Dům pánů z Lipé v Brně

Dům pánů z Lipé v Brně na náměstí Svobody je renesanční stavba, kterou provází dlouhá a zajímavá historie.

Kryštof Schwanz

Předchůdcem dnešního domu byl gotický dům z počátku 16. století. Patřil rytíři Matyáši Munkovi z Ivančic a od roku 1564 moravskému zemskému hejtmanovi Čeňkovi z Lipé. V roce 1587 jej vyměnil za své původní sídlo brněnský měšťan Kryštof Schwanz z Retzu, který původní objekt nechal zbourat a vystavěl zde nový několikapatrový palác. Autorem projektu byl italský stavitel Antonio Gabri. Parapety arkýřů zdobí kamenné reliéfy s motivy antické mytologie a také biblické příběhy a pracovní námět s tématikou vinobraní. Kryštof Schwanz byl jedním z nejbohatších brněnských měšťanů, který obchodoval s vínem, a nechal právě motiv vinné révy ztvárnit na fasádě paláce. Objekt byl třípatrový, obdélníkového půdorysu, s arkádovými pavlačemi.

Od roku 1601 dům vystřídalo několik majitelů a v roce 1646 jej získal polní maršál Louis Radult de Souches za zásluhy o obranu města při obléhání švédskými vojsky. Rod ze Souches dům vlastnil až do roku 1744. Ve své době tu byly umístěny 3 kuchyně, 18 pokojů a 2 stáje pro 18 koní.

Komarek Haus

V letech 1818 – 1853 byl majitelem domu Josef Edler z Hájku, který palác zvýšil ještě o jedno patro. V letech 1880 – 1895 jej obýval obchodník s koloniálním zbožím Franz Komarek, který pověřil architekta Augusta Prokopa zvýšením arkýřových oken a změnou vzhledu průčelí do hlavní ulice. Na přelomu 19. a 20. století se tomuto domu říkalo Komarek Haus.

Obnova domu pod vedením Bohuslava Fuchse

Od roku 1913 byl dům v majetku Ústředního svazu českých hospodářských společenstev v markrabství moravském v Brně. Za dobu jejich působnosti však značně zchátral. Teprve v roce 1937 začal jeho průčelí upravovat architekt Bohuslav Fuchs spolu se sochařem Antonínem Zeithammerem. Sgrafita vytvářel malíř Emanuel Hrbek. Dům byl však značně poškozen v průběhu osvobozování Brna Rudou armádou v roce 1945.

Rekonstrukce paláce po roce 2000

Po válce sloužil dům několik let jako sklad obchodního domu Rozkvět. Po sametové revoluci v roce 1989 dům odkoupila firma Unistav a v roce 2000 byla zahájena komplexní rekonstrukce včetně sklepních prostor a zastřešení dvora. Prováděl se tu v průběhu stavby archeologický průzkum a byly tu nalezeny zbytky domu z let 1243 – 1260. (Ten ve 13. století vyhořel). Od roku 2005 je novým majitelem paláce Radim Vančura a dnes se zde pořádají různé společenské a komerční akce. V přízemí domu se nachází informační centrum. V nejvyšším patře je k dispozici veřejnosti vyhlídková terasa s pěkným pohledem na město Brno.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
náměstí Svobody
Brno 

Místa v okolí

Brno - Brno je centrem jižní Moravy a krajské město Jihomoravského kraje. S téměř 400 000 obyvateli je po Praze druhým největším městem České republiky.
Vzdálenost: 1km
Palác šlechtičen - Palác šlechtičen se nachází v Brně v Kobližné ulici. Jedná se o expozici Moravského zemského muzea.
Vzdálenost: 1km
Uměleckoprůmyslové muzeum Brno - Uměleckoprůmyslové muzeum se nachází v Brně v Husově třídě. Nabízí svým návštěvníkům zajímavé stálé expozice.
Vzdálenost: 1km
Biskupský dvůr - Biskupský dvůr se nachází v Brně v Muzejní ulici. Jedná se o nejstarší expozici Moravského zemského muzea.
Vzdálenost: 1km
Moravské zemské muzeum - Moravské zemské muzeum se nachází v Brně na Zelném trhu. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších muzejních institucí v České republice.
Vzdálenost: 1km
Mahenovo divadlo - Mahenovo divadlo sídlí v Brně na Malinovského náměstí a je součástí objektů Národního divadla Brno. Budova Mahenova divadla je chráněna jako Kulturní památka České republiky.
Vzdálenost: 1km
Muzeum města Brna - Muzeum se nachází v Brně na Špilberku. Nabízí svým návštěvníkům velmi zajímavé stálé expozice, které jistě stojí za návštěvu.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Babí lom - Rozhledna Babí lom je železobetonová stavba z let 1959 - 1961. Je vysoká 15 metrů.
Ornitologická pozorovatelna Lanškroun - Ornitologická pozorovatelna na břehu Dlouhého rybníka nedaleko Lanškrouna pochází z roku 2012.
Ornitologická pozorovatelna Lázně Bohdaneč - Na břehu Bohdanečského rybníka poblíž Lázní Bohdaneč byla postavena ornitologická pozorovatelna. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 5 metrů nad zemí.
Ornitologická pozorovatelna Jestřebí - Poblíž obce Jestřebí, v českolipském okrese, na břehu Novozámeckého rybníka vyrostla ornitologická pozorovatelna.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.