Klášter premostrátů Milevsko

Milevský klášter je nejstarším klášterem v jižních Čechách, pochází z let 1184 – 1187. Zakladatelem tohoto významného premonstrátského kláštera byl pán Jiří z Milevska a na jeho výstavbě se podíleli i řeholníci a budoucí opat milevského kláštera Jarloch.

V roce 1191 klášter do základů vyhořel, ale podařilo se jej obnovit a v roce 1201 znovu vysvětit. Klášter obývalo až 30 řeholníků, ti se starali nejen o duchovní záležitosti, nýbrž i o pěstování chmele, vinné révy a obilí. V roce 1420 klášter přepadla husitská vojska a část mnichů pak sídlila v toužimském proboštství. Husité klášter vyplenili, opat se následně ukrýval na hradě Příběnice nad řekou Lužnicí, ale i ten se husitům podařilo dobýt.

Klášter Milevsko pak v 15. století po husitských válkách vlastnili Rožmberkové a po nich rod Švamberků. V 16. století klášter od Švamberků odkoupili páni z Hodějova. Hodějovští jejr částečně opravili, obnovili rybniční hráz a nechali vystavět nové hradby a obranný příkop.

Po bitvě na Bílé hoře byl veškerý majetek za účast na stavovském povstání Hodějovským zkonfiskován, vesnice byly v průběhu třicetileté války opuštěné a klášter zpustošený. Později klášter připadl premonstrátům ze Strahovského kláštera a těm se jej podařilo obnovit a udržet i za vlády císaře Josefa II.

Na klášterní nádvoří se dnes vstupuje hlavní branou z roku 1885. Na prvním nádvoří se nachází objekt bývalé latinské školy – nejstarší školní budovy v jižních Čechách z roku 1543. Dolní část kláštera obývá charita a ve velkém sále se uskutečňují časté výstavy a přednášky. Vedlejší místnost slouží jako trvalá expozice barokní knihovny, kde jsou umístěny zapůjčené knižní svazky ze Strahovského kláštera.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 22.2.2020
Zataženo
9°C
8°C
Srážky: 0.2mm
Tlak: 1024.8hPa
Vítr: 6m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Neděle 23.2.
Déšť
9°C
5°C
Pondělí
24.2.2020
Polojasno
5°C
5°C
Úterý
25.2.2020
Zataženo
11°C
5°C
Středa
26.2.2020
Zataženo
4°C
-1°C

Kontakt

Adresa:
Milevsko 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Ubytování u Mikešů - Ubytování v soukromí,komfortní, celoročně, v 1.p. RD se zahradou v Sepekově-Líšnici u Milevska.Máme 2 dvoulůž.pokoje,odděl.spol.obýváčkem ,a spol.koupelnou s WC. Apartmán.Parkování v oploc.zahradě domu.Kapacita 1-4 os.WiFi v celém objektu. Cena:350-880 Kč/apartmán/noc
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rybník Vydýmač u Lomnice - Rybník Vydýmač u Lomnice nad Lužnicí je součástí tzv. Tisské rybniční soustavy.
Stvolová - Vesnička Stvolová se rozprostírá na severním okraji okresu Blansko. Jihovýchodní část katastrálního území obce je tvořena nivou řeky Svitavy a přiléhajícími mírnými svahy. Ostatní část zájmového území náleží Svitavské pahorkatině. Je vzdálena 6 km od města Letovice a 30 km od okresního města Blansko. Krajské město Brno je vzdáleno 55 km. Skládá se ze tří katastrálních území Stvolová, Skřib a Vlkov u Letovic. Osady Skřib a Vlkov u Letovic patří ke Stvolové od roku 1880 a tvoří společně obec politickou. Rozloha obce je 375 ha. Počet trvale přihlášených obyvatel k 1.1.2020 je 165.
Strpský rybník - Strpský rybník je významným hnízdištěm vodního ptactva, jsou tu k vidění bukač velký, bekasina otavní, vodouš šedý a dokonce vzácný moudivláček lužní a orel mořský. 
Žermanický Park - Je zde vybudováno dětské hřiště, kryté posezení, mini farma, francouzská zahrada, jezírko, bylinková zahrádka, ohniště, gril, ruské kuželky...

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.