Hradisko Rožná

Hradisko Rožná - V severovýchodní části Rožné se vypíná kopec Hradisko, kde stávala už ve 13. století tvrz. Po opevnění kromě valu s příkopem mnoho stop nezůstalo. Hradisko je nalezištěm vzácných nerostů, především lepidolitu a turmalínu, dále opálů, topasů, berylu, triplitu, zirkonu, hematitu,pyritu. V roce 1785 byl právě zde objeven a roku 1792 popsán jako nový minerál lepidolit. Největší krystal nalezený v Česku pochází právě z Rožné. Jedná se o heliodor, který měří 63 x 43 mm

V severovýchodní části Rožné se vypíná kopec Hradisko, kde stávala už ve 13. století tvrz. Po opevnění kromě valu s příkopem mnoho stop nezůstalo. Hradisko je nalezištěm vzácných nerostů, především lepidolitu a turmalínu, dále opálů, topasů, berylu, triplitu, zirkonu, hematitu,pyritu. V roce 1785 byl právě zde objeven a roku 1792 popsán jako nový minerál lepidolit. Největší krystal nalezený v Česku pochází právě z Rožné. Jedná se o heliodor, který měří 63 x 43 mm.

Lokalita se nachází na S okraji obce Rožná. Jedná se o pegmatitovou žílu, přibližně 1km dlouhou a 35m mocnou, ve směru SSZ a ukloněnou 60o VSV. Pegmatit je odkryt na vrších Hradisko a Borovina. Dříve byl pegmatit těžen jako surovina lithia, dnes je lokalita opuštěná. 
Rožná je typovou lokalitou lepidolitu, který ale zahrnuje dva platné minerály trilithionit a polylithionit. Na Rožné se vyskytují oba dva, většinou se ale jedná o trilithionit. Dále byl odsud popsán rossmanit, který je ale makroskopicky zcela nemožné odlišit od podstatně běžnějšího rubelitu.
Na lokalitě Hradisko je menší lůmek a krátká štola jako pozůstatek těžby lithných slíd, větší průzkumné štoly jsou dnes zasypané. Nad lůmkem i v jeho zadní části se vyskytuje značné množství materiálu, dnes již ale dost zarostlé. Běžné horninotvorné minerály jsou albit, ortoklas, mikroklin, křemen, skoryl, muskovit a vzácněji biotit a kassiterit. Místy se vyskytují velmi drobné krystalky granátu almandin-spessartinového složení. Ze zajímavějších minerálů lze dodnes na Hradisku objevit trilithionit, který tvoří drobně až hrubě lupenité agregáty šedozelené, růžové, broskvové a fialové barvy. Dále jsou zde elbaity ve všech varietách, obvykle zarostlé v trilithionitu nebo křemeni. Poměrně často bývají zonální a místy částečně nebo zcela přeměněné na jílové minerály. Z dalších minerálů zde lze vzácně objevit topaz, fluorapatit, beryl, manganocolumbit, zirkon, monazit-(Ce), triplit a některé další vzácné minerály.
Lokalitu Borovina tvoří menší skalky a drobný lůmek téměř na vrcholku kopce. Běžné jsou zde pouze živce, křemen, muskovit a skoryl. Vzácněji lze narazit na menší vzorky elbaitů a trilithionitu, které jsou zde vzácnější než na Hradisku. Vyskytují se zde obdobné minerály jako na Hradisku a navíc vzácně manganotantalit. 
V současnosti jsou nálezy pěkných ukázek lithných slíd a elbaitů již spíše minulostí, větší šance skýtá prakticky pouze rozkopávání hald pegmatitu. Zkušení sběratelé zde mohou stále narazit na vzácnější minerály, které jsou obvykle nenápadné či těžko rozpoznatelné.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 2.12.2020
Polojasno
0°C
-4°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1021.7hPa
Vítr: 4.3m/s
z jiho-východu
Zítra
Čtvrtek 3.12.
Sněžení
-2°C
-1°C
Pátek
4.12.2020
Zataženo
1°C
2°C
Sobota
5.12.2020
Polojasno
6°C
5°C
Neděle
6.12.2020
Zataženo
7°C
6°C

Kontakt

Adresa:
Rožná 

Místa v okolí

Rožná - První písemné zprávy o obci Rožná jsou z roku 1349, kdy Blud z Kralic dává ves Rožnou s hradem Zubštejnem Jimramovi z Kamene (Zubštejna).
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Holedná - Téměř hotová rozhledna v Brně, bude vysoká 35 metrů. Z této výšky bude velmi pěkný pohled na téměř celé město a blízké okolí.
Rozhledna Salaš - Rozhledna Salaš je zajímavá, netradiční stavba vyhlídkové věže z roku 2015.
Rozhledna Rovnina - Rozhledna Rovnina je telekomunikační stožár z ocelových nosníků, vysoký 50 metrů.
Rozhledna Pod Vojanskú - Rozhledna Pod Vojanskú je vyhlídková věž ze smrkového dřeva, vysoká 13 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.