Rozhledna Na Sedle

Rozhledna Sedlo patří k celoročně otevřeným rozhlednám se vstupem zdarma. Z výšky 24 metrů spatříte vrcholky Šumavy, Českého lesa, Pošumaví, Brdy a Písecké hory.

O výstavbu rozhledny se zasloužilo Sdružení pro obnovu rozhledny Na Sedle

Pravidelně každý rok na Silvestra se pořádaly pochody z obce Podmokly na vrchol Sedla a v roce 2003 zde dokonce vzniklo "Sdružení pro obnovu rozhledny Na Sedle". Nakonec se podařilo získat potřebné finanční prostředky a rozhledna byla vybudována v roce 2009. Stavbu navrhoval Ing. arch. Pavel Ullmann a dle projektu firmy Pontex s.r.o. dřevěnou vyhlídkovou věž postavila firma Haas-Fertigbau. V tomto případě se úsilí mnoha schopných lidí vyplatilo, činnost sdružení pro obnovu rozhledny byla koncem roku 2015 ukončena a od roku 2016 je správcem rozhledny město Sušice.  

Velmi pěkná rozhledna je zároveň dokonalým technickým dílem

Rozhledna Na Sedle je dřevěná příhradová konstrukce (jde o strukturu dřevěných nosníků vzájemně spojených na svých koncích ve styčnících. Díky rovnoměrnosti zatížení umožňuje tento typ konstrukce nejlepší využití mechanických vlastností materiálů a nabízí nízkou hmotnost celé konstrukce.) V tomto případě má konstrukce rozhledny tvar sedmiúhelníku o osmi podlažích. Výška rozhledny je 27,7 metru, hlavní nosnou kostrou jsou vertikální vazníky, které jsou po jednotlivých patrech svázané horizontálními vazníky. Uvnitř kontrukce je dřevěné schodiště, vyhlídkový ochoz se nachází v 7. podlaží. Celá dřevěná stavba je ukotvena na betonovém obezděném základu pomocí skalních kotev do skalního podloží.

Šumava a Český les jako na dlani po celý rok zdarma

Z výšky 24 metrů spatříte jako na dlani Šumavu, Český les s Čerchovem, hrad Kašperk a Rabí, okolí Strakonic, pohoří Brdy a Písecké hory. Objekt je otevřen celoročně, vstupné je zdarma.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 16.12.2019
Zataženo
10°C
8°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1010.7hPa
Vítr: 3.7m/s
z jiho-jiho-západu
Zítra
Úterý 17.12.
Polojasno
13°C
10°C
Středa
18.12.2019
Polojasno
13°C
8°C
Čtvrtek
19.12.2019
Jasno
13°C
8°C
Pátek
20.12.2019
Zataženo
12°C
10°C

Kontakt

Adresa:
Sušice 
Web: Rozhledna Na Sedle

Místa v okolí

Chalupa pod Sedlem - Sušice - Týdenní ubytování až pro 8 osob v dobře zařízeném apartmánu šumavské chalupy. Zdravé a klidné prostředí. Polosamota pod lesem. Chalupa je 6 km od Sušice nad vesničkou Albrechtice, ve výšce kolem 750m n/m a nabízí se z ní uchvacující výhled do kraje po celém horizontu. Bezproblémové je parkování aut před chalupou na otevřeném prostranství. Kolem chalupy je vám k dispozici udržovaná, oplocená zahrada s 5 metrovým bazénem a velkou tramoplínou. Nově - zakryté posezení u kameného stolu v přední části zahrady. Naše chalupa je ideální místo pro prožití Vaší aktivní či pasivní dovolené. Dobře situovaný výchozí bod na výlety po Šumavě. V celém objektu je dostupný bezplatný vysokorychlostní WIFI Internet!!! Bližší informace o rezevaci objektu najdete na webových stránkách www.sumava-dovolena.cz v sekci ceník. Během Vašeho pobytu se v chalupě nevyskytuje žádná jiná osoba!!
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Ski areál Nezdice - Lyžařský areál v Nezdicích na Šumavě sestává ze tří sjezdových tratí o celkové délce 1200 metrů, sjezdovky jsou lehké až střední obtížnosti, jsou tedy vhodné jak pro začínající a rekreační lyžaře, tak i pro náročnější sportovce. Cvičná louka slouží pro výuku lyžování a pro děti se tu instaluje přenosný dětský vlek, přenosné dětské prvky a houpačky.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Apartmán v Kašperských Horách - Komfortní ubytování za rozumnou cenu v hezkém apartmánu v Kašperských Horách
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rybník Posměch - Rybník Posměch založil pravděpodobně Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Byl součástí panství Rožmberků.
Rybník Blato - Rybník Blato je jeden z mnoha rybníků využívaných pro chov ryb v CHKO Třeboňsko. Najdete jej nedaleko obce Žíteč u Chlumu u Třeboně. 
Purkrabský rybník - Purkrabský rybník se datuje od roku 1541. Jeho zakladatelem byl rybníkář Mikuláš Ruthard z Malešova.
Ratmírovský rybník - Ratmírovský rybník patří k nejstarším v Čechách, byl vybudován zhruba v polovině 13. století zásluhou Řádu německých rytířů. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.