Svatý Hostýn

Svatý Hostýn je hora v Hostýnských vrších, významné poutní místo, na kterém byla postavena bazilika Nanebevzetí Panny Marie, křížová cesta Dušana Jurkoviče, vyhlídková věž a v posledních letech také větrná elektrárna. Četné archeologické nálezy dokládají, že zdejší oblast byla osídlena již v pravěku.

Jedno z nejznámějších poutních míst v České republice 

Plochý vrchol Hostýnu s pískovcovým podložím je zalesněn převážně smrkovým porostem, západní svah je částečně chráněn jako Přírodní památka Stráň. Hostýn má dva vrcholy, na nižším z nich se nachází barokní poutní chrám - bazilika Nanebevzetí Panny Marie z let 1721 - 1748. V roce 1769 vyhořela a prodělala rozsáhlou rekonstrukci až v letech 1841 - 1845. K bazilice byl přistavěn o čtyři desetiletí později jezuitský klášter (poutní místo je jezuity spravováno dodnes, zřídili si zde noviciát). Pod vrcholem vyvěrá údajně léčivý pramen pitné vody, vedle pramene byla postavena v roce 1700 barokní kaplička.

Barokní bazilika, rozhledna z konce 19. století a moderní větrná elektrárna 

Vyšší vrchol Svatého Hostýna částečně zakrývají dvě vysoké dominantní stavby. První z nich je kamenná rozhledna z roku 1898, která je stále přístupná veřejnosti. Druhou stavbou je 32 metrů vysoká větrná elektrárna z roku 1994 - rozpětí vrtule je 27 metrů.

Oba vrcholy spojuje malý hřbitůvek jezuitských mnichů, pomník skautského vůdce a bývalého ředitele holešovského gymnázia Rudolfa Plajnera a také pomník skautům, kteří se stali obětí totalitního režimu. Od chrámu ke hřbitůvku vede křížová cesta (autor Dušan Jurkovič).

Každý rok v srpnu se zde koná tzv. Orelská pouť na Svatém Hostýně a rovněž každoročně je pořádána v těchto místech Pouť Rádia Proglas a TV Noe.

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Chvalčov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Ski areál Rusava - Skiareál Rusava se řadí k těm menším lyžařským areálům, ovšem kvalita poskytovaných služeb je na vysoké úrovni.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna na Hladkém vrchu - Z rozhledny na Hladkém vrchu je nádherný výhled na panorama slovenských hor.
Rozhledna Na Borové - Tvrdošín - Nad městem Tvrdošín, nedaleko Oravské přehrady, vyrostla dřevěná rozhledna.
Rozhledna Bačův stolec - Nedaleko od hráze přehrady Liptovská Mara, v okrese Dolný Kubín, byla postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Pavčina Lehota - Nedaleko přehrady Liptovská Mara, nad obcí Pavčina Lehota, byla postavena pěkná dřevěná rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.