Dům pánů z Lipé v Brně

Dům pánů z Lipé v Brně na náměstí Svobody je renesanční stavba, kterou provází dlouhá a zajímavá historie.

Kryštof Schwanz

Předchůdcem dnešního domu byl gotický dům z počátku 16. století. Patřil rytíři Matyáši Munkovi z Ivančic a od roku 1564 moravskému zemskému hejtmanovi Čeňkovi z Lipé. V roce 1587 jej vyměnil za své původní sídlo brněnský měšťan Kryštof Schwanz z Retzu, který původní objekt nechal zbourat a vystavěl zde nový několikapatrový palác. Autorem projektu byl italský stavitel Antonio Gabri. Parapety arkýřů zdobí kamenné reliéfy s motivy antické mytologie a také biblické příběhy a pracovní námět s tématikou vinobraní. Kryštof Schwanz byl jedním z nejbohatších brněnských měšťanů, který obchodoval s vínem, a nechal právě motiv vinné révy ztvárnit na fasádě paláce. Objekt byl třípatrový, obdélníkového půdorysu, s arkádovými pavlačemi.

Od roku 1601 dům vystřídalo několik majitelů a v roce 1646 jej získal polní maršál Louis Radult de Souches za zásluhy o obranu města při obléhání švédskými vojsky. Rod ze Souches dům vlastnil až do roku 1744. Ve své době tu byly umístěny 3 kuchyně, 18 pokojů a 2 stáje pro 18 koní.

Komarek Haus

V letech 1818 – 1853 byl majitelem domu Josef Edler z Hájku, který palác zvýšil ještě o jedno patro. V letech 1880 – 1895 jej obýval obchodník s koloniálním zbožím Franz Komarek, který pověřil architekta Augusta Prokopa zvýšením arkýřových oken a změnou vzhledu průčelí do hlavní ulice. Na přelomu 19. a 20. století se tomuto domu říkalo Komarek Haus.

Obnova domu pod vedením Bohuslava Fuchse

Od roku 1913 byl dům v majetku Ústředního svazu českých hospodářských společenstev v markrabství moravském v Brně. Za dobu jejich působnosti však značně zchátral. Teprve v roce 1937 začal jeho průčelí upravovat architekt Bohuslav Fuchs spolu se sochařem Antonínem Zeithammerem. Sgrafita vytvářel malíř Emanuel Hrbek. Dům byl však značně poškozen v průběhu osvobozování Brna Rudou armádou v roce 1945.

Rekonstrukce paláce po roce 2000

Po válce sloužil dům několik let jako sklad obchodního domu Rozkvět. Po sametové revoluci v roce 1989 dům odkoupila firma Unistav a v roce 2000 byla zahájena komplexní rekonstrukce včetně sklepních prostor a zastřešení dvora. Prováděl se tu v průběhu stavby archeologický průzkum a byly tu nalezeny zbytky domu z let 1243 – 1260. (Ten ve 13. století vyhořel). Od roku 2005 je novým majitelem paláce Radim Vančura a dnes se zde pořádají různé společenské a komerční akce. V přízemí domu se nachází informační centrum. V nejvyšším patře je k dispozici veřejnosti vyhlídková terasa s pěkným pohledem na město Brno.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 15.4.2021
Déšť
5°C
1°C
Srážky: 0.6mm
Tlak: 1023hPa
Vítr: 5.9m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Pátek 16.4.
Zataženo
5°C
4°C
Sobota
17.4.2021
Zataženo
8°C
4°C
Neděle
18.4.2021
Zataženo
11°C
4°C
Pondělí
19.4.2021
Polojasno
12°C
5°C

Kontakt

Adresa:
náměstí Svobody
Brno 

Místa v okolí

Brno - Brno je centrem jižní Moravy a krajské město Jihomoravského kraje. S téměř 400 000 obyvateli je po Praze druhým největším městem České republiky.
Vzdálenost: 1km
Palác šlechtičen - Palác šlechtičen se nachází v Brně v Kobližné ulici. Jedná se o expozici Moravského zemského muzea.
Vzdálenost: 1km
Moravské zemské muzeum - Moravské zemské muzeum se nachází v Brně na Zelném trhu. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších muzejních institucí v České republice.
Vzdálenost: 1km
Mahenovo divadlo - Mahenovo divadlo sídlí v Brně na Malinovského náměstí a je součástí objektů Národního divadla Brno. Budova Mahenova divadla je chráněna jako Kulturní památka České republiky.
Vzdálenost: 1km
Památník Leoše Janáčka Brno - Památník Leoše Janáčka se nachází v Brně ve Smetanově ulici. Jedná se o zahradní domek, který je pod správou Moravského zemského muzea.
Vzdálenost: 1km
Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity Brno - Mendel museum se nachází v Brně na Mendelově náměstí.
Vzdálenost: 2km
Restaurace a vinárna Baroko - Brněnská Restaurace a vinárna Baroko se nachází v městské části Brno Střed, je podnik obnovený v moderním pojetí, který má v Brně svoji staletou minulost a právem patří do restaurační historie Města Brna. Málokterý host ví, že se ocitá v části sklepeních minoritského kláštera sv. Janů, který byl založen v době prvního rozmachu řádu minoritů v Čechách, a to již před rokem 1230.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Nisanka - Rozhledna Nisanka je vystavěna z oceli a z kamene.
Vyhlídka Špička - Vyhlídka Špička je malá ocelová konstrukce, která svým tvarem připomíná závodní bob. 
Rozhledna Světlý vrch - Albrechtice v Jizerských horách jsou významným zimním letoviskem již mnoho desítek let. Při příležitosti 350. výročí založení obce byla postavena na Světlém vrchu dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Komec - V roce 2014 došlo ke stavebním úpravám bývalého komína, který byl součástí kotelny pro vytápění okolních skleníků. Komín byl přestavěn na rozhlednu s točitým ocelovým schodištěm.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.