Kemp Lužnice - místa v okolí
Jez Tájek (obec Lužnice)
- Jez Tájek na konci obce Lužnice, na ř. km. 91,4 se řadí k nebezpečným jezům na řece Lužnici. Již za střední vody se pod jeho parabolickým profilem tvoří nebezpečné vývařiště. Jez je naštěstí dobře patrný a přehledný a poměrně snadno se veškerá plavidla přenáší podél levého břehu. Nad jezem se klene úzká ocelová lávka pro pěší, která spojuje obydlené části malebné jihočeské obce Lužnice, a několik stovek metrů od pravého břehu doporučujeme navštívit jedinečnou přírodní památku - písečný přesyp Slepičí vršek.
Rybník Rožmberk - hráz
- Rožmberk je svou rozlohou téměř 500 hektarů největší rybník nejen v Jihočeském kraji a v České republice, ale i na celém světě. Délka hráze činí 2355 m, rozloha vodní plochy je 489 ha. Největší hloubka vody u stavidla je 10 m, ovšem hloubka vody na většině plošné výměry rybníka je v průměru pouhých 120 cm.
Duby na hrázi rybníka Rožmberk
- Na hrázi našeho největšího rybníka Rožmberk je vysázeno dubové stromořadí. Stáří stromů souvisí s výstavbou rybniční hráze v roce 1590.
Rybník Potěšil
- Rybník Potěšil byl vybudován jako chovný a k tomuto účelu slouží dodnes. Je součástí tzv. Nadějské rybniční soustavy, kterou projektoval Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan v 16. století.
Hráz rybníka Rožmberk
- Hráz rybníka Rožmberk na řece Lužnici, na ř. km. 94,1 se řadí k namáhavě zdolávaným překážkám při plavbě po této malebné jihočeské řece. Dvanáct metrů vysoká hráz je u stavidla vybavena kamennými schody, na druhé straně pod elektrárnou je však břeh travnatý s vyšlapanou cestou a poměrně kluzký.
Rybník Klec
- Rybník Klec je jedním z rybníků Nadějské rybniční soustavy. Pochází z 15. století.
Rybník Káňov
- Rybník Káňov byl založen na konci 15. století a v letech 1515 a 1564 byla zpevňována a zvýšena jeho hráz. Zasloužily se o to tři generace rybníkářů - Štěpánek Netolický, Mikuláš Ruthard z Malešova a Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Ten byl zároveň posledním stavitelem, který rybník uváděl do původního stavu po ničivé povodni.
Velký Tisý
- Rybník Velký Tisý se nachází v okrese Jindřichův Hradec a představuje šestý největší rybník v České republice.
Rybník Dobrá vůle
- Dobrá vůle je název jednoho z rybníků na Třeboňsku. Je součástí tzv. Nadějské rybniční soustavy.
Jez Frahelž (Klec)
- Jez Frahelž (někdy také uváděný jako jez u obce Klec) na řece Lužnici ř. km. 86,3 patří k těm atraktivním místům, které činí plavbu po Lužnici zajímavou a jedinečnou. Za nižšího stavu vody, který tu obvykle bývá v letních měsících, je sklopná spádová deska často využívána k vodním radovánkám. Jez je nutné překonat přenášením (obvykle po levém břehu), ale koupání pod jezem za vhodného počasí je neodolatelné..jpg)
Rybník Vítek
- Rybník Vítek naleznete nedaleko obce Stará Hlína. Navazuje na největší český rybník Rožmberk. Jeho vznik také s Rožmberkem souvisí, protože byl až do roku 1879 jeho součástí. V tomto roce došlo k vybudování severozápadní hráze a k oddělení obou vodních ploch.
Rybník Naděje
- Rybník Naděje spadá do tzv. Nadějské rybniční soustavy. Naleznete jej v malebné jihočeské krajině nedaleko města Veselí nad Lužnicí, přibližně půl kilometru od obce Frahelž.
Rybník Vydýmač u Lomnice
- Rybník Vydýmač u Lomnice nad Lužnicí je součástí tzv. Tisské rybniční soustavy.
Stará Hlína
- Stará Hlína je součástí Třeboně. Nejstarší písemná zmínka o obci Hlína pochází z roku 1331, kdy jsou jako její majitelé zmiňováni Rožmberští rytíři. Obec znají velmi dobře vodáci, plující po Staré řece (Lužnici), kteří si tu oblíbili místní hostinec.
Akátová alej Velký Tisý
- Mezi rybníky Koclířov a Velký Tisý se nachází stromořadí akátů.
Zámek Třeboň
- Zámek v Třeboni je jedním z našich nejrozsáhlejších zámeckých objektů. Nachází se v něm více než 100 obytných místností. Jádro zámku plynule navazuje na Masarykovo náměstí a spolu se zámeckým parkem tvoří neodmyslitelnou součást malebného jihočeského města na břehu rybníka Svět. Třeboňský zámek je ve vlastnictví státu pod správou Národního památkového ústavu a je přístupný veřejnosti.