Svatý Hostýn

Svatý Hostýn je hora v Hostýnských vrších, významné poutní místo, na kterém byla postavena bazilika Nanebevzetí Panny Marie, křížová cesta Dušana Jurkoviče, vyhlídková věž a v posledních letech také větrná elektrárna. Četné archeologické nálezy dokládají, že zdejší oblast byla osídlena již v pravěku.

Jedno z nejznámějších poutních míst v České republice 

Plochý vrchol Hostýnu s pískovcovým podložím je zalesněn převážně smrkovým porostem, západní svah je částečně chráněn jako Přírodní památka Stráň. Hostýn má dva vrcholy, na nižším z nich se nachází barokní poutní chrám - bazilika Nanebevzetí Panny Marie z let 1721 - 1748. V roce 1769 vyhořela a prodělala rozsáhlou rekonstrukci až v letech 1841 - 1845. K bazilice byl přistavěn o čtyři desetiletí později jezuitský klášter (poutní místo je jezuity spravováno dodnes, zřídili si zde noviciát). Pod vrcholem vyvěrá údajně léčivý pramen pitné vody, vedle pramene byla postavena v roce 1700 barokní kaplička.

Barokní bazilika, rozhledna z konce 19. století a moderní větrná elektrárna 

Vyšší vrchol Svatého Hostýna částečně zakrývají dvě vysoké dominantní stavby. První z nich je kamenná rozhledna z roku 1898, která je stále přístupná veřejnosti. Druhou stavbou je 32 metrů vysoká větrná elektrárna z roku 1994 - rozpětí vrtule je 27 metrů.

Oba vrcholy spojuje malý hřbitůvek jezuitských mnichů, pomník skautského vůdce a bývalého ředitele holešovského gymnázia Rudolfa Plajnera a také pomník skautům, kteří se stali obětí totalitního režimu. Od chrámu ke hřbitůvku vede křížová cesta (autor Dušan Jurkovič).

Každý rok v srpnu se zde koná tzv. Orelská pouť na Svatém Hostýně a rovněž každoročně je pořádána v těchto místech Pouť Rádia Proglas a TV Noe.

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 1.3.2021
Polojasno
4°C
-2°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1036.8hPa
Vítr: 3.4m/s
z severo-severo-východu
Zítra
Úterý 2.3.
Jasno
6°C
5°C
Středa
3.3.2021
Jasno
11°C
3°C
Čtvrtek
4.3.2021
Polojasno
10°C
1°C
Pátek
5.3.2021
Polojasno
3°C
-5°C

Kontakt

Adresa:
Chvalčov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Ski areál Rusava - Skiareál Rusava se řadí k těm menším lyžařským areálům, ovšem kvalita poskytovaných služeb je na vysoké úrovni.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Zámek Český Rudolec (Malá Hluboká) - Vodní tvrz Český Rudolec postavená ve 14. století prošla v průběhu staletí několika stavebními úpravami. Byla přestavována v duchu renesance, baroka a nakonec v novogotickém stylu, který se nápadně podobá zámku Hluboká nad Vltavou.
Rozhledna Tichá (zřícenina tvrze) - Z kamenné tvrze Tichá z poloviny 14. století se do dnešních dnů zachovala pouze hranolová věž. Je vysoká 13 metrů a v současné době je upravena na rozhlednu. Koncem roku 2020 byla na věži přistavěna střecha.
Rozhledna Jezerní vyhlídka - Rozhledna Jezerní vyhlídka nedaleko Horní Plané pochází z roku 2016.
Rozhledna Hradišťský vrch - Nedaleko města Kaplice, na Hradišťském vrchu, vyrostla moderní dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm. Je vysoká 28 metrů a byla postavena podle návrhu architekta Pavla Jury. 

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.