Zřícenina hradu Freudenštejn

Freudenštejn (jinými názvy Friedenstein, Pustý hrádek, Starý Fürstenwald, Karlovický hrádek) je zřícenina hradu nedaleko Vrbna pod Pradědem. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Zakladatelem hradu byl buď moravský markrabě nebo český král. Nacházel se na části území Slezska, která byla v té době příhraniční oblastí s Polskem. Hrad pravděpodobně chránil rudné doly v jeho blízkosti a především město Bruntál před výpady z polského území. Pod hradem vedla zřejmě stezka z Moravy přes Karlovice a Vrbno pod Pradědem až do Polska.

K zániku hradu došlo pravděpodobně v polovině 13. století buď po vpádu Mongolů v roce 1253, případně byl v tomto roce zničen rusko-polsko-litevskými vojsky. Nejpravděpodobnější verzí je, že zpustl pokojnou cestou, kdy byl pouze opuštěn. V té době byl správou zdejší oblasti pověřen nemanželský syn krále Přemysla Otakara II. Mikuláš I. Opavský.

Archeologické nálezy potvrzují stáří hradu zhruba kolem 13. století, byly tu objeveny kuše, hroty střel šípů, zbytek hrotu oštěpu, spony, podkovy, nože, válečná sekera, kostěný hřeben a některé další drobné předměty.

Jediný písemný záznam o hradu je z roku 1579, tehdy již jako zpustlá zřícenina byl zakreslen do mapy bruntálského panství.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Vrbno pod Pradědem 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Ski areál Skiarena Vrbno - Skiarena Vrbno pod Pradědem patří k menším lyžařským areálům v Jeseníkách, zdejší sjezdová trať však uspokojí mnoho milovníků zimních sportů. Je zde také v provozu bobová dráha.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Ski areál Andělská Hora - Velmi zajímavý areál Andělská Hora v Jeseníkách nabízí lyžování na sjezdových tratích všech obtížností.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tvrdošín - Oravice 2 - Rozhledna Oravice je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Tvrdošín - Oravice - Rozhledna Tvrdošín - Oravice je vlastně pozorovatelna přírodních krás v blízkém okolí.
Rozhledna Skorušina - Rozhledna Skorušina je ocelový vyhlídkový stožár o dvou patrech.
Rozhledna pri Hviezdoslavovej horárni - Tato menší dřevěná rozhledna poskytuje celkem zajímavý výhled do blízkého okolí.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz