Chrám svatého Mikuláše Louny

Chrám svatého Mikuláše je římskokatolický farní kostel vybudovaný ve stylu české pozdní gotiky, který se nachází v historickém centru města Louny. Od roku 1958 je chráněn jako Kulturní památka České republiky a v roce 1994 byl vyhlášen dokonce Národní kulturní památkou.

Historie chrámu

Chrám byl vystavěn na místě původního kostela Povýšení sv. Kříže ze 13. století, který v roce 1517 vyhořel. Architektem byl Benedikt Rejt a chrám byl dokončen v roce 1538. Uvnitř chrámu jsou dochovány tři velké barokní oltáře z let 1701 - 1706. Jou tu i dvě  vysoké gotické vitráže zdobené náboženskými motivy z počátku 20. století. 

Veřejnosti přístupná věž s krásným výhledem do Českého středohoří

60 metrů vysoká věž chrámu je lákavým cílem mnoha turistů i obyvatel města. Věž byla postavena z pískovce, na vrchol věže vede celkem 180 schodů a veřejnosti přístupná je vrchní část věže s pěti bronzovými zvony. Na úrovni ochozu se nachází byt bývalého hlásného a je v něm k vidění starý kašírovaný betlém. Pod zpřístupněnou částí věže se zvony je veřejnosti nepřístupná klenotnice, kam město kdysi ukládalo významné měsstské listiny.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 8.3.2021
Skoro jasno
3°C
-5°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1022.4hPa
Vítr: 2.3m/s
z severo-severo-východu
Zítra
Úterý 9.3.
Zataženo
3°C
-1°C
Středa
10.3.2021
Polojasno
2°C
-1°C
Čtvrtek
11.3.2021
Zataženo
5°C
5°C
Pátek
12.3.2021
Polojasno
8°C
3°C

Kontakt

Adresa:
Louny 
Web: Chrám svatého Mikuláše Louny

Místa v okolí

Louny - Louny je okresní město v Ústeckém kraji v severozápadních Čechách. Leží na řece Ohři. Město má přibližně 19 tisíc obyvatel. Louny jsou známy produkcí kvalitního chmele.
Vzdálenost: 1km
Workout park Louny - Město Louny se může pochlubit velmi pěkným workoutovým hřištěm, které je přístupné po celý rok zdarma široké veřejnosti.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Jezerní slať - Rozhledna Jezerní slať je menší vyhlídková stavba z dřevěných trámků, postavená v roce 1997. 
Klostermannova rozhledna - Klostermannova rozhledna je kamenná stavba vyhlídkové věže z roku 1938.
Rozhledna Velký Kamýk - Rozhledna Velký Kamýk je ocelová stavba vysílače mobilních operátorů, postavená v roce 2002. Stožár je vysoký 55 metrů.
Rozhledna Kupa (Jestřebice) - Rozhledna Kupa v Jestřebicích je zastřešená dřevěná stavba.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.