Zřícenina hradu Rožnov

Zřícenina gotického hradu ze 14. století se nachází 2 kilometry nad městem Rožnov pod Radhoštěm na kopci zvaném Hradisko (522 m.).

Historie hradu

Olomoucký biskup Bruno ze Schauenburka nechal postavit hrad kolem roku 1267. Jeho hlavní funkcí byla ochrana hranic s Horními Uhrami (dnešním Slovenskem). Na hradě sídlil také biskupský man Bohuslav z Krasna, o kterém je první písemná zmínka z roku 1310. Hrad původně stál na vrcholové plošině a postupně byl několikrát rozšiřován, včetně přidání valů, parkánových hradb a bastionů.

První známý majitel hradu je Vok I. z Kravař z roku 1372, poté následovaly vlastnictví pánů z Cimburka a pánu z Pezinku. V roce 1505 hrad získali Kunštátové a v roce 1526 ho vlastnil Jaroslav ze Šelemberka. V roce 1535 se stal majitelem Jana z Pernštejna, ale o čtyři roky později (1539) byl z příkazu krále Ferdinanda I. obsazen armádou a silně poničen, kvůli přítomnosti loupežníků. Později byl hrad provizorně opraven a v roce 1660 sloužil opět panským úředníkům. Na konci 17. století byl hrad opuštěn a ve druhé polovině 19. století dostali občané Rožnova povolení od obecního úřadu, aby zbytky hradu rozebrali a použili je pro stavbu svých obydlí.

 

Současnost

Zřícenina hradu Rožnov je dnes pohlecena přírodou. Celý kopec Hradisko je porostlý lesem, který si žije vlastním životem a není využíván pro hospodářské účely. Z hradu se do dnešní doby zachovaly obvodové valy s příkopy, části kamenných zdí a hlavní brána.

Ke zřícenině vede několik lesních cest a nejčastěji se používá cesta lipovou alejí z rožnovské části Bučiska. Vstup na zříceninu je zdarma a celoroční.

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Rožnov pod Radhoštěm 

Místa v okolí

Rožnov pod Radhoštěm - Rožnov pod Radhoštěm je město, které se rozprostírá v okrese Vsetín. Rozkládá se na obou březích řeky Rožnovská Bečva na úpatí Vsetínských vrchů.
Vzdálenost: 2km
Workoutové hřiště Rožnov - Velké workoutové hřiště v parku před zimním stadionem
Vzdálenost: 1km
Malé workoutové hřiště Rožnov - Malé workoutové hřiště na louce u sídlišt Láz
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Zubří u Valašského Meziříčí - Zubří je město, které se rozprostírá v okrese Vsetín. Zaujímá plochu o velikosti 2839 hektarů.
Vzdálenost: 3km
Valašská Bystřice - Valašská Bystřice je obec, která se rozprostírá v okrese Vsetín. Nachází se šest kilometrů směrem na jihozápad od Rožnova pod Radhoštěm. Rozkládá se uprostřed malebné přírody Vsetínských vrchů.
Vzdálenost: 5km
Ski areál Búřov - Areál Búřov se nachází v Beskydech nedaleko města Vsetín. Ski areál je bohatě vybaven. O zábavu tak nouze nebude.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Klobouk - Nad Jáchymovem, na návrší zvaném "Na klobouku" se nachází vyhlídkové posezení s překrásným výhledem na Krušné hory a západní část města.
Císařská alej Jáchymov - V Jáchymově se nachází necelý kilometr dlouhá lipová alej s krásnými výhledy do krajiny Krušných hor.
Duby u Panské louky Krásný les - Krásné státem chráněné stromořadí naleznete u panské louky pod Horním hradem.
Modřínová alej u Šindelové - Modřínová alej je unikátní státem chráněné stromořadí.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.