Bečovská botanická zahrada

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou byla na počátku 20. století jednou z nejvýznamnějších sbírkových zahrad v Čechách. Potkal jí však pohnutý osud, od 40. let minulého století přestala být udržována a téměř všechny vzácné druhy rostlin zmizely. Zásluhou práce mnoha dobrovolníků byla zahrada znovu oživena a v roce 2014 zařazena do Unie botanických zahrad.

Soukromá botanická zahrada Beaufortů v Bečově nad Teplou

Zahrada se může pochlubit zajímavou historií. Vznikla zásluhou zahradníka Johanna Kodýtka na panství Beaufortů v letech 1925 – 1927. Příhodný svah nad řekou Teplou byl odkoupen teprve po dlouhých rozepřích s městskou radou, kdy se nebylo možné dohodnout na ceně pozemku.

Zahrada měla původní výměru téměř 19 hektarů, bylo tu zbudováno 700 metrů cest a navezeno více než 7 tisíc kubíků zeminy. Zahradu doplnily prvky zahradní architektury – různé altány a vyhlídkové stavby. V roce 1931 tu bylo zaznamenáno více než 1300 druhů rostlin z mnoha koutů světa, rostliny byly nejprve pěstovány v květináčích a teprve po roce sázeny do venkovního prostředí. Ke konci 30. let byla tato zahrada srovnávána s průhonickým parkem, zejména pro svou velkou kolekci skalniček a trvalek – ta byla dokonce největší v republice. Areál doplnilo i několik skleníků pro pěstování rostlinek k výsadbě do alpina. Bohužel však nebyla zahrada veřejná, mohlo ji navštěvovat jen několik přátel na pozvání majitele zahrady.

Zabavení majetku Beaufortů a zestátnění

Po druhé světové válce byli Beaufortové vyhoštěni z republiky a jejich majetek zabaven. To znamenalo totální úpadek botanické zahrady, rostliny byly ponechány svému osudu a vše bylo volně přístupné. Lidé si postupně veškeré rostlinné exempláře odnesli k výsadbě do svých zahrad. Rybník byl vypuštěný, vedlo tudy elektrické vedení a některé vzácné dřeviny byly pokáceny.

Zahrada pustla 60 let, ale i přesto tu zůstalo zachováno mnoho cenných jehličnanů. Dnes se o zahradu stará Český svaz ochránců přírody Berkut a po zdlouhavých stavebních úpravách a rekonstrukci se od roku 2008 daří obnovovat původní alpinum. Financování celého projektu je však obtížně financováno z rozpočtu Karlovarského kraje, Nadace partnerství, z Programu pro rozvoj venkova, atd.

V roce 2014 byla bečovská botanická zahrada zařazena mezi řádné členy Unie botanických zahrad České republiky. V roce 2013 získala ocenění Nejkrásnější proměna roku 2013. Jedná se však stále o jedinou botanickou zahradu v ČR, která je financována ze zdrojů neziskové organizace.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Bečov nad Teplou 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Bašta opevnění Štiavnické Baně - V obci Štiavnické Bane se dochovala bašta jako součást městského opevnění.
Rozhledna Počúvadlo Skalka - Nedaleko od Banské Štiavnice stojí rozhledna Skalka.
Rozhledna Sitno Ilja - Na vrcholu hory Sitno, nedaleko Banské Štiavnice, je postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Kalvária - Ve městě Levice je vybudována rozhledna Kalvária.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.