Dům pánů z Lipé v Brně

Dům pánů z Lipé v Brně na náměstí Svobody je renesanční stavba, kterou provází dlouhá a zajímavá historie.

Kryštof Schwanz

Předchůdcem dnešního domu byl gotický dům z počátku 16. století. Patřil rytíři Matyáši Munkovi z Ivančic a od roku 1564 moravskému zemskému hejtmanovi Čeňkovi z Lipé. V roce 1587 jej vyměnil za své původní sídlo brněnský měšťan Kryštof Schwanz z Retzu, který původní objekt nechal zbourat a vystavěl zde nový několikapatrový palác. Autorem projektu byl italský stavitel Antonio Gabri. Parapety arkýřů zdobí kamenné reliéfy s motivy antické mytologie a také biblické příběhy a pracovní námět s tématikou vinobraní. Kryštof Schwanz byl jedním z nejbohatších brněnských měšťanů, který obchodoval s vínem, a nechal právě motiv vinné révy ztvárnit na fasádě paláce. Objekt byl třípatrový, obdélníkového půdorysu, s arkádovými pavlačemi.

Od roku 1601 dům vystřídalo několik majitelů a v roce 1646 jej získal polní maršál Louis Radult de Souches za zásluhy o obranu města při obléhání švédskými vojsky. Rod ze Souches dům vlastnil až do roku 1744. Ve své době tu byly umístěny 3 kuchyně, 18 pokojů a 2 stáje pro 18 koní.

Komarek Haus

V letech 1818 – 1853 byl majitelem domu Josef Edler z Hájku, který palác zvýšil ještě o jedno patro. V letech 1880 – 1895 jej obýval obchodník s koloniálním zbožím Franz Komarek, který pověřil architekta Augusta Prokopa zvýšením arkýřových oken a změnou vzhledu průčelí do hlavní ulice. Na přelomu 19. a 20. století se tomuto domu říkalo Komarek Haus.

Obnova domu pod vedením Bohuslava Fuchse

Od roku 1913 byl dům v majetku Ústředního svazu českých hospodářských společenstev v markrabství moravském v Brně. Za dobu jejich působnosti však značně zchátral. Teprve v roce 1937 začal jeho průčelí upravovat architekt Bohuslav Fuchs spolu se sochařem Antonínem Zeithammerem. Sgrafita vytvářel malíř Emanuel Hrbek. Dům byl však značně poškozen v průběhu osvobozování Brna Rudou armádou v roce 1945.

Rekonstrukce paláce po roce 2000

Po válce sloužil dům několik let jako sklad obchodního domu Rozkvět. Po sametové revoluci v roce 1989 dům odkoupila firma Unistav a v roce 2000 byla zahájena komplexní rekonstrukce včetně sklepních prostor a zastřešení dvora. Prováděl se tu v průběhu stavby archeologický průzkum a byly tu nalezeny zbytky domu z let 1243 – 1260. (Ten ve 13. století vyhořel). Od roku 2005 je novým majitelem paláce Radim Vančura a dnes se zde pořádají různé společenské a komerční akce. V přízemí domu se nachází informační centrum. V nejvyšším patře je k dispozici veřejnosti vyhlídková terasa s pěkným pohledem na město Brno.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 21.11.2019
Déšť
9°C
9°C
Srážky: 0.9mm
Tlak: 1011hPa
Vítr: 4.5m/s
z jiho-východu
Zítra
Pátek 22.11.
Polojasno
10°C
8°C
Sobota
23.11.2019
Zataženo
8°C
6°C
Neděle
24.11.2019
Zataženo
8°C
7°C
Pondělí
25.11.2019
Zataženo
7°C
7°C

Kontakt

Adresa:
náměstí Svobody
Brno 

Místa v okolí

Brno - Brno je centrem jižní Moravy a krajské město Jihomoravského kraje. S téměř 400 000 obyvateli je po Praze druhým největším městem České republiky.
Vzdálenost: 1km
Palác šlechtičen - Palác šlechtičen se nachází v Brně v Kobližné ulici. Jedná se o expozici Moravského zemského muzea.
Vzdálenost: 1km
Mahenovo divadlo - Mahenovo divadlo sídlí v Brně na Malinovského náměstí a je součástí objektů Národního divadla Brno. Budova Mahenova divadla je chráněna jako Kulturní památka České republiky.
Vzdálenost: 1km
Památník Leoše Janáčka Brno - Památník Leoše Janáčka se nachází v Brně ve Smetanově ulici. Jedná se o zahradní domek, který je pod správou Moravského zemského muzea.
Vzdálenost: 1km
Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity Brno - Mendel museum se nachází v Brně na Mendelově náměstí.
Vzdálenost: 2km
Restaurace a vinárna Baroko - Brněnská Restaurace a vinárna Baroko se nachází v městské části Brno Střed, je podnik obnovený v moderním pojetí, který má v Brně svoji staletou minulost a právem patří do restaurační historie Města Brna. Málokterý host ví, že se ocitá v části sklepeních minoritského kláštera sv. Janů, který byl založen v době prvního rozmachu řádu minoritů v Čechách, a to již před rokem 1230.
Vzdálenost: 1km
Agentura Malik, s. r. o. - Půjčovna nabízí jachty, které vás provedou po všech řekách České republiky.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Rybník Podsedek - Rybník Podsedek je jeden z nejmladších rybníků v Čechách, vznikl až v polovině 19. století nedaleko obce Lutová.
Rybník Velká Ohrazenice - Rybník Velká Ohrazenice vznikl v 16. století zásluhou pánů z Hradce, kteří zde budovali po vzoru českých rybníkářů umělé vodní plochy.
Rybník Starý u Soběslavi - Rybník s názvem Starý u Soběslavi patří do soustavy čtyř vodních ploch (Lickov, Poloboží, Velký). 
Velký řečický rybník - Na okraji Kardašovy Řečice se nachází vodní plocha s ostrůvkem s názvem Velký řečický rybník. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.