Zřícenina hradu Tetín

Tetín je zřícenina hradu z poloviny 13. století nedaleko bývalého tzv. tetínského hradiště. Kamenný hrad byl vybudován na skalnatém ostrohu, část zdiva byla stržena v průběhu těžby kamene ve zdejším lomu.

Hrad je poprvé písemně zmiňován v roce 1321, archeologické průzkumy však potvrdily stáří fragmentů zdiva již z poloviny 13. století. Hrad Tetín nechal vystavět s největší pravděpodobností tehdejší panovník a v roce 1288 byl zřejmě sídlem královského lovčího.  

Za vlády krále Václava II. byl Tetín významně přestavován pro potřeby přemyslovských nemanželských dětí, z nichž nejznámější je zemský notář a nejvyšší písař Království českého Štěpán z Tetína.

Hrad Tetín pak vlastnil i Karel IV, který jej připojil ke karlštejnskému panství, ale Tetínu nebyla věnována náležitá pozornost a péče a hrad postupně chátral. Jako pustý se uvádí již v 15. století. Karel IV. údajně hrad Tetín zmiňuje v zákoníku Majestas Carolina.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Tetín 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Srbsko - Obec Srbsko se nachází poblíž okresního města Beroun, ve Středočeském kraji. Žije zde přibližně 450 obyvatel a větší část obce je rozmístěna na levém břehu Berounky, v chráněné krajinné oblasti Český kras.
Vzdálenost: 3km
Svatý Jan Pod Skalou - Obec Svatý Jan pod Skalou oplývá řadou zajímavých historických staveb. Nejvýznamnějšími z nich jsou bývalý benediktínský klášter a kostel sv. Jana Křtitele spojený s jeskyní sv. Ivana. Oba objekty dnes obývají zimní hosté z řádu letounů.
Vzdálenost: 3km
Bylinkový kemp Srbsko - Kemp v obci Srbsko na řece Berounce, ř. km. 29,6. Bylinkový kemp je rodinný projekt značky Molecules of Life®, který spojuje lásku k přírodě a bylinkám. Stojí v Srbsku u Berounky — Na Břiči, 267 18 Srbsko. Najdete u nás čerstvé pivo z čepu, domácí občerstvení i klidné místo pro kempování.
Vzdálenost: 3km
Beroun - Beroun je okresní město na západě Středočeského kraje na soutoku řeky Berounky a Litavky. Leží 30 km jihozápadně od Prahy. Žije zde bezmála 19 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 3km
Restaurace Rudolfinum - Restaurace Rudolfinum ukončila provoz.
Vzdálenost: 3km
Pension PRIMUS ***superior - Pension Primus jsme od jeho založení v roce 1990 pojali jako rodinný pension. Pension prošel dvěma rekostrukcemi a nově jsme pro vás postavili jídelnu, ze které můžete jak v zimě za sněhu pozorovat celé údolí Berouna a nebo i v létě a na jaře si posedět před jídelnou na terase a kochat se výhledem. Klidná lokalita a velká zahrada Vám dodá energii a od jara do podzimu si můžete užívat plavaí v bazenu a i při plavání se rozhlížet do údolí. Nesmíme také zapomenout na Berounské medvědy z večerníčků.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej v ulici Zrenjaniská v Teplicích - Nádherná lipová alej v Teplicích, v Zrenjaninské ulici, byla vysazena v polovině sedmdesátých let, kdy se tu stavělo městské sídliště.
Javorová alej u soutoku v Rokycanech - Javorová alej v Rokycanech lemuje místo u soutoku Padrťského a Boreckého potoka, v místě, kde vzniká řeka Klabava.
Javorová alej u Zámecká zahrady Králův Dvůr - V Králově Dvoře se nachází dvě krásné javorové aleje.
Alej ve Smetanových sadech Karlovy Vary - Krásnou alej objevíte v Karlových Varech ve metanových sadech. Alej tvoří čtyři řady vzrostlých lip. Každý den je na blízkém květinovém záhonu vyznačeno aktuální datum.

Nové ubytování

+ přidat
Chalupa pro poutníky - Jedinečné místo pod Orlickými horami: prostor pro víkendová seznámení i jednoduché přespání na cestě. Setkání nezadaných, sdílení, ticho i oheň. Otevřeno jednotlivcům, dvojicím i skupinám hledajícím klid a propojení.
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.