Vodní hamr Dobřív

Vodní hamr je technická památka pocházející ze šestnáctého století s dobovým zařízením. Najdeme jej u Huťského rybníka

Vodní hamr se nachází v severovýchodní části obce Dobřív a v současné době slouží jako expoziční a ukázková činnost. Konají se zde každý rok v květnu takzvané hamernické dny, které nabízí ukázky prací uměleckých kovářů a doprovodný program. Vodní hamr spravuje muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech.

Historie

Vodní hamr pochází ze šestnáctého století a trvale v provozu je od roku 1656. Dnešní podoba pochází z let 1825 až 1830, kdy proběhla jeho přestavba. Původně bylo vodou poháněno pět kol, avšak v současné době pouze čtyři kola, která pohánějí stroje a elektrický generátor. Hamr v minulosti sloužil ke zpracovávání železa na polotovary a za třicetileté války sloužil k produkci dělových koulí pro vojsko. Od roku 1724 se zde začalo vyrábět železo pro hřebíkovské a cvočkářské zboží a po druhé světové válce odtud pocházelo nářadí a radlice pro pluhy. Svou zpracovatelskou činnost ukončil hamr v roce 1956.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 31.10.2020
Zataženo
13°C
9°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1024.5hPa
Vítr: 2.8m/s
z západu
Zítra
Neděle 1.11.
Silný déšť
14°C
13°C
Pondělí
2.11.2020
Polojasno
16°C
13°C
Úterý
3.11.2020
Déšť
15°C
8°C
Středa
4.11.2020
Zataženo
8°C
3°C

Kontakt

Adresa:
Dobřív 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Brusná u Bludova - Rozhledna Brusná je svérázná, netypická dřevěná vyhlídková stavba opatřená ocelovým schodištěm.
Rozhledna Brodek - Menší vyhlídková stavba ze dřeva, vysoká 8 metrů, vyrostla v roce 2010 v Brodku u Přerova zásluhou jednoho z místních obyvatel.
Rozhledna Vitčice - V roce 2001 byla postavena dřevěná, 8 metrů vysoká, rozhledna z trámové konstrukce s horní krytou vyhlídkovou plošinou ve výšce 6 metrů nad zemí. 
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.