Rozhledna Svatobor

Rozhledna Svatobor byla zvolena v roce 2011 nejhezčí rozhlednou Plzeňského kraje. Pochází z roku 1934 a zajímavostí je, že byla již druhou stavbou na témže místě - ta první rozhledna se vinou konstrukčních chyb sama zřítila.

Původní rozhledna se zřítila, ta nová tu stojí dodnes

Rozhledna Svatobor se vypíná na vrcholu stejnojmenného kopce již od roku 1934. Na témže místě však stála od roku 1900 téměř stejná vyhlídková věž, která se ovšem po dokončení stavby začala odchylovat od své osy. Původní rozhledna s turistickou ubytovnou tu byla slavnostně otevřena 8.9.1900, ale poté, co nepomohlo ani stažení věže ocelovými pásy, bylo rozhodnuto rozhlednu zbourat. Nakonec se 4. května 1934 zřítila sama. A již o týden později se začalo se stavbou téměř identické vyhlídkové věže podle projektu arch. Karla Houry. Stavbu se podařilo dokončit v rekordním čase - za 3 měsíce, 12.srpna 1934 byla nová rozhledna otevřena pro veřejnost. V roce 1935 se k rozhledně přistavěla horská chata.

Nejkrásnější rozhledna Plzeňského kraje

Rozhledna Svatobor měří 32 metrů, vyhlídkový ochoz je ve výšce 28 metrů nad zemí. Výhled z rozhledny je vskutku impozantní, spatříte šumavský vrchol Ždánidla, hřebeny Plesné a Poledníku a skalnatý vrcholek Velkého Javoru. Je odsud vidět i Boubín, vrcholek zříceniny hradu Přimda, hrad Radyně, a za dobré viditelnosti zahlédnete i Alpy. Dnes se na úpatí rozhledny nachází restaurační a ubytovací zařízení.

V roce 2011 proběhla anketa časopisu iDNES.cz, ve které byla rozhledna Svatobor vyhlášena nejkrásnější rozhlednou Plzeňského kraje a není divu, kamenné rozhledny z poloviny 30. let minulého století patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v České republice.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 23.9.2020
Déšť
20°C
15°C
Srážky: 0.6mm
Tlak: 1008.4hPa
Vítr: 2.6m/s
z západu
Zítra
Čtvrtek 24.9.
Zataženo
20°C
15°C
Pátek
25.9.2020
Silný déšť
14°C
5°C
Sobota
26.9.2020
Déšť
8°C
7°C
Neděle
27.9.2020
Déšť
8°C
6°C

Kontakt

Adresa:
Sušice 

Místa v okolí

Petr Koutný - Půčovna poskytuje lodě a rafty na řece Otavě.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Chatová Osada Luh - Chatová osada na okraji města Sušice na řece Otavě na 93,5 ř. km. V Osadě je hřiště vhodné k hraní volejbalu, nohejbalu, tenisu, badmintonu, petanque. Ke všem těmto sportům Vám ochotně zapůjčí vše potřebné. Kolem osady vede cyklostezka, která je vhodná pro vyjíždky na kolech nebo in-line bruslích. Přímo odtud můžete dojet podél Otavy až na Modravu a obdivovat krásy Šumavy. Je možné tu navštívit i venkovní koupaliště vzdálené 200 m od Osady. Pokud by nepřálo počasí, můžete se vydat do aquaparku, který se nachází 500 m po proudu řeky. V blízkosti kempu je několik sportovišť, která jsou vhodná pro atletická soustředění a fotbalové tréninky. Jsou zde také tenisové kurty a lezecká stěna. Vše ve vzdálenosti zhruba 500 m.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Jez Na Fufernách - Sušice - Jez Na Fufernách - Sušice na řece Otavě, ř. km. 92,8 je konstruován s pozvolnou šikmou spádovou deskou, která končí asi metr vysokým schodem nad říčním dnem. Za nízkých vodních stavů tudy lze jez splouvat, ale již za vyšší vody se pod jezem tvoří nebezpečný silný a dlouhý válec. Nepodceňujte toto riziko a za zvýšených vodních stavů jez přenášejte po pravém břehu.
Vzdálenost: 3km
Panský jez - Sušice - Panský jez - Sušice na řece Otavě, ř. km. 92,3 s pozvolnou šikmou spádovou deskou je sjízdný za optimálního stavu vody v pravé části jezu vedle propusti. Spádnice je ovšem zpevněna v dolní části ocelovými larseny. Za vyšších vodních stavů se pod jezem tvoří nebezpečné vývařiště, v letních měsících je ale často na jezu jen minimální vodní průtok.
Vzdálenost: 3km
Zdeněk Švelch - Půjčovna nabízí lodě, rafty a veškeré vodácké vybavení.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na kopečku - V roce 2007 byla postavena na okraji obce Licoměřice pěkná dřevěná rozhledna.
Rozhledna Na Chlumu - Na konci 19. století stála poblíž Slatiňan kamenná rozhledna, která sloužila svému účelu mnoho desítek let. Postrádala však údržbu a musela být pro špatný technický stav uzavřena. Teprve v roce 2013 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, aby mohla rozhledna dále sloužit veřejnosti.
Rozhledna Jahůdka - V roce 2008 byla postavena dřevěná rozhledna s poetickým názvem Jahůdka, se třemi patry vyhlídkových ploch. Stavba je vysoká 12 metrů.
Rozhledna (vodárenská věž) Chrast u Chrudimi - Bývalá vodárenská věž byla v provozu poblíž města Chrast u Chrudimi až do roku 1978. Dnes slouží jako rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.