Skalní hrad Nedamy

Zaniklý skalní hrad Nedamy se nachází v blízkosti přírodní památky Kokořínský Důl, přibližně 600 metrů od hradu Kokořín.

Území bylo osídleno již v pravěku bytostmi, zvanými troglodyté. Archeologické nálezy rovněž potvrdily zdejší život mezi 13. a 16. stoletím – byly tu nalezeny střepy keramiky. Existenci skalního dřevěného hradu nikdo dosud neprokázal, nicméně se zde nachází na vrcholku skaliska čtvercové základy jakéhosi objektu, který mohl být kdysi součástí hradního komplexu.

Podle některých hypotéz hrad sloužil jako útočiště vazalů českého krále na počátku 15. století.

V každém případě místo sloužilo jako úkryt zdejších obyvatel před plenícími vojsky Švédů za třicetileté války. V pískovcové rozsedlině byly vytesána schody, z nichž je přístup na skalní plošinu s vynikajícím rozhledem směrem k hradu Kokořín, na obec Hradsko, a do Kokořínského Dolu.

Skalní hrad Nedamy je přístupný po zelené turistické cestě z Kanínského Dolu.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 19.1.2021
Sněžení
2°C
3°C
Srážky: 3.6mm
Tlak: 1015hPa
Vítr: 4.9m/s
z jiho-západu
Zítra
Středa 20.1.
Polojasno
5°C
-1°C
Čtvrtek
21.1.2021
Polojasno
3°C
0°C
Pátek
22.1.2021
Zataženo
7°C
-2°C
Sobota
23.1.2021
Polojasno
3°C
0°C

Kontakt

Adresa:
Dobřeň 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Maják (Strupčice) - Osm metrů vysoká dřevěná stavba s vyhlídkovou plošinou postavenou o tři metry níže má velmi neobvyklý vzhled. Byla postavena v roce 2012 za pouhých deset dnů.
Rozhledna Lucemburkův kopec - Celodřevěná rozhledna Lucemburkův kopec je vysoká 14 metrů a o tři metry níže se nachází krytá vyhlídková plocha.
Rozhledna Letná (Královská výšina) - Rozhledna Letná v Teplicích je jednou z nejstarších kamenných staveb tohoto druhu v Česku. Její vznik se datuje do roku 1897, vznikla při příležitosti třicátého výročí panování habsburského císaře Františka Josefa I.
Rozhledna Kohout - Rozhledna Kohout patří sice k menším, ale nejstarším stavbám vyhlídkových věží v Česku. Její vznik se datuje do roku 1908 a zasloužil se o ni Spolek německých turistů.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.