Státní zámek Slatiňany

Zámek plný příběhů, vynálezů a koní. Pro milovníky cestování, historie, přírody i sportu - vše na jednom místě.

SLATIŇANY - ZÁMEK PLNÝ PŘÍBĚHŮ, VYNÁLEZŮ A KONÍ

Historie slatiňanského zámku je dlouhá a začíná před více než 600 lety. Za tu dobu se v jeho komnatách vystřídalo na 30 různých majitelů, často i rychlostí blesku. Časy rozkvětu a blahobytu se měnily v časy úpadku a bídy. Nejprve na místě zámku stála gotická tvrz, která se na konci 16. století proměnila v renesanční zámek za rytíře Bohuslava Mazance z Frymburka. V roce 1732 statek Slatiňany ve veřejné dražbě zakoupil za 108 500 zlatých Josef hrabě ze Schönfeldu a spojil ho s panstvím Nasavrky. Jeho jedinou dceru Marii Kateřinu si v roce 1746 vzal ve vídeňském Schönbrunnu za účasti císaře a císařovny za manželku Jan Adam kníže Auersperg, císařský a královský komoří a tajný rada, nositel velkokříže Řádu Sv. Štěpána. V rukách knížecí rodiny vydržel zámek skoro 200 let, než v roce 1942 Auerspergové po měči vymřeli. Posledními majiteli byla hrabata z Trauttmansdorffu, kterým byl majetek zabaven na základě Benešových dekretů roku 1945.

 

Svatba proměnila zámek

Zámek byl dlouho využíván jen jako letní a lovecké sídlo na několik týdnů v roce. Ale vše změnila jedna svatba. František Josef Auersperg, c.k. komoří a tajný rada, nejvyšší dědičný zemský maršálek v Tyrolích, c.k. rakouský říšský rada atd., si v roce 1878 vzal za manželku Vilemínu hraběnku Kinskou. Oba mladí novomanželé začali společně budovat svůj domov ve slatiňanském zámku, zde vychovávali svých pět dětí, zde žili a také zemřeli. Zámek v sobě ukrývá atmosféru poklidného domova, kde děti byly středem veškeré pozornosti a kde je paní kněžna zahrnovala svou vřelou mateřskou láskou.

 

Z Františkovy iniciativy a také na přání jeho ženy se z lovecké chalupy stalo moderní útulné rodinné sídlo, kde celá rodina trávila čas od května do prosince. Jindy pak trávili čas na zámku Žleby, ve Vídni a na panstvích v Tyrolsku.

 

Idylické prostředí zámku doplňuje řada staveb v anglickém zámeckém parku, např. jezírko, roubené chaloupky tzv. dětského hospodářství, kde se zámecké děti učily správně hospodařit nebo tenisový kurt a v neposlední řadě stáje se starokladrubskými vraníky. Velmi oblíbeným místem byla také Švýcárna a Kočičí hrádek.

 

Pro milovníky koní je jistě dobrou zprávou, že zámek nabízí také velmi zajímavé vyprávění o koních. Od roku 1950 je v části zámku Slatiňany umístěno hipologické muzeum, které seznamuje s historií vývoje koní a jejich využitím ve společnosti, samozřejmostí jsou také ukázky sedel, postrojů a mnoho dalších předmětů spojených s krásným zvířetem – koněm.

 

Nabídka slatiňanského zámku:

  • 5 prohlídkových tras
  1. Zámecká – příběh zámku jako domova knížecí rodiny a jejich personálu
  2. Hipologická – expozice věnovaná koním, anatomie, sedla, postroje, udidla, obrazy, grafiky, informace z okruhu z dostihů a honů atd.
  3. S žokejkou Latou – prohlídka pro rodiny s dětmi vyprávějící příběh jediné ženské vítězky Velké pardubické steeplechase
  4. Věž – historie panství Nasavrky s výhledem na severní pohraniční hory
  5. Pokrok nezastavíš! – speciální putování zámkem od sklepa po půdu mapující unikátně dochované technické zázemí zámku – kuchyně, kotelna, sklepy, krovy, historické plány, koupelny apod.
  • Pronájmy prostor – pro svatby, setkání, rauty apod.
  • Koncerty, výstavy

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Zámecký park 1
Slatiňany 
Web: Státní zámek Slatiňany
Email: slatinany@npu.cz
Telefon: +420 469 681 112

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Prodejna a půjčovna sportovních potřeb Wiki - Půjčovna sportovních potřeb, sloužící i jako prodejna.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Workout park Chrudim - Streetworkout hřiště naleznete také v Chrudimi. Bylo slavnostně otevřeno 8. září 2014, program slavnostního otevření vytvořili chrudimští vyznavači workoutu, společně se zakladatelem SebeRevolty Markem Kaletou.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Chrudim - Chrudim je okresní město ve východních Čechách. Leží v Pardubickém kraji, asi 11 km jižně od Pardubic. Ve městě žije přibližně 24 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Javorová alej Dobkovičky - Před obcí Dobkovičky na Litoměřicku, v krajině Českého středohoří, se nachází památné stromořadí.
Jírovcová alej v Břvanech - V obci Břvany, v trojúhelníku měst Most, Louny a Žatec se nachází památná jírovcová alej.
Lipová alej pod Řípem - Pod horou Říp se nachází státem chráněné památné stromy.
Skupina památných lip - V Liběchově se nachází skupina památných lip srdčitých.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.