Zřícenina hradu Pušperk

Pušperk je zřícenina hradu v klatovském okrese. Od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Kamenný hrad na Pušperské skále byl vystavěn v roce 1266 Jarošem ze Slivna a z Poděvous. Byl to středověký válečník, který se zúčastnil bitvy u Kressenbrunnu a bojoval po boku Přemysla Otakara II. Pod hradem vedla významná zemská cesta z Klatov do Horšovského Týna, která byla zároveň spojnicí Čech se Svatou říší římskou.

Dalšími majiteli hradu byli Hroznatovci a po nich páni z Ustupenic. Právě v době obývání hradu rytířem Hynkem z Ustupenic byl na počátku 15. století hrad obléhán a dobyt husitským vojskem, které podporovali klatovští měšťané. Zpustošený hrad později připadl králi Vladislavu Jagellonskému a ten jej odprodal Janu Zajícovi z Házmburka. Od něho koupil polovinu hradu Jiřík z Říčaan a druhou polovinu Jetřich z Čiremperka (manžel vdovy po Hynkovi z Ustupenic). Polovina hradu, kterou vlastnil Jiřík z Říčan, byla odprodána Břeňkovi z Ronšperka, který nechal hrad opravit, ale pro jeho spory na hranicích s Bavorskem jej klatovští měšťané znovu dobyli a pobořili. Hrad pak už jen chátral, jeho dalšími vlastníky byli Švihovští z Rýzmberka, kteří jej prodali v roce 1548 Albrechtu Nebílovskému z Drahobuze, a posledními majiteli byli Klenovští a Černínové z Chudenic. V 17. století se hrad uvádí již jako opuštěný a zpustlý.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 20.2.2020
Zataženo
5°C
4°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1023.6hPa
Vítr: 5m/s
z jiho-západu
Zítra
Pátek 21.2.
Polojasno
4°C
2°C
Sobota
22.2.2020
Polojasno
7°C
7°C
Neděle
23.2.2020
Déšť
9°C
5°C
Pondělí
24.2.2020
Skoro jasno
8°C
6°C

Kontakt

Adresa:
Poleň 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Žermanický Park - Je zde vybudováno dětské hřiště, kryté pození, mini farma, francouzská zahrada, jezirko, bylinková zahrádka, ohnište, gril, ruské kůželky...
Rybník Velké Stavidlo - Rybník se svérázným názvem Velké Stavidlo vznikl jako součást tzv. Oborské rybniční soustavy nedaleko Třeboně.
Rybník Velká Kuš - Rybník Velká Kuš je jedna z nejkrásnějších přírodních scenérií na Blatensku. 
Rybník Radov - Rybník Radov byl pravděpodobně založen šlechticem Václavem Zmrzlíkem ze Svojšína v období rané renesance, zhruba kolem roku 1530.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.