Hrad Litice nad Orlicí

Hrad Litice trůní na výrazném zalesněném vrchu, obtékaném Divokou Orlicí. Rozsáhlý areál tohoto středověkého sídla najdeme ve stejnojmenné části obce Záchlumí, 8 km západně od Žamberka v okrese Ústí nad Orlicí (Pardubický kraj). Hrad představuje výborně zachovanou ukázku architektury královské hutě z dob vlády Jiřího z Poděbrad, s jehož osobou je litická pamětihodnost úzce spjata. Popularitu Litic umocňují příležitostné akce konané v hradním areálu (výstavy, ukázky výcviku dravých ptáků, vystoupení skupin historického šermu).

13. – 15. stol.: Drslavici, páni z Kunštátu a pevnost krále Jiřího

Založení hradu Litice koncem 13. století souvisí s kolonizací oblasti kolem Divoké Orlice. Zakladateli byli příslušníci rodu Drslaviců, kteří osidlování tohoto řídce obydleného území prováděli; zdejší nově vybudované sousední hrady pojmenovali po svých původních rodových sídlech na Plzeňsku – Litice a Potštejn. První písemná zmínka o hradu je z roku 1316. Před r. 1316 král Jan Lucemburský zastavil hrad Jindřichovi mladšímu z Lipé; po r. 1333 pak Litice vyměňuje s pány z Lichtenburka za Lichnici.

 

R. 1371 patří již litické sídlo Bočkovi z Kunštátu. Jeho vnuk Viktorin stranil husitům (řadil se i k blízkým přátelům Jana Žižky z Trocnova); proto jsou Litice r. 1421 obléhány slezskými stoupenci krále Zikmunda. Hvězdu první velikosti mezi majiteli hradu představuje osobnost Jiřího z Poděbrad a Kunštátu (český král v l. 1458-1471). Jiří si Litice oblíbil a v l. 1450-1468 nechává své sídlo rozsáhle přestavět. Touto úpravou vladař sleduje dva cíle – jednak zlepšit opevnění hradu (nové hradby s baštami, mohutná věž a brány), jednak vybudovat obytné prostory odpovídající nárokům druhé poloviny 15. století. Poprvé se Litice osvědčily jako pevnost v r. 1469 při vpádu uherského krále Matyáše Korvína do Čech.

15. – 20. stol.: éra pánů z Pernštejna, z Bubna a Parishů – úpadek a renovace

R. 1495 kupuje litické panství Vilém z Pernštejna. Centrem pernštejnské državy na Divoké Orlici se však stává hrad Potštejn, v důsledku čehož začínají Litice ztrácet svůj význam. Majitelé hradu se střídají; v l. 1562-1809 patří Litice pánům z Bubna. Mikuláš z Bubna sice činí hrad svým rodovým sídlem, častěji však pobývá na zámcích v Doudlebech a Žamberku. R. 1657 se litický hrad uvádí již jako polorozbořený; v tomto stavu setrvává až do konce 19. století, kdy Oskar Parish zahajuje první opravy, které s různě dlouhými přestávkami probíhají dodnes. Majetkem rodu Parishů byl hrad v l. 1815-1948, nyní je objekt v rukou státu.

Poutavý hradní areál: znaky, mysteriózní reliéfy a jižní palác s věží

Pro dnešní vzhled hradu byla určující přestavba, kterou dal provést Jiří z Poděbrad. Rozsáhlý hradní areál upoutá řadou architektonických detailů. Zaujme už vstupní brána. Na jejím průčelí jsou osazeny plastické reliéfy z pískovce – na pravé straně deska s heraldickou výplní (čtyři vytesané znaky – český, moravský, lužický a kunštátský) a s českým nápisem „Tato věž dělána za nejjasnějšího krále Jiřího, českého krále, markrabí moravského 1468“; po levé straně jsou pak vytesány reliéfy znázorňující muže s kladivem, muže se stuhou a hlavu bradáčovu. V horním hradě se nachází opravený dvoupatrový jižní palác. K jeho severovýchodnímu nároží přiléhá šestipatrová věž, krytá stanovou střechou.

Sečteno a podtrženo: současná expozice litické pamětihodnosti servíruje návštěvníkovi menu jaksepatří pestré - rozsáhlý hradní areál, vnitřní prostory dochovaného jižního paláce, ukázky archeologických nálezů z 15. – 17. století, rytiny okolních hradů, výstavu dobových pohlednic či věž s krásným rozhledem (plus doprovodné akce zmíněné v úvodu).

Mapa okolí

zvětšit

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Tatobitská (tisíciletá) lípa - V obci Tatobity na Semilsku se nachází překrásný exemplář lípy.
Dub letní u červeného kostela Varnsdorf - Ve městě Varnsdorf u Červeného kostela vyrůstá památný strom Dub letní.
Lipová alej pod nemocnicí Žatec - V sousedství areálu žatecké nemocnice byla přibližně v roce 1895 vysazena lipová alej.
Strom míru Veselí nad Lužnicí - Ve Veselí nad Lužnicí na Třídě Čs. armády byl v roce 2018 zasazen Strom míru.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz