Dům pánů z Lipé v Brně

Dům pánů z Lipé v Brně na náměstí Svobody je renesanční stavba, kterou provází dlouhá a zajímavá historie.

Kryštof Schwanz

Předchůdcem dnešního domu byl gotický dům z počátku 16. století. Patřil rytíři Matyáši Munkovi z Ivančic a od roku 1564 moravskému zemskému hejtmanovi Čeňkovi z Lipé. V roce 1587 jej vyměnil za své původní sídlo brněnský měšťan Kryštof Schwanz z Retzu, který původní objekt nechal zbourat a vystavěl zde nový několikapatrový palác. Autorem projektu byl italský stavitel Antonio Gabri. Parapety arkýřů zdobí kamenné reliéfy s motivy antické mytologie a také biblické příběhy a pracovní námět s tématikou vinobraní. Kryštof Schwanz byl jedním z nejbohatších brněnských měšťanů, který obchodoval s vínem, a nechal právě motiv vinné révy ztvárnit na fasádě paláce. Objekt byl třípatrový, obdélníkového půdorysu, s arkádovými pavlačemi.

Od roku 1601 dům vystřídalo několik majitelů a v roce 1646 jej získal polní maršál Louis Radult de Souches za zásluhy o obranu města při obléhání švédskými vojsky. Rod ze Souches dům vlastnil až do roku 1744. Ve své době tu byly umístěny 3 kuchyně, 18 pokojů a 2 stáje pro 18 koní.

Komarek Haus

V letech 1818 – 1853 byl majitelem domu Josef Edler z Hájku, který palác zvýšil ještě o jedno patro. V letech 1880 – 1895 jej obýval obchodník s koloniálním zbožím Franz Komarek, který pověřil architekta Augusta Prokopa zvýšením arkýřových oken a změnou vzhledu průčelí do hlavní ulice. Na přelomu 19. a 20. století se tomuto domu říkalo Komarek Haus.

Obnova domu pod vedením Bohuslava Fuchse

Od roku 1913 byl dům v majetku Ústředního svazu českých hospodářských společenstev v markrabství moravském v Brně. Za dobu jejich působnosti však značně zchátral. Teprve v roce 1937 začal jeho průčelí upravovat architekt Bohuslav Fuchs spolu se sochařem Antonínem Zeithammerem. Sgrafita vytvářel malíř Emanuel Hrbek. Dům byl však značně poškozen v průběhu osvobozování Brna Rudou armádou v roce 1945.

Rekonstrukce paláce po roce 2000

Po válce sloužil dům několik let jako sklad obchodního domu Rozkvět. Po sametové revoluci v roce 1989 dům odkoupila firma Unistav a v roce 2000 byla zahájena komplexní rekonstrukce včetně sklepních prostor a zastřešení dvora. Prováděl se tu v průběhu stavby archeologický průzkum a byly tu nalezeny zbytky domu z let 1243 – 1260. (Ten ve 13. století vyhořel). Od roku 2005 je novým majitelem paláce Radim Vančura a dnes se zde pořádají různé společenské a komerční akce. V přízemí domu se nachází informační centrum. V nejvyšším patře je k dispozici veřejnosti vyhlídková terasa s pěkným pohledem na město Brno.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 11.7.2020
Silný déšť
17°C
12°C
Srážky: 7.1mm
Tlak: 1018.9hPa
Vítr: 4.7m/s
z severu
Zítra
Neděle 12.7.
Polojasno
19°C
12°C
Pondělí
13.7.2020
Polojasno
20°C
11°C
Úterý
14.7.2020
Polojasno
21°C
14°C
Středa
15.7.2020
Déšť
25°C
16°C

Kontakt

Adresa:
náměstí Svobody
Brno 

Místa v okolí

Brno - Brno je centrem jižní Moravy a krajské město Jihomoravského kraje. S téměř 400 000 obyvateli je po Praze druhým největším městem České republiky.
Vzdálenost: 1km
Palác šlechtičen - Palác šlechtičen se nachází v Brně v Kobližné ulici. Jedná se o expozici Moravského zemského muzea.
Vzdálenost: 1km
Moravské zemské muzeum - Moravské zemské muzeum se nachází v Brně na Zelném trhu. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších muzejních institucí v České republice.
Vzdálenost: 1km
Mahenovo divadlo - Mahenovo divadlo sídlí v Brně na Malinovského náměstí a je součástí objektů Národního divadla Brno. Budova Mahenova divadla je chráněna jako Kulturní památka České republiky.
Vzdálenost: 1km
Památník Leoše Janáčka Brno - Památník Leoše Janáčka se nachází v Brně ve Smetanově ulici. Jedná se o zahradní domek, který je pod správou Moravského zemského muzea.
Vzdálenost: 1km
Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity Brno - Mendel museum se nachází v Brně na Mendelově náměstí.
Vzdálenost: 2km
Restaurace a vinárna Baroko - Brněnská Restaurace a vinárna Baroko se nachází v městské části Brno Střed, je podnik obnovený v moderním pojetí, který má v Brně svoji staletou minulost a právem patří do restaurační historie Města Brna. Málokterý host ví, že se ocitá v části sklepeních minoritského kláštera sv. Janů, který byl založen v době prvního rozmachu řádu minoritů v Čechách, a to již před rokem 1230.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mandava - Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.