Státní zámek Slatiňany

Zámek plný příběhů, vynálezů a koní. Pro milovníky cestování, historie, přírody i sportu - vše na jednom místě.

SLATIŇANY - ZÁMEK PLNÝ PŘÍBĚHŮ, VYNÁLEZŮ A KONÍ

Historie slatiňanského zámku je dlouhá a začíná před více než 600 lety. Za tu dobu se v jeho komnatách vystřídalo na 30 různých majitelů, často i rychlostí blesku. Časy rozkvětu a blahobytu se měnily v časy úpadku a bídy. Nejprve na místě zámku stála gotická tvrz, která se na konci 16. století proměnila v renesanční zámek za rytíře Bohuslava Mazance z Frymburka. V roce 1732 statek Slatiňany ve veřejné dražbě zakoupil za 108 500 zlatých Josef hrabě ze Schönfeldu a spojil ho s panstvím Nasavrky. Jeho jedinou dceru Marii Kateřinu si v roce 1746 vzal ve vídeňském Schönbrunnu za účasti císaře a císařovny za manželku Jan Adam kníže Auersperg, císařský a královský komoří a tajný rada, nositel velkokříže Řádu Sv. Štěpána. V rukách knížecí rodiny vydržel zámek skoro 200 let, než v roce 1942 Auerspergové po měči vymřeli. Posledními majiteli byla hrabata z Trauttmansdorffu, kterým byl majetek zabaven na základě Benešových dekretů roku 1945.

 

Svatba proměnila zámek

Zámek byl dlouho využíván jen jako letní a lovecké sídlo na několik týdnů v roce. Ale vše změnila jedna svatba. František Josef Auersperg, c.k. komoří a tajný rada, nejvyšší dědičný zemský maršálek v Tyrolích, c.k. rakouský říšský rada atd., si v roce 1878 vzal za manželku Vilemínu hraběnku Kinskou. Oba mladí novomanželé začali společně budovat svůj domov ve slatiňanském zámku, zde vychovávali svých pět dětí, zde žili a také zemřeli. Zámek v sobě ukrývá atmosféru poklidného domova, kde děti byly středem veškeré pozornosti a kde je paní kněžna zahrnovala svou vřelou mateřskou láskou.

 

Z Františkovy iniciativy a také na přání jeho ženy se z lovecké chalupy stalo moderní útulné rodinné sídlo, kde celá rodina trávila čas od května do prosince. Jindy pak trávili čas na zámku Žleby, ve Vídni a na panstvích v Tyrolsku.

 

Idylické prostředí zámku doplňuje řada staveb v anglickém zámeckém parku, např. jezírko, roubené chaloupky tzv. dětského hospodářství, kde se zámecké děti učily správně hospodařit nebo tenisový kurt a v neposlední řadě stáje se starokladrubskými vraníky. Velmi oblíbeným místem byla také Švýcárna a Kočičí hrádek.

 

Pro milovníky koní je jistě dobrou zprávou, že zámek nabízí také velmi zajímavé vyprávění o koních. Od roku 1950 je v části zámku Slatiňany umístěno hipologické muzeum, které seznamuje s historií vývoje koní a jejich využitím ve společnosti, samozřejmostí jsou také ukázky sedel, postrojů a mnoho dalších předmětů spojených s krásným zvířetem – koněm.

 

Nabídka slatiňanského zámku:

  • 5 prohlídkových tras
  1. Zámecká – příběh zámku jako domova knížecí rodiny a jejich personálu
  2. Hipologická – expozice věnovaná koním, anatomie, sedla, postroje, udidla, obrazy, grafiky, informace z okruhu z dostihů a honů atd.
  3. S žokejkou Latou – prohlídka pro rodiny s dětmi vyprávějící příběh jediné ženské vítězky Velké pardubické steeplechase
  4. Věž – historie panství Nasavrky s výhledem na severní pohraniční hory
  5. Pokrok nezastavíš! – speciální putování zámkem od sklepa po půdu mapující unikátně dochované technické zázemí zámku – kuchyně, kotelna, sklepy, krovy, historické plány, koupelny apod.
  • Pronájmy prostor – pro svatby, setkání, rauty apod.
  • Koncerty, výstavy

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Zámecký park 1
Slatiňany 
Web: Státní zámek Slatiňany
Email: slatinany@npu.cz
Telefon: +420 469 681 112

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Prodejna a půjčovna sportovních potřeb Wiki - Půjčovna sportovních potřeb, sloužící i jako prodejna.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Workout park Chrudim - Streetworkout hřiště naleznete také v Chrudimi. Bylo slavnostně otevřeno 8. září 2014, program slavnostního otevření vytvořili chrudimští vyznavači workoutu, společně se zakladatelem SebeRevolty Markem Kaletou.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Chrudim - Chrudim je okresní město ve východních Čechách. Leží v Pardubickém kraji, asi 11 km jižně od Pardubic. Ve městě žije přibližně 24 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídková věž Tokaj - Vyhlídková věž Tokaj je smělá ocelová konstrukce s dřevěným obložením, připomínající svým tvarem velký sud.
Vyhlídková plošina Beša - Vyhlídková plošina Beša je dřevěná plocha, odkud lze pozorovat spíše blízké okolí.
Rozhledna Čičarovce - Rozhledna Čičarovce je menší patrová dřevěná vyhlídková věž.
Ubytování VERLIBA - Nově vybudovaný rekreační objekt s vlastním rybníkem a ubytováním v mobilheimech,ideální pro rodinnou dovolenou nebo prodloužený víkend s přáteli.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz