Zřícenina hradu Návarov

Zřícenina hradu Návarov je součástí obce Zlatá Olešnice v okrese Jablonec nad Nisou. Od roku 1958 je hradní zřícenina chráněna jako kulturní památka.

Předchůdcem hradu byla pravděpodobně dřevěná tvrz z poloviny 14. století. Kamenný hrad byl na jejím místě vystavěn v roce 1380 Jindřichem z Návarova (rodilým z Valdštejna). Po něm hrad vlastnil Jan Čúch ze Zásady. Ten byl mimochodem jedním z členů královské družiny Václava IV.

V roce 1469 byl majitelem hradu Jan Zajíc z Házmburka a objekt byl v té době obléhán a nakonec dobyt královským vojskem Jiřího z Poděbrad.

Od roku 1515 byl vlastníkem hradu šlechtický rod Smiřických ze Smiřic. Po bitvě na Bílé hoře hrad přechází jako konfiskát do rukou Albrechta z Valdštejna a ten jej v roce 1627 přenechal jako léno jisté Gertrudě de Lamotte.

Na hradě panovala v té době drsná protireformační opatření a za třicetileté války byl hrad dobyt švédskými vojsky. Syn majitelky Vincenc de Lamotte hrad urputně bránil několik měsíců, ale Švédové zvítězili a místo se stalo jejich útočištěm zhruba na rok. V roce 1644 Švédové hrad opustili a pražští místodržící nechali hrad Návarov rozbořit v obavách před tím, aby se nestal v budoucnu znovu jejich opěrným bodem.

Hradní zdivo posloužilo koncem 17. století ke stavbě zámku Návarov – tento barokní skvost nechala vystavět Marie Angelika Lamottová z Frintroppu.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 4.8.2020
Zataženo
14°C
15°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1011.1hPa
Vítr: 6.4m/s
z severo-severo-východu
Zítra
Středa 5.8.
Jasno
20°C
13°C
Čtvrtek
6.8.2020
Polojasno
23°C
19°C
Pátek
7.8.2020
Skoro jasno
27°C
20°C
Sobota
8.8.2020
Polojasno
28°C
19°C

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Ski areál Držkov - Skiareál Držkov byl zrušen.
Vzdálenost: 2km
Ski areál Plavy - Skiareál Plavy je součástí Mikroregionu Tanvaldsko, nachází se pod hřebenem Černé Studnice a samotná sjezdovka je vybudována na severní straně hory Filoun. 
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mackova hora - Rozhledna Mackova hora je 36 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů. Byl postaven v roce 2000.
Rozhledna Studený vrch - Rozhledna Studený vrch byla upravena a zpřístupněna veřejnosti v roce 2004 z bývalé zeměměřičské stavby. Ta byla na Studeném vrchu v provozu již od roku 1940.
Rozhledna Rudolfka - Rozhledna Rudolfka je bývalá těžní věž Dolu Rastislava Štefánika, je postavena z železobetonu, což je poměrně ojedinělý způsob výstavby těžních důlních staveb. Zřejmě se jedná dokonce o světový unikát. Původně na jejím místě stála ocelová věž Dolu korunního prince Rudolfa, a to až do roku 1950.
Rozhledna Rožmitál pod Třemšínem - Rozhledna v Rožmitálu pod Třemšínem je bývalá trafostanice, která se nachází v objektu bývalého socialistického zemědělského podniku Agrostroj Rožmitál.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.