámu ke hřbitůvku vede křížová cesta (autor Dušan Jurkovič).

Každý rok v srpnu se zde koná tzv. Orelská pouť na Svatém Hostýně a rovněž každoročně je pořádána v těchto místech Pouť Rádia Proglas a TV Noe.

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Chvalčov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Ski areál Rusava - Skiareál Rusava se řadí k těm menším lyžařským areálům, ovšem kvalita poskytovaných služeb je na vysoké úrovni.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Most bývalé Polní dráhy - Ocelový most přes plavební kanál u Vltavy v Praze Bubenči, postavený v roce 1908, je v současné době technickou památkou.
Ozubnicová trať Tanvald - Harrachov - Z Tanvaldu do Harrachova, na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, byla na počátku dvacátého století vybudována ozubnicová trať.
Lipová alej republiky Hlince - V roce 2018 byla vysázena lipová alej v katastru obce Hlince poblíž Berounky.
Břekové stromořadí - Alej jeřábů břeků nedaleko řeky Berounky je krásnou ozdobou.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.