Hrad Litice nad Orlicí

Hrad Litice trůní na výrazném zalesněném vrchu, obtékaném Divokou Orlicí. Rozsáhlý areál tohoto středověkého sídla najdeme ve stejnojmenné části obce Záchlumí, 8 km západně od Žamberka v okrese Ústí nad Orlicí (Pardubický kraj). Hrad představuje výborně zachovanou ukázku architektury královské hutě z dob vlády Jiřího z Poděbrad, s jehož osobou je litická pamětihodnost úzce spjata. Popularitu Litic umocňují příležitostné akce konané v hradním areálu (výstavy, ukázky výcviku dravých ptáků, vystoupení skupin historického šermu).

13. – 15. stol.: Drslavici, páni z Kunštátu a pevnost krále Jiřího

Založení hradu Litice koncem 13. století souvisí s kolonizací oblasti kolem Divoké Orlice. Zakladateli byli příslušníci rodu Drslaviců, kteří osidlování tohoto řídce obydleného území prováděli; zdejší nově vybudované sousední hrady pojmenovali po svých původních rodových sídlech na Plzeňsku – Litice a Potštejn. První písemná zmínka o hradu je z roku 1316. Před r. 1316 král Jan Lucemburský zastavil hrad Jindřichovi mladšímu z Lipé; po r. 1333 pak Litice vyměňuje s pány z Lichtenburka za Lichnici.

 

R. 1371 patří již litické sídlo Bočkovi z Kunštátu. Jeho vnuk Viktorin stranil husitům (řadil se i k blízkým přátelům Jana Žižky z Trocnova); proto jsou Litice r. 1421 obléhány slezskými stoupenci krále Zikmunda. Hvězdu první velikosti mezi majiteli hradu představuje osobnost Jiřího z Poděbrad a Kunštátu (český král v l. 1458-1471). Jiří si Litice oblíbil a v l. 1450-1468 nechává své sídlo rozsáhle přestavět. Touto úpravou vladař sleduje dva cíle – jednak zlepšit opevnění hradu (nové hradby s baštami, mohutná věž a brány), jednak vybudovat obytné prostory odpovídající nárokům druhé poloviny 15. století. Poprvé se Litice osvědčily jako pevnost v r. 1469 při vpádu uherského krále Matyáše Korvína do Čech.

15. – 20. stol.: éra pánů z Pernštejna, z Bubna a Parishů – úpadek a renovace

R. 1495 kupuje litické panství Vilém z Pernštejna. Centrem pernštejnské državy na Divoké Orlici se však stává hrad Potštejn, v důsledku čehož začínají Litice ztrácet svůj význam. Majitelé hradu se střídají; v l. 1562-1809 patří Litice pánům z Bubna. Mikuláš z Bubna sice činí hrad svým rodovým sídlem, častěji však pobývá na zámcích v Doudlebech a Žamberku. R. 1657 se litický hrad uvádí již jako polorozbořený; v tomto stavu setrvává až do konce 19. století, kdy Oskar Parish zahajuje první opravy, které s různě dlouhými přestávkami probíhají dodnes. Majetkem rodu Parishů byl hrad v l. 1815-1948, nyní je objekt v rukou státu.

Poutavý hradní areál: znaky, mysteriózní reliéfy a jižní palác s věží

Pro dnešní vzhled hradu byla určující přestavba, kterou dal provést Jiří z Poděbrad. Rozsáhlý hradní areál upoutá řadou architektonických detailů. Zaujme už vstupní brána. Na jejím průčelí jsou osazeny plastické reliéfy z pískovce – na pravé straně deska s heraldickou výplní (čtyři vytesané znaky – český, moravský, lužický a kunštátský) a s českým nápisem „Tato věž dělána za nejjasnějšího krále Jiřího, českého krále, markrabí moravského 1468“; po levé straně jsou pak vytesány reliéfy znázorňující muže s kladivem, muže se stuhou a hlavu bradáčovu. V horním hradě se nachází opravený dvoupatrový jižní palác. K jeho severovýchodnímu nároží přiléhá šestipatrová věž, krytá stanovou střechou.

Sečteno a podtrženo: současná expozice litické pamětihodnosti servíruje návštěvníkovi menu jaksepatří pestré - rozsáhlý hradní areál, vnitřní prostory dochovaného jižního paláce, ukázky archeologických nálezů z 15. – 17. století, rytiny okolních hradů, výstavu dobových pohlednic či věž s krásným rozhledem (plus doprovodné akce zmíněné v úvodu).

Mapa okolí

zvětšit

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.