Zřícenina hradu Liběhrad

Liběhrad je název zříceniny hradu nedaleko Libčic nad Vltavou. Z hradu se dochovaly jen zbytky valů a příkopů a pozůstatky kamenného zdiva. Liběhrad je chráněn od roku 1958 jako kulturní památka České republiky.

Liběhrad byl postaven zhruba na konci 13. století, poprvé je však písemně zmíněn až o téměř dvě stě let později, v roce 1532. Tehdejším jeho majitelem byl pravděpodobně Zbraslavský klášter. Hrad měl sloužit jako vojenská ochrana kláštera, k němuž připadala i vesnice v podhradí. Tou je dnešní obec Libčice nad Vltavou.

Od roku 1541 se hrad uvádí jako opuštěný a zchátralý.

Dnes jsou zbytky zdiva značně poškozené především díky výstavbě železniční trati v 19. století. Ta měla vést původně v okolí skalisek, ale z důvodu zabezpečení před hrozícími povodněmi, z nichž nejničivější byla v roce 1845, se trať začala stavět vylamováním kamene pod hradem a pobořením většiny zbytků hradního zdiva.  

Do dnešní doby se zachovala jen část jihozápadního traktu obytné budovy a část zdiva v jihovýchodní části hradu.

Hrad měl kdysi půdorys nepravidelného lichoběžníku a byl částečně obehnán příkopem. Ze severní strany hradu dodnes prakticky nezůstalo nic, jen drobné zbytky zdiva na okraji svahu poblíž železniční trati.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 24.4.2019
Jasno
19°C
17°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1008.2hPa
Vítr: 5m/s
z jiho-východu
Zítra
Čtvrtek 25.4.
Jasno
23°C
16°C
Pátek
26.4.2019
Zataženo
24°C
13°C
Sobota
27.4.2019
Déšť
11°C
8°C
Neděle
28.4.2019
Zataženo
14°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Libčice nad Vltavou 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Přilba - Přilba je název hory na Šumavě, nedaleko Kvildy a Churáňova. Na jejím úpatí se nachází horská osada Nové Hutě.
Jelení hora - Jelení hora je jedna z krkonošských tisícovek nedaleko Malé Úpy. 
Orel (hora) - Orel je název jedné z šumavských tisícovek, najdete ji nedaleko horského střediska Kvilda.
Chlum (hora) - Chlum je název jedné ze šumavských tisícovek. Nachází se uvnitř areálu vojenského újezdu Boletice. Zároveň se jedná o šestý nejvyšší vrchol v okrese Český Krumlov.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka
Turistická ubytovna Porta Bohemica - Provozujeme turistickou ubytovnu s celkovou kapacitou 21 míst v centru Litoměřické vinařské oblasti, ležící přímo na Labské cyklostezce. K dispozici jsou čtyř, sedmi a desetilůžkové pokoje. Ubytovna slouží výhradně cyklistům, turistům, rybářům apod. K dispozici je sociální zařízení, vybavená kuchyňka, úschovna kol, ohniště.
Apartmány Vlčková - ubytování Zlín - Ubytování nedaleko města Zlín v soukromých luxusně vybavených apartmánech a 4km od Zoo Lešná v obci Vlčková.
Chalupa Krkonoše - lenné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst