Zřícenina hradu Freudenštejn

Freudenštejn (jinými názvy Friedenstein, Pustý hrádek, Starý Fürstenwald, Karlovický hrádek) je zřícenina hradu nedaleko Vrbna pod Pradědem. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Zakladatelem hradu byl buď moravský markrabě nebo český král. Nacházel se na části území Slezska, která byla v té době příhraniční oblastí s Polskem. Hrad pravděpodobně chránil rudné doly v jeho blízkosti a především město Bruntál před výpady z polského území. Pod hradem vedla zřejmě stezka z Moravy přes Karlovice a Vrbno pod Pradědem až do Polska.

K zániku hradu došlo pravděpodobně v polovině 13. století buď po vpádu Mongolů v roce 1253, případně byl v tomto roce zničen rusko-polsko-litevskými vojsky. Nejpravděpodobnější verzí je, že zpustl pokojnou cestou, kdy byl pouze opuštěn. V té době byl správou zdejší oblasti pověřen nemanželský syn krále Přemysla Otakara II. Mikuláš I. Opavský.

Archeologické nálezy potvrzují stáří hradu zhruba kolem 13. století, byly tu objeveny kuše, hroty střel šípů, zbytek hrotu oštěpu, spony, podkovy, nože, válečná sekera, kostěný hřeben a některé další drobné předměty.

Jediný písemný záznam o hradu je z roku 1579, tehdy již jako zpustlá zřícenina byl zakreslen do mapy bruntálského panství.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 4.8.2020
Déšť
16°C
15°C
Srážky: 1.1mm
Tlak: 1010hPa
Vítr: 5.9m/s
z severu
Zítra
Středa 5.8.
Polojasno
18°C
15°C
Čtvrtek
6.8.2020
Deštivo
23°C
18°C
Pátek
7.8.2020
Polojasno
26°C
18°C
Sobota
8.8.2020
Skoro jasno
26°C
19°C

Kontakt

Adresa:
Vrbno pod Pradědem 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Ski areál Skiarena Vrbno - Skiarena Vrbno pod Pradědem patří k menším lyžařským areálům v Jeseníkách, zdejší sjezdová trať však uspokojí mnoho milovníků zimních sportů. Je zde také v provozu bobová dráha.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Ski areál Andělská Hora - Velmi zajímavý areál Andělská Hora v Jeseníkách nabízí lyžování na sjezdových tratích všech obtížností.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mackova hora - Rozhledna Mackova hora je 36 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů. Byl postaven v roce 2000.
Rozhledna Studený vrch - Rozhledna Studený vrch byla upravena a zpřístupněna veřejnosti v roce 2004 z bývalé zeměměřičské stavby. Ta byla na Studeném vrchu v provozu již od roku 1940.
Rozhledna Rudolfka - Rozhledna Rudolfka je bývalá těžní věž Dolu Rastislava Štefánika, je postavena z železobetonu, což je poměrně ojedinělý způsob výstavby těžních důlních staveb. Zřejmě se jedná dokonce o světový unikát. Původně na jejím místě stála ocelová věž Dolu korunního prince Rudolfa, a to až do roku 1950.
Rozhledna Rožmitál pod Třemšínem - Rozhledna v Rožmitálu pod Třemšínem je bývalá trafostanice, která se nachází v objektu bývalého socialistického zemědělského podniku Agrostroj Rožmitál.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.