Svatý Hostýn

Svatý Hostýn je hora v Hostýnských vrších, významné poutní místo, na kterém byla postavena bazilika Nanebevzetí Panny Marie, křížová cesta Dušana Jurkoviče, vyhlídková věž a v posledních letech také větrná elektrárna. Četné archeologické nálezy dokládají, že zdejší oblast byla osídlena již v pravěku.

Jedno z nejznámějších poutních míst v České republice 

Plochý vrchol Hostýnu s pískovcovým podložím je zalesněn převážně smrkovým porostem, západní svah je částečně chráněn jako Přírodní památka Stráň. Hostýn má dva vrcholy, na nižším z nich se nachází barokní poutní chrám - bazilika Nanebevzetí Panny Marie z let 1721 - 1748. V roce 1769 vyhořela a prodělala rozsáhlou rekonstrukci až v letech 1841 - 1845. K bazilice byl přistavěn o čtyři desetiletí později jezuitský klášter (poutní místo je jezuity spravováno dodnes, zřídili si zde noviciát). Pod vrcholem vyvěrá údajně léčivý pramen pitné vody, vedle pramene byla postavena v roce 1700 barokní kaplička.

Barokní bazilika, rozhledna z konce 19. století a moderní větrná elektrárna 

Vyšší vrchol Svatého Hostýna částečně zakrývají dvě vysoké dominantní stavby. První z nich je kamenná rozhledna z roku 1898, která je stále přístupná veřejnosti. Druhou stavbou je 32 metrů vysoká větrná elektrárna z roku 1994 - rozpětí vrtule je 27 metrů.

Oba vrcholy spojuje malý hřbitůvek jezuitských mnichů, pomník skautského vůdce a bývalého ředitele holešovského gymnázia Rudolfa Plajnera a také pomník skautům, kteří se stali obětí totalitního režimu. Od chrámu ke hřbitůvku vede křížová cesta (autor Dušan Jurkovič).

Každý rok v srpnu se zde koná tzv. Orelská pouť na Svatém Hostýně a rovněž každoročně je pořádána v těchto místech Pouť Rádia Proglas a TV Noe.

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 29.11.2020
Déšť se sněhem
1°C
-1°C
Srážky: 1.1mm
Tlak: 1022.3hPa
Vítr: 2.2m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Pondělí 30.11.
Zataženo
1°C
-2°C
Úterý
1.12.2020
Polojasno
-1°C
-2°C
Středa
2.12.2020
Polojasno
1°C
-6°C
Čtvrtek
3.12.2020
Zataženo
3°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Chvalčov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Ski areál Rusava - Skiareál Rusava se řadí k těm menším lyžařským areálům, ovšem kvalita poskytovaných služeb je na vysoké úrovni.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Pod Vojanskú - Rozhledna Pod Vojanskú je vyhlídková věž ze smrkového dřeva, vysoká 13 metrů.
Rozhledna Obecnice - Rozhledna Obecnice pochází z roku 2011. Byla postavena ze smrkových trámků ve shodném projektu s dalšími pěti rozhlednami, které tvoří součást tzv. Mikroregionu Východní Slovácko.
Workout Bošovice - Když sem jel okolo, zahlídl jsem v těchto místech nějaké hrazdy, nevím přesně, o co go..
Workout Svatobořice-Mistřín - Nový a dobře vybavený workout (cca od 2018/19) hned u cyklostezky. Najdete tam všechno. Hodně hrazd, bradla, stalky, kruhy. Jediná nevýhoda je, že když je hezky, tak se tam nahrne spousta děcek.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.