Zřícenina hradu Vrabinec

Zřícenina hradu Vrabinec v okrese Děčín je dominantou nad pravým břehem řeky Labe nedaleko obce Těchlovice. Hrad byl postaven na čedičové vyvřelině a sloužil zřejmě jako ochranná bašta na obchodní stezce. Od roku 1958 jsou zbytky hradu chráněny jako kulturní památka České republiky.

Čedičový vrch nad řekou Labe byl osídlen již mnohem dříve, archeologické nálezy potvrdily osídlování této lokality již ve 13. století.  Hrad byl však poprvé písemně zmíněn až v roce 1403, tehdy jej obýval Ješek z Těchlovic. Od něj hrad zakoupil v roce 1415 Zikmund z Vartemberka a dalším majitelem byl od roku 1425 Mikuláš z Lobkovic. Ten jej v roce 1427 prodal Anežce ze Štemberka (byla druhou manželkou Zikmunda z Vartemberka.) Hrad sestával z okrouhlé bašty, vstupní brány, nádvoří mezi čedičovými skalami a z obytné věže. Před vstupními branami se nacházel padací most.

Hrad byl v roce 1444 obléhán vojskem lužického Šestiměstí (spolek šesti měst Kamenec, Žitava, Zhořelec, Lobava, Budyšín a Lubáň) a nakonec byl pravděpodobně dobyt.

V roce 1515 se hrad Vrabinec uvádí již jako opuštěný a zchátralý.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 26.2.2021
Zataženo
9°C
3°C
Srážky: 0.5mm
Tlak: 1029.4hPa
Vítr: 4.6m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Sobota 27.2.
Zataženo
3°C
1°C
Neděle
28.2.2021
Jasno
7°C
2°C
Pondělí
1.3.2021
Jasno
9°C
1°C
Úterý
2.3.2021
Jasno
7°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Těchlovice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tichá (zřícenina tvrze) - Z kamenné tvrze Tichá z poloviny 14. století se do dnešních dnů zachovala pouze hranolová věž. Je vysoká 13 metrů a v současné době je upravena na rozhlednu. Koncem roku 2020 byla na věži přistavěna střecha.
Rozhledna Jezerní vyhlídka - Rozhledna Jezerní vyhlídka nedaleko Horní Plané pochází z roku 2016.
Rozhledna Hradišťský vrch - Nedaleko města Kaplice, na Hradišťském vrchu, vyrostla moderní dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm. Je vysoká 28 metrů a byla postavena podle návrhu architekta Pavla Jury. 
Rozhledna Zámecký vrch (zřícenina hradu Kamenice) - Z bývalé hradní věže v místě zříceny hradu Kamenice byla již v roce 1880 vybudována vyhlídka. Ta však byla kvůli špatnému technickému stavu stržena a na jejím místě vyrostla dřevěná stavba.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.