Hradisko Rožná

Hradisko Rožná - V severovýchodní části Rožné se vypíná kopec Hradisko, kde stávala už ve 13. století tvrz. Po opevnění kromě valu s příkopem mnoho stop nezůstalo. Hradisko je nalezištěm vzácných nerostů, především lepidolitu a turmalínu, dále opálů, topasů, berylu, triplitu, zirkonu, hematitu,pyritu. V roce 1785 byl právě zde objeven a roku 1792 popsán jako nový minerál lepidolit. Největší krystal nalezený v Česku pochází právě z Rožné. Jedná se o heliodor, který měří 63 x 43 mm

V severovýchodní části Rožné se vypíná kopec Hradisko, kde stávala už ve 13. století tvrz. Po opevnění kromě valu s příkopem mnoho stop nezůstalo. Hradisko je nalezištěm vzácných nerostů, především lepidolitu a turmalínu, dále opálů, topasů, berylu, triplitu, zirkonu, hematitu,pyritu. V roce 1785 byl právě zde objeven a roku 1792 popsán jako nový minerál lepidolit. Největší krystal nalezený v Česku pochází právě z Rožné. Jedná se o heliodor, který měří 63 x 43 mm.

Lokalita se nachází na S okraji obce Rožná. Jedná se o pegmatitovou žílu, přibližně 1km dlouhou a 35m mocnou, ve směru SSZ a ukloněnou 60o VSV. Pegmatit je odkryt na vrších Hradisko a Borovina. Dříve byl pegmatit těžen jako surovina lithia, dnes je lokalita opuštěná. 
Rožná je typovou lokalitou lepidolitu, který ale zahrnuje dva platné minerály trilithionit a polylithionit. Na Rožné se vyskytují oba dva, většinou se ale jedná o trilithionit. Dále byl odsud popsán rossmanit, který je ale makroskopicky zcela nemožné odlišit od podstatně běžnějšího rubelitu.
Na lokalitě Hradisko je menší lůmek a krátká štola jako pozůstatek těžby lithných slíd, větší průzkumné štoly jsou dnes zasypané. Nad lůmkem i v jeho zadní části se vyskytuje značné množství materiálu, dnes již ale dost zarostlé. Běžné horninotvorné minerály jsou albit, ortoklas, mikroklin, křemen, skoryl, muskovit a vzácněji biotit a kassiterit. Místy se vyskytují velmi drobné krystalky granátu almandin-spessartinového složení. Ze zajímavějších minerálů lze dodnes na Hradisku objevit trilithionit, který tvoří drobně až hrubě lupenité agregáty šedozelené, růžové, broskvové a fialové barvy. Dále jsou zde elbaity ve všech varietách, obvykle zarostlé v trilithionitu nebo křemeni. Poměrně často bývají zonální a místy částečně nebo zcela přeměněné na jílové minerály. Z dalších minerálů zde lze vzácně objevit topaz, fluorapatit, beryl, manganocolumbit, zirkon, monazit-(Ce), triplit a některé další vzácné minerály.
Lokalitu Borovina tvoří menší skalky a drobný lůmek téměř na vrcholku kopce. Běžné jsou zde pouze živce, křemen, muskovit a skoryl. Vzácněji lze narazit na menší vzorky elbaitů a trilithionitu, které jsou zde vzácnější než na Hradisku. Vyskytují se zde obdobné minerály jako na Hradisku a navíc vzácně manganotantalit. 
V současnosti jsou nálezy pěkných ukázek lithných slíd a elbaitů již spíše minulostí, větší šance skýtá prakticky pouze rozkopávání hald pegmatitu. Zkušení sběratelé zde mohou stále narazit na vzácnější minerály, které jsou obvykle nenápadné či těžko rozpoznatelné.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 10.8.2020
Zataženo
26°C
19°C
Srážky: 0.4mm
Tlak: 1017.4hPa
Vítr: 3.4m/s
z východu
Zítra
Úterý 11.8.
Polojasno
24°C
19°C
Středa
12.8.2020
Skoro jasno
24°C
16°C
Čtvrtek
13.8.2020
Polojasno
25°C
17°C
Pátek
14.8.2020
Polojasno
25°C
17°C

Kontakt

Adresa:
Rožná 

Místa v okolí

Rožná - První písemné zprávy o obci Rožná jsou z roku 1349, kdy Blud z Kralic dává ves Rožnou s hradem Zubštejnem Jimramovi z Kamene (Zubštejna).
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Kemp Michal u Sokolova - Skromný kemp uvnitř areálu koupaliště Michal u Sokolova. Ideální pro koupání i výlety po okolí. K dispozici je 40 míst, částečně s možností připojení k elektřině.
Kemp Zbečno - Masarykova vyhlídka v srdci CHKO Křivoklátsko - Upravená louka nad Berounkou pro kemp Masarykova vyhlídka je jen pro vás, poskytne vám soukromí, nemáte vedle žádné chaty ani chalupy. V rámci bezKempu.cz Připojení elektřiny, pitné vody, možnost použití suchého záchodu, WI-FI, krásného ohniště i s dřívím.
Rozhledna Tobiášův vrch - Rozhledna Tobiášův vrch byla postavena v roce 1999, jedná se o ocelový stožár telefonních operátorů, který zároveň slouží pro veřejnost jako vyhlídkový bod.
Rozhledna Mackova hora - Rozhledna Mackova hora je 36 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů. Byl postaven v roce 2000.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.