Zřícenina hradu Vrabinec

Zřícenina hradu Vrabinec v okrese Děčín je dominantou nad pravým břehem řeky Labe nedaleko obce Těchlovice. Hrad byl postaven na čedičové vyvřelině a sloužil zřejmě jako ochranná bašta na obchodní stezce. Od roku 1958 jsou zbytky hradu chráněny jako kulturní památka České republiky.

Čedičový vrch nad řekou Labe byl osídlen již mnohem dříve, archeologické nálezy potvrdily osídlování této lokality již ve 13. století.  Hrad byl však poprvé písemně zmíněn až v roce 1403, tehdy jej obýval Ješek z Těchlovic. Od něj hrad zakoupil v roce 1415 Zikmund z Vartemberka a dalším majitelem byl od roku 1425 Mikuláš z Lobkovic. Ten jej v roce 1427 prodal Anežce ze Štemberka (byla druhou manželkou Zikmunda z Vartemberka.) Hrad sestával z okrouhlé bašty, vstupní brány, nádvoří mezi čedičovými skalami a z obytné věže. Před vstupními branami se nacházel padací most.

Hrad byl v roce 1444 obléhán vojskem lužického Šestiměstí (spolek šesti měst Kamenec, Žitava, Zhořelec, Lobava, Budyšín a Lubáň) a nakonec byl pravděpodobně dobyt.

V roce 1515 se hrad Vrabinec uvádí již jako opuštěný a zchátralý.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 18.6.2018
Polojasno
22°C
16°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1019.9hPa
Vítr: 2.1m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Úterý 19.6.
Déšť
23°C
18°C
Středa
20.6.2018
Polojasno
26°C
19°C
Čtvrtek
21.6.2018
Polojasno
30°C
13°C
Pátek
22.6.2018
Déšť
14°C
11°C

Kontakt

Adresa:
Těchlovice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Zřícenina hradu Leuchtenštejn - Zřícenina hradu Leuchtenštejn nedaleko města Zlaté Hory pochází ze 13. století.
Zřícenina hradu Leština - Zřícenina hradu Leština se vypíná na skalnatém výběžku u stejnojmenné obce, která je poprvé zmiňována v první polovině 15. století.
Hrad Kozlov u Třebíče - Zřícenina hradu Kozlov nedaleko obce Kozlany se vypíná na skalnatém ostrohu nad řekou Jihlavou. Pozůstatky hradu se nachází poblíž vodního díla Dalešice.
Hrad Krupka - Zřícenina gotického kamenného hradu nad stejnojmenným městem je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion POHODA - Nabízíme ubytování v rodinném penzionu s přátelskou atmosférou a osobním přístupem. Penzion leží v srdci Karlovarského kraje. jeho poloha je vhodná pro klidnou i aktivní dovolenou, při pracovní cestě a je ideálním místem i pro romantické víkendové pobyty.
dětenice Pezion u Ungerů-středověká hospoda - Penzion u Ungerů se nachází 250 m od středověké hopody se super zábavou a pohoštěnim
HOŘOVICKÁ CHATA - Rekreační chata v letovisku Cholín s 18 pokoji / 63 lůžek na Slapské přehradě, s celoročním provozem,přímý bus do Prahy, vhodné pro rodiny s dětmi, školy.
Levné ubytování České Budějovice - Penzion Minor - Levné ubytování České Budějovice nabízí kromě běžného ubytování v penzionu také výhodný víkendový pobyt s výraznou slevou, nebo diskrétní ubytování pro zamilované páry v denní době od 9.00 do 15.00 hodin.

Nové restaurace

+ přidat
Green Coco bar - Vychutnejte si svěží smoothie, zeleninové saláty, tortilly nebo chia puding, to vše a mnoho dalšího pro Vás připravujeme čerstvé každý den.
Občerstvení Střela - Rodinné občerstvení se zaměřením na domácí a kvalitní jídla. Nabízíme snídaně, domácí polévky, teplé pokrmy, ale i točené limo a pivo. Každý všední den čerstvá, domácí polévka z kvalitních surovin ... sledujte naše Polévkové Menu.
Steak bar Hředle 77 - Více informací na : www.steak-hredle.cz
Žižkov na Žižkově - Pivovar Moravský Žižkov dorazil do Prahy a ne náhodou na Žižkov. Poctivá česká kuchyně, jenž uspokojí maso-žrouta i vegana, domácí limonády, čerstvé mošty a jiné a jiné dobroty. Jste srdečně zváni.