Skalní hrad Nedamy

Zaniklý skalní hrad Nedamy se nachází v blízkosti přírodní památky Kokořínský Důl, přibližně 600 metrů od hradu Kokořín.

Území bylo osídleno již v pravěku bytostmi, zvanými troglodyté. Archeologické nálezy rovněž potvrdily zdejší život mezi 13. a 16. stoletím – byly tu nalezeny střepy keramiky. Existenci skalního dřevěného hradu nikdo dosud neprokázal, nicméně se zde nachází na vrcholku skaliska čtvercové základy jakéhosi objektu, který mohl být kdysi součástí hradního komplexu.

Podle některých hypotéz hrad sloužil jako útočiště vazalů českého krále na počátku 15. století.

V každém případě místo sloužilo jako úkryt zdejších obyvatel před plenícími vojsky Švédů za třicetileté války. V pískovcové rozsedlině byly vytesána schody, z nichž je přístup na skalní plošinu s vynikajícím rozhledem směrem k hradu Kokořín, na obec Hradsko, a do Kokořínského Dolu.

Skalní hrad Nedamy je přístupný po zelené turistické cestě z Kanínského Dolu.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 17.4.2021
Zataženo
4°C
4°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1021.9hPa
Vítr: 2.9m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Neděle 18.4.
Déšť
9°C
6°C
Pondělí
19.4.2021
Deštivo
11°C
5°C
Úterý
20.4.2021
Deštivo
13°C
5°C
Středa
21.4.2021
Polojasno
14°C
6°C

Kontakt

Adresa:
Dobřeň 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.
Rozhledna Nisanka - Rozhledna Nisanka je vystavěna z oceli a z kamene.
Vyhlídka Špička - Vyhlídka Špička je malá ocelová konstrukce, která svým tvarem připomíná závodní bob. 

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.