Dům pánů z Lipé v Brně

Dům pánů z Lipé v Brně na náměstí Svobody je renesanční stavba, kterou provází dlouhá a zajímavá historie.

Kryštof Schwanz

Předchůdcem dnešního domu byl gotický dům z počátku 16. století. Patřil rytíři Matyáši Munkovi z Ivančic a od roku 1564 moravskému zemskému hejtmanovi Čeňkovi z Lipé. V roce 1587 jej vyměnil za své původní sídlo brněnský měšťan Kryštof Schwanz z Retzu, který původní objekt nechal zbourat a vystavěl zde nový několikapatrový palác. Autorem projektu byl italský stavitel Antonio Gabri. Parapety arkýřů zdobí kamenné reliéfy s motivy antické mytologie a také biblické příběhy a pracovní námět s tématikou vinobraní. Kryštof Schwanz byl jedním z nejbohatších brněnských měšťanů, který obchodoval s vínem, a nechal právě motiv vinné révy ztvárnit na fasádě paláce. Objekt byl třípatrový, obdélníkového půdorysu, s arkádovými pavlačemi.

Od roku 1601 dům vystřídalo několik majitelů a v roce 1646 jej získal polní maršál Louis Radult de Souches za zásluhy o obranu města při obléhání švédskými vojsky. Rod ze Souches dům vlastnil až do roku 1744. Ve své době tu byly umístěny 3 kuchyně, 18 pokojů a 2 stáje pro 18 koní.

Komarek Haus

V letech 1818 – 1853 byl majitelem domu Josef Edler z Hájku, který palác zvýšil ještě o jedno patro. V letech 1880 – 1895 jej obýval obchodník s koloniálním zbožím Franz Komarek, který pověřil architekta Augusta Prokopa zvýšením arkýřových oken a změnou vzhledu průčelí do hlavní ulice. Na přelomu 19. a 20. století se tomuto domu říkalo Komarek Haus.

Obnova domu pod vedením Bohuslava Fuchse

Od roku 1913 byl dům v majetku Ústředního svazu českých hospodářských společenstev v markrabství moravském v Brně. Za dobu jejich působnosti však značně zchátral. Teprve v roce 1937 začal jeho průčelí upravovat architekt Bohuslav Fuchs spolu se sochařem Antonínem Zeithammerem. Sgrafita vytvářel malíř Emanuel Hrbek. Dům byl však značně poškozen v průběhu osvobozování Brna Rudou armádou v roce 1945.

Rekonstrukce paláce po roce 2000

Po válce sloužil dům několik let jako sklad obchodního domu Rozkvět. Po sametové revoluci v roce 1989 dům odkoupila firma Unistav a v roce 2000 byla zahájena komplexní rekonstrukce včetně sklepních prostor a zastřešení dvora. Prováděl se tu v průběhu stavby archeologický průzkum a byly tu nalezeny zbytky domu z let 1243 – 1260. (Ten ve 13. století vyhořel). Od roku 2005 je novým majitelem paláce Radim Vančura a dnes se zde pořádají různé společenské a komerční akce. V přízemí domu se nachází informační centrum. V nejvyšším patře je k dispozici veřejnosti vyhlídková terasa s pěkným pohledem na město Brno.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
náměstí Svobody
Brno 

Místa v okolí

Brno - Brno je centrem jižní Moravy a krajské město Jihomoravského kraje. S téměř 400 000 obyvateli je po Praze druhým největším městem České republiky.
Vzdálenost: 1km
Dietrichsteinský palác - Dietrichsteinský palác se nachází v Brně na Zelném trhu. Jedná se o stálý expoziční prostor Moravského zemského muzea.
Vzdálenost: 1km
Palác šlechtičen - Palác šlechtičen se nachází v Brně v Kobližné ulici. Jedná se o expozici Moravského zemského muzea.
Vzdálenost: 1km
Uměleckoprůmyslové muzeum Brno - Uměleckoprůmyslové muzeum se nachází v Brně v Husově třídě. Nabízí svým návštěvníkům zajímavé stálé expozice.
Vzdálenost: 1km
Biskupský dvůr - Biskupský dvůr se nachází v Brně v Muzejní ulici. Jedná se o nejstarší expozici Moravského zemského muzea.
Vzdálenost: 1km
Moravské zemské muzeum - Moravské zemské muzeum se nachází v Brně na Zelném trhu. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších muzejních institucí v České republice.
Vzdálenost: 1km
Mahenovo divadlo - Mahenovo divadlo sídlí v Brně na Malinovského náměstí a je součástí objektů Národního divadla Brno. Budova Mahenova divadla je chráněna jako Kulturní památka České republiky.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.