Zřícenina hradu Liběhrad

Liběhrad je název zříceniny hradu nedaleko Libčic nad Vltavou. Z hradu se dochovaly jen zbytky valů a příkopů a pozůstatky kamenného zdiva. Liběhrad je chráněn od roku 1958 jako kulturní památka České republiky.

Liběhrad byl postaven zhruba na konci 13. století, poprvé je však písemně zmíněn až o téměř dvě stě let později, v roce 1532. Tehdejším jeho majitelem byl pravděpodobně Zbraslavský klášter. Hrad měl sloužit jako vojenská ochrana kláštera, k němuž připadala i vesnice v podhradí. Tou je dnešní obec Libčice nad Vltavou.

Od roku 1541 se hrad uvádí jako opuštěný a zchátralý.

Dnes jsou zbytky zdiva značně poškozené především díky výstavbě železniční trati v 19. století. Ta měla vést původně v okolí skalisek, ale z důvodu zabezpečení před hrozícími povodněmi, z nichž nejničivější byla v roce 1845, se trať začala stavět vylamováním kamene pod hradem a pobořením většiny zbytků hradního zdiva.  

Do dnešní doby se zachovala jen část jihozápadního traktu obytné budovy a část zdiva v jihovýchodní části hradu.

Hrad měl kdysi půdorys nepravidelného lichoběžníku a byl částečně obehnán příkopem. Ze severní strany hradu dodnes prakticky nezůstalo nic, jen drobné zbytky zdiva na okraji svahu poblíž železniční trati.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 16.7.2019
Skoro jasno
21°C
15°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1014.2hPa
Vítr: 4.1m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Středa 17.7.
Zataženo
21°C
18°C
Čtvrtek
18.7.2019
Polojasno
24°C
18°C
Pátek
19.7.2019
Polojasno
27°C
19°C
Sobota
20.7.2019
Polojasno
29°C
19°C

Kontakt

Adresa:
Libčice nad Vltavou 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Děd - Rozhledna Děd je významnou dominantou města Berouna ve Středočeském kraji. Jedná se o cihlovou stavbu v novogotickém stylu s vyhlídkovým ochozem a s cimbuřím. Nahoru vede 23 schodů z kamene a 33 schodů z oceli. 
Autokemp a chatová osada Lužany - Autokemp Lužany je ideálním místem pro prožití aktivní i poklidné rodinné dovolené nebo třeba jen pohodového víkendu. Do kempu si můžete přivést i svého psa, nebo kočku.
Rozhledna Vinice - Rozhledna Vinice byla zpřístupněna veřejnosti v roce 2015.
Černohorská rašelina - V roce 1998 byla na nejrozsáhlejším rašeliništi v Krkonoších postavena dřevěná vyhlídková věž. Nachází se nedaleko Sokolské boudy poblíž Černé hory nad horským letoviskem Janské Lázně.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - RODINNÝ PENZION V KRUŠNÝCH HORÁCH Pension v Údolí Králů leží v obci Háj pod Klínovcem, 150m od hotelu NÁSTUP a zároveň u sedačkové lanovky. Směrem na Háje po pravé straně, s šedočervenou fasádou s nápise u Janičky.
Vila FILIP - Rodinný dům využívají rodiny s dětmi v létě k rekreaci. Je prostorný, kompletně vybavený, kapacita 7 ložnic s 20ti lůžky. Vlastní zahrada a zapuštěný bazén 8x4 m. Obsazuje se celý, nebo nabízí dva samostatné apartmány. Lze ubytovat i pracovníky firem.
Domek Smrž - Zděný domek v zahradě je využíván rekreanty, příležitostně slouží pro ubytování pracovníků firem. Kapacita 10 lůžek. Je kompletně vybavený, k dispozici bazén 5x3 m, zahrada, krytá osvětlená pergola. Vzhledem ke své poloze nabízí klid a soukromí.

Nové restaurace

+ přidat
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.