Hradisko Rožná

Hradisko Rožná - V severovýchodní části Rožné se vypíná kopec Hradisko, kde stávala už ve 13. století tvrz. Po opevnění kromě valu s příkopem mnoho stop nezůstalo. Hradisko je nalezištěm vzácných nerostů, především lepidolitu a turmalínu, dále opálů, topasů, berylu, triplitu, zirkonu, hematitu,pyritu. V roce 1785 byl právě zde objeven a roku 1792 popsán jako nový minerál lepidolit. Největší krystal nalezený v Česku pochází právě z Rožné. Jedná se o heliodor, který měří 63 x 43 mm

V severovýchodní části Rožné se vypíná kopec Hradisko, kde stávala už ve 13. století tvrz. Po opevnění kromě valu s příkopem mnoho stop nezůstalo. Hradisko je nalezištěm vzácných nerostů, především lepidolitu a turmalínu, dále opálů, topasů, berylu, triplitu, zirkonu, hematitu,pyritu. V roce 1785 byl právě zde objeven a roku 1792 popsán jako nový minerál lepidolit. Největší krystal nalezený v Česku pochází právě z Rožné. Jedná se o heliodor, který měří 63 x 43 mm.

Lokalita se nachází na S okraji obce Rožná. Jedná se o pegmatitovou žílu, přibližně 1km dlouhou a 35m mocnou, ve směru SSZ a ukloněnou 60o VSV. Pegmatit je odkryt na vrších Hradisko a Borovina. Dříve byl pegmatit těžen jako surovina lithia, dnes je lokalita opuštěná. 
Rožná je typovou lokalitou lepidolitu, který ale zahrnuje dva platné minerály trilithionit a polylithionit. Na Rožné se vyskytují oba dva, většinou se ale jedná o trilithionit. Dále byl odsud popsán rossmanit, který je ale makroskopicky zcela nemožné odlišit od podstatně běžnějšího rubelitu.
Na lokalitě Hradisko je menší lůmek a krátká štola jako pozůstatek těžby lithných slíd, větší průzkumné štoly jsou dnes zasypané. Nad lůmkem i v jeho zadní části se vyskytuje značné množství materiálu, dnes již ale dost zarostlé. Běžné horninotvorné minerály jsou albit, ortoklas, mikroklin, křemen, skoryl, muskovit a vzácněji biotit a kassiterit. Místy se vyskytují velmi drobné krystalky granátu almandin-spessartinového složení. Ze zajímavějších minerálů lze dodnes na Hradisku objevit trilithionit, který tvoří drobně až hrubě lupenité agregáty šedozelené, růžové, broskvové a fialové barvy. Dále jsou zde elbaity ve všech varietách, obvykle zarostlé v trilithionitu nebo křemeni. Poměrně často bývají zonální a místy částečně nebo zcela přeměněné na jílové minerály. Z dalších minerálů zde lze vzácně objevit topaz, fluorapatit, beryl, manganocolumbit, zirkon, monazit-(Ce), triplit a některé další vzácné minerály.
Lokalitu Borovina tvoří menší skalky a drobný lůmek téměř na vrcholku kopce. Běžné jsou zde pouze živce, křemen, muskovit a skoryl. Vzácněji lze narazit na menší vzorky elbaitů a trilithionitu, které jsou zde vzácnější než na Hradisku. Vyskytují se zde obdobné minerály jako na Hradisku a navíc vzácně manganotantalit. 
V současnosti jsou nálezy pěkných ukázek lithných slíd a elbaitů již spíše minulostí, větší šance skýtá prakticky pouze rozkopávání hald pegmatitu. Zkušení sběratelé zde mohou stále narazit na vzácnější minerály, které jsou obvykle nenápadné či těžko rozpoznatelné.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Rožná 

Místa v okolí

Rožná - První písemné zprávy o obci Rožná jsou z roku 1349, kdy Blud z Kralic dává ves Rožnou s hradem Zubštejnem Jimramovi z Kamene (Zubštejna).
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Letní Strana - V Rokytnici nad Jizerou (v Dolní Rokytnici) se nachází zajímavé vyhlídkové místo.
Bílá skála - Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Jizerských horách je Bílá skála, nedaleko Pasek nad Jizerou.
Šulíkova skála - Šulíkova skála je krásné vyhlídkové místo na panorama Jizerských hor.
Vyhlídka nad Desnou - Nad městem Desná, v Jizerských horách, se nachází velmi působivá vyhlídka na panorama Jizerských hor.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.