Chudý Hrádek

Chudý Hrádek je zřícenina hradu nedaleko obce Dubá v českolipském okrese. Od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Hrad byl vystavěn ve II. polovině 14. století, jeho první majitelé byli Berkové z Dubé. Objekt se stal dočasným správním sídlem panství a nahradil tak již starý a málo využívaný hrad Vřísek u Drchlavy.

V roce 1391 vlastnil zdejší panství Berka na Housce a od roku 1402 připadlo toto dědictví Vaňkovi z Dubé. V letech 1519 – 1522 hrad obýval Jiří Kaplíř ze Sulevic a po něm Václav z Vartemberka. Již v druhé polovině 16. století však přestal být hrad využíván a začal chátrat.

Na základě archeologických průzkumů byly prokázány v blízkosti dnešních zbytků zdiva dvě obytné budovy, 30 metrů hluboká studna a vnější obvodové zdi.

Hrad je přístupný po turistické zelené cestě z obce Zahrádky. Nedaleko odtud se nachází známá stavba Dolský mlýn.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 20.10.2020
Polojasno
9°C
8°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1020.5hPa
Vítr: 4.6m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Středa 21.10.
Polojasno
11°C
8°C
Čtvrtek
22.10.2020
Polojasno
18°C
13°C
Pátek
23.10.2020
Zataženo
14°C
10°C
Sobota
24.10.2020
Polojasno
15°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Dubá 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 7km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.
Rozhledna Kopaninka - Rozhledna Kopaninka byla postavena v roce 2018. Jedná se o dřevěnou konstrukci s ocelovými točitými schody, poměrně neobvyklého šestiúhelníkového průřezu. 
Rozhledna Božka - V obci Přáslavice byla vybudována v roce 2009 výrazně zbarvená zděná rozhledna s vnějším obvodovým ocelovým schodištěm. 
Rozhledna Hemberk - Rozhledna Hemberk pod vrcholem Křemenáč u obce Písečná je celodřevěná stavba vyhlídkové plošiny, vysoká 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.