Státní zámek Slatiňany

Zámek plný příběhů, vynálezů a koní. Pro milovníky cestování, historie, přírody i sportu - vše na jednom místě.

SLATIŇANY - ZÁMEK PLNÝ PŘÍBĚHŮ, VYNÁLEZŮ A KONÍ

Historie slatiňanského zámku je dlouhá a začíná před více než 600 lety. Za tu dobu se v jeho komnatách vystřídalo na 30 různých majitelů, často i rychlostí blesku. Časy rozkvětu a blahobytu se měnily v časy úpadku a bídy. Nejprve na místě zámku stála gotická tvrz, která se na konci 16. století proměnila v renesanční zámek za rytíře Bohuslava Mazance z Frymburka. V roce 1732 statek Slatiňany ve veřejné dražbě zakoupil za 108 500 zlatých Josef hrabě ze Schönfeldu a spojil ho s panstvím Nasavrky. Jeho jedinou dceru Marii Kateřinu si v roce 1746 vzal ve vídeňském Schönbrunnu za účasti císaře a císařovny za manželku Jan Adam kníže Auersperg, císařský a královský komoří a tajný rada, nositel velkokříže Řádu Sv. Štěpána. V rukách knížecí rodiny vydržel zámek skoro 200 let, než v roce 1942 Auerspergové po měči vymřeli. Posledními majiteli byla hrabata z Trauttmansdorffu, kterým byl majetek zabaven na základě Benešových dekretů roku 1945.

 

Svatba proměnila zámek

Zámek byl dlouho využíván jen jako letní a lovecké sídlo na několik týdnů v roce. Ale vše změnila jedna svatba. František Josef Auersperg, c.k. komoří a tajný rada, nejvyšší dědičný zemský maršálek v Tyrolích, c.k. rakouský říšský rada atd., si v roce 1878 vzal za manželku Vilemínu hraběnku Kinskou. Oba mladí novomanželé začali společně budovat svůj domov ve slatiňanském zámku, zde vychovávali svých pět dětí, zde žili a také zemřeli. Zámek v sobě ukrývá atmosféru poklidného domova, kde děti byly středem veškeré pozornosti a kde je paní kněžna zahrnovala svou vřelou mateřskou láskou.

 

Z Františkovy iniciativy a také na přání jeho ženy se z lovecké chalupy stalo moderní útulné rodinné sídlo, kde celá rodina trávila čas od května do prosince. Jindy pak trávili čas na zámku Žleby, ve Vídni a na panstvích v Tyrolsku.

 

Idylické prostředí zámku doplňuje řada staveb v anglickém zámeckém parku, např. jezírko, roubené chaloupky tzv. dětského hospodářství, kde se zámecké děti učily správně hospodařit nebo tenisový kurt a v neposlední řadě stáje se starokladrubskými vraníky. Velmi oblíbeným místem byla také Švýcárna a Kočičí hrádek.

 

Pro milovníky koní je jistě dobrou zprávou, že zámek nabízí také velmi zajímavé vyprávění o koních. Od roku 1950 je v části zámku Slatiňany umístěno hipologické muzeum, které seznamuje s historií vývoje koní a jejich využitím ve společnosti, samozřejmostí jsou také ukázky sedel, postrojů a mnoho dalších předmětů spojených s krásným zvířetem – koněm.

 

Nabídka slatiňanského zámku:

  • 5 prohlídkových tras
  1. Zámecká – příběh zámku jako domova knížecí rodiny a jejich personálu
  2. Hipologická – expozice věnovaná koním, anatomie, sedla, postroje, udidla, obrazy, grafiky, informace z okruhu z dostihů a honů atd.
  3. S žokejkou Latou – prohlídka pro rodiny s dětmi vyprávějící příběh jediné ženské vítězky Velké pardubické steeplechase
  4. Věž – historie panství Nasavrky s výhledem na severní pohraniční hory
  5. Pokrok nezastavíš! – speciální putování zámkem od sklepa po půdu mapující unikátně dochované technické zázemí zámku – kuchyně, kotelna, sklepy, krovy, historické plány, koupelny apod.
  • Pronájmy prostor – pro svatby, setkání, rauty apod.
  • Koncerty, výstavy

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 31.10.2020
Zataženo
12°C
10°C
Srážky: 0.1mm
Tlak: 1023.8hPa
Vítr: 3.6m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Neděle 1.11.
Déšť
14°C
14°C
Pondělí
2.11.2020
Zataženo
17°C
15°C
Úterý
3.11.2020
Zataženo
18°C
10°C
Středa
4.11.2020
Zataženo
9°C
5°C

Kontakt

Adresa:
Zámecký park 1
Slatiňany 
Web: Státní zámek Slatiňany
Email: slatinany@npu.cz
Telefon: +420 469 681 112

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Prodejna a půjčovna sportovních potřeb Wiki - Půjčovna sportovních potřeb, sloužící i jako prodejna.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Workout park Chrudim - Streetworkout hřiště naleznete také v Chrudimi. Bylo slavnostně otevřeno 8. září 2014, program slavnostního otevření vytvořili chrudimští vyznavači workoutu, společně se zakladatelem SebeRevolty Markem Kaletou.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Chrudim - Chrudim je okresní město ve východních Čechách. Leží v Pardubickém kraji, asi 11 km jižně od Pardubic. Ve městě žije přibližně 24 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Brusná u Bludova - Rozhledna Brusná je svérázná, netypická dřevěná vyhlídková stavba opatřená ocelovým schodištěm.
Rozhledna Brodek - Menší vyhlídková stavba ze dřeva, vysoká 8 metrů, vyrostla v roce 2010 v Brodku u Přerova zásluhou jednoho z místních obyvatel.
Rozhledna Vitčice - V roce 2001 byla postavena dřevěná, 8 metrů vysoká, rozhledna z trámové konstrukce s horní krytou vyhlídkovou plošinou ve výšce 6 metrů nad zemí. 
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.