Zřícenina hradu Návarov

Zřícenina hradu Návarov je součástí obce Zlatá Olešnice v okrese Jablonec nad Nisou. Od roku 1958 je hradní zřícenina chráněna jako kulturní památka.

Předchůdcem hradu byla pravděpodobně dřevěná tvrz z poloviny 14. století. Kamenný hrad byl na jejím místě vystavěn v roce 1380 Jindřichem z Návarova (rodilým z Valdštejna). Po něm hrad vlastnil Jan Čúch ze Zásady. Ten byl mimochodem jedním z členů královské družiny Václava IV.

V roce 1469 byl majitelem hradu Jan Zajíc z Házmburka a objekt byl v té době obléhán a nakonec dobyt královským vojskem Jiřího z Poděbrad.

Od roku 1515 byl vlastníkem hradu šlechtický rod Smiřických ze Smiřic. Po bitvě na Bílé hoře hrad přechází jako konfiskát do rukou Albrechta z Valdštejna a ten jej v roce 1627 přenechal jako léno jisté Gertrudě de Lamotte.

Na hradě panovala v té době drsná protireformační opatření a za třicetileté války byl hrad dobyt švédskými vojsky. Syn majitelky Vincenc de Lamotte hrad urputně bránil několik měsíců, ale Švédové zvítězili a místo se stalo jejich útočištěm zhruba na rok. V roce 1644 Švédové hrad opustili a pražští místodržící nechali hrad Návarov rozbořit v obavách před tím, aby se nestal v budoucnu znovu jejich opěrným bodem.

Hradní zdivo posloužilo koncem 17. století ke stavbě zámku Návarov – tento barokní skvost nechala vystavět Marie Angelika Lamottová z Frintroppu.

Mapa okolí

zvětšit

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Ski areál Držkov - Skiareál Držkov byl zrušen.
Vzdálenost: 2km
Ski areál Plavy - Skiareál Plavy je součástí Mikroregionu Tanvaldsko, nachází se pod hřebenem Černé Studnice a samotná sjezdovka je vybudována na severní straně hory Filoun. 
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Bašta opevnění Štiavnické Baně - V obci Štiavnické Bane se dochovala bašta jako součást městského opevnění.
Rozhledna Počúvadlo Skalka - Nedaleko od Banské Štiavnice stojí rozhledna Skalka.
Rozhledna Sitno Ilja - Na vrcholu hory Sitno, nedaleko Banské Štiavnice, je postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Kalvária - Ve městě Levice je vybudována rozhledna Kalvária.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.