Klášter premostrátů Milevsko

Milevský klášter je nejstarším klášterem v jižních Čechách, pochází z let 1184 – 1187. Zakladatelem tohoto významného premonstrátského kláštera byl pán Jiří z Milevska a na jeho výstavbě se podíleli i řeholníci a budoucí opat milevského kláštera Jarloch.

V roce 1191 klášter do základů vyhořel, ale podařilo se jej obnovit a v roce 1201 znovu vysvětit. Klášter obývalo až 30 řeholníků, ti se starali nejen o duchovní záležitosti, nýbrž i o pěstování chmele, vinné révy a obilí. V roce 1420 klášter přepadla husitská vojska a část mnichů pak sídlila v toužimském proboštství. Husité klášter vyplenili, opat se následně ukrýval na hradě Příběnice nad řekou Lužnicí, ale i ten se husitům podařilo dobýt.

Klášter Milevsko pak v 15. století po husitských válkách vlastnili Rožmberkové a po nich rod Švamberků. V 16. století klášter od Švamberků odkoupili páni z Hodějova. Hodějovští jejr částečně opravili, obnovili rybniční hráz a nechali vystavět nové hradby a obranný příkop.

Po bitvě na Bílé hoře byl veškerý majetek za účast na stavovském povstání Hodějovským zkonfiskován, vesnice byly v průběhu třicetileté války opuštěné a klášter zpustošený. Později klášter připadl premonstrátům ze Strahovského kláštera a těm se jej podařilo obnovit a udržet i za vlády císaře Josefa II.

Na klášterní nádvoří se dnes vstupuje hlavní branou z roku 1885. Na prvním nádvoří se nachází objekt bývalé latinské školy – nejstarší školní budovy v jižních Čechách z roku 1543. Dolní část kláštera obývá charita a ve velkém sále se uskutečňují časté výstavy a přednášky. Vedlejší místnost slouží jako trvalá expozice barokní knihovny, kde jsou umístěny zapůjčené knižní svazky ze Strahovského kláštera.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Milevsko 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Ubytování u Mikešů - Ubytování v soukromí,komfortní, celoročně, v 1.p. RD se zahradou v Sepekově-Líšnici u Milevska.Máme 2 dvoulůž.pokoje,odděl.spol.obýváčkem ,a spol.koupelnou s WC. Apartmán.Parkování v oploc.zahradě domu.Kapacita 1-4 os.WiFi v celém objektu. Cena:350-880 Kč/apartmán/noc
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Hrad Vizmburk - Hrad Vízmburk. Raně gotická perla severovýchodních čech.
Rozhledna Gbely - Rozhledna Gbely je ptačí pozorovatelna na Slovensko-moravském pomezí.
Rozhledna Lipky - Rozhledna Lipky je zděná vyhlídková věž.
Rozhledna Na hrebeni Holič - Rozhledna Na hrebeni na Moravsko-slovenském pomezí je stylová kamenná stavba vyhlídkové věže

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.