Zřícenina hradu Lísek

Zřícenina hradu Lísek se nachází nedaleko obce Bukov v okrese Žďár nad Sázavou.

Hrad byl poprvé písemně zmíněn v roce 1285. Vlastnil jej jistý Demeter z Bukové. Dalším známým majitelem byl Bohuslav z Bukové v polovině 14. století. Po jeho smrti přechází panství na Tomíka a Velíka z Bukové. V roce 1437 byl majitelem hradu Velík Kostečka a Mikuláš z Bukové. V letech 1466 – 1481 jej vlastnil Jan z Bukové.

Na počátku 16. století se majitelem hradu stali Pernštejnové, kteří však o hrad nejevili příliš zájem a ten postupně chátral. V roce 1504 se již uvádí jako opuštěný.

Původně měl hrad hluboký příkop a válcovou věž o průměru 10 metrů. Hradní palác byl údajně vytápěn teplovzdušným ohřevem.

Do dnešní doby se z něj zachovala pouze válcová věž a některé základové části zdiva. Dochoval se i bývalý hradní příkop, který místy dosahuje hloubky 7 metrů.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 25.10.2020
Polojasno
12°C
9°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1013.9hPa
Vítr: 1.9m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Pondělí 26.10.
Polojasno
10°C
6°C
Úterý
27.10.2020
Déšť
8°C
3°C
Středa
28.10.2020
Skoro jasno
11°C
5°C
Čtvrtek
29.10.2020
Polojasno
10°C
3°C

Kontakt

Adresa:
Střítež 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Rožná - První písemné zprávy o obci Rožná jsou z roku 1349, kdy Blud z Kralic dává ves Rožnou s hradem Zubštejnem Jimramovi z Kamene (Zubštejna).
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Vitčice - V roce 2001 byla postavena dřevěná, 8 metrů vysoká, rozhledna z trámové konstrukce s horní krytou vyhlídkovou plošinou ve výšce 6 metrů nad zemí. 
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.
Rozhledna Kopaninka - Rozhledna Kopaninka byla postavena v roce 2018. Jedná se o dřevěnou konstrukci s ocelovými točitými schody, poměrně neobvyklého šestiúhelníkového průřezu. 
Rozhledna Božka - V obci Přáslavice byla vybudována v roce 2009 výrazně zbarvená zděná rozhledna s vnějším obvodovým ocelovým schodištěm. 

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.