Klášter premostrátů Milevsko

Milevský klášter je nejstarším klášterem v jižních Čechách, pochází z let 1184 – 1187. Zakladatelem tohoto významného premonstrátského kláštera byl pán Jiří z Milevska a na jeho výstavbě se podíleli i řeholníci a budoucí opat milevského kláštera Jarloch.

V roce 1191 klášter do základů vyhořel, ale podařilo se jej obnovit a v roce 1201 znovu vysvětit. Klášter obývalo až 30 řeholníků, ti se starali nejen o duchovní záležitosti, nýbrž i o pěstování chmele, vinné révy a obilí. V roce 1420 klášter přepadla husitská vojska a část mnichů pak sídlila v toužimském proboštství. Husité klášter vyplenili, opat se následně ukrýval na hradě Příběnice nad řekou Lužnicí, ale i ten se husitům podařilo dobýt.

Klášter Milevsko pak v 15. století po husitských válkách vlastnili Rožmberkové a po nich rod Švamberků. V 16. století klášter od Švamberků odkoupili páni z Hodějova. Hodějovští jejr částečně opravili, obnovili rybniční hráz a nechali vystavět nové hradby a obranný příkop.

Po bitvě na Bílé hoře byl veškerý majetek za účast na stavovském povstání Hodějovským zkonfiskován, vesnice byly v průběhu třicetileté války opuštěné a klášter zpustošený. Později klášter připadl premonstrátům ze Strahovského kláštera a těm se jej podařilo obnovit a udržet i za vlády císaře Josefa II.

Na klášterní nádvoří se dnes vstupuje hlavní branou z roku 1885. Na prvním nádvoří se nachází objekt bývalé latinské školy – nejstarší školní budovy v jižních Čechách z roku 1543. Dolní část kláštera obývá charita a ve velkém sále se uskutečňují časté výstavy a přednášky. Vedlejší místnost slouží jako trvalá expozice barokní knihovny, kde jsou umístěny zapůjčené knižní svazky ze Strahovského kláštera.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 15.6.2021
Zataženo
24°C
18°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1018hPa
Vítr: 0.8m/s
z západu
Zítra
Středa 16.6.
Polojasno
24°C
18°C
Čtvrtek
17.6.2021
Jasno
26°C
19°C
Pátek
18.6.2021
Skoro jasno
28°C
20°C
Sobota
19.6.2021
Zataženo
27°C
20°C

Kontakt

Adresa:
Milevsko 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Ubytování u Mikešů - Ubytování v soukromí,komfortní, celoročně, v 1.p. RD se zahradou v Sepekově-Líšnici u Milevska.Máme 2 dvoulůž.pokoje,odděl.spol.obýváčkem ,a spol.koupelnou s WC. Apartmán.Parkování v oploc.zahradě domu.Kapacita 1-4 os.WiFi v celém objektu. Cena:350-880 Kč/apartmán/noc
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Brandlín - Původní tvrz přestavěná na barokní zámek.
Rozhledna Třasák (Útvina) - Rozhledna Třasák patří k našim nejkrásnějším vyhlídkovým stavbám. Nachází se na soukromém pozemku, je však přístupná veřejnosti.
Rozhledna Karlova vyhlídka (Vyhlídka Karla IV.) - Rozhledna Karlova vyhlídka, známá i pod názvem Vyhlídka Karla IV., je 15 metrů vysoká kamenná stavba v novogotickém slohu z roku 1876. Je to současně nejstarší rozhledna v tomto městě. 
Rozhledna Doubská hora - Rozhledna Doubská hora je objekt z roku 1905.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.