Chrám svatého Mikuláše Louny

Chrám svatého Mikuláše je římskokatolický farní kostel vybudovaný ve stylu české pozdní gotiky, který se nachází v historickém centru města Louny. Od roku 1958 je chráněn jako Kulturní památka České republiky a v roce 1994 byl vyhlášen dokonce Národní kulturní památkou.

Historie chrámu

Chrám byl vystavěn na místě původního kostela Povýšení sv. Kříže ze 13. století, který v roce 1517 vyhořel. Architektem byl Benedikt Rejt a chrám byl dokončen v roce 1538. Uvnitř chrámu jsou dochovány tři velké barokní oltáře z let 1701 - 1706. Jou tu i dvě  vysoké gotické vitráže zdobené náboženskými motivy z počátku 20. století. 

Veřejnosti přístupná věž s krásným výhledem do Českého středohoří

60 metrů vysoká věž chrámu je lákavým cílem mnoha turistů i obyvatel města. Věž byla postavena z pískovce, na vrchol věže vede celkem 180 schodů a veřejnosti přístupná je vrchní část věže s pěti bronzovými zvony. Na úrovni ochozu se nachází byt bývalého hlásného a je v něm k vidění starý kašírovaný betlém. Pod zpřístupněnou částí věže se zvony je veřejnosti nepřístupná klenotnice, kam město kdysi ukládalo významné měsstské listiny.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 21.10.2020
Polojasno
11°C
7°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1015hPa
Vítr: 1.4m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Čtvrtek 22.10.
Zataženo
18°C
15°C
Pátek
23.10.2020
Déšť
15°C
13°C
Sobota
24.10.2020
Polojasno
16°C
8°C
Neděle
25.10.2020
Skoro jasno
14°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Louny 
Web: Chrám svatého Mikuláše Louny

Místa v okolí

Louny - Louny je okresní město v Ústeckém kraji v severozápadních Čechách. Leží na řece Ohři. Město má přibližně 19 tisíc obyvatel. Louny jsou známy produkcí kvalitního chmele.
Vzdálenost: 1km
Workout park Louny - Město Louny se může pochlubit velmi pěkným workoutovým hřištěm, které je přístupné po celý rok zdarma široké veřejnosti.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.
Rozhledna Kopaninka - Rozhledna Kopaninka byla postavena v roce 2018. Jedná se o dřevěnou konstrukci s ocelovými točitými schody, poměrně neobvyklého šestiúhelníkového průřezu. 
Rozhledna Božka - V obci Přáslavice byla vybudována v roce 2009 výrazně zbarvená zděná rozhledna s vnějším obvodovým ocelovým schodištěm. 
Rozhledna Hemberk - Rozhledna Hemberk pod vrcholem Křemenáč u obce Písečná je celodřevěná stavba vyhlídkové plošiny, vysoká 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.