Dobšinská ledová jeskyně

Dobšinská ledová jeskyně je největší ledovou jeskyní na Slovensku. Najdete ji v Národním parku Slovenský ráj v severním svahu hory Duča.

První jeskyně v Evropě s elektrickou instalací

Spodní část jeskyně byla poprvé objevena královským báňským radou Eugenem Ruffínym a G. Langem a A. Megou v roce 1870. Jeskyně byla zpřístupněna veřejnosti již v roce 1887 a jakožto první jeskyně v celé Evropě byla vybavena elektrickým osvětlením. (První české jeskyně Sloupsko-šošůvské byly osvětleny jen o několik let později).

Prohlídkový okruh je dlouhý 475 metrů z celkové délky 1388 metrů jeskynního labyrintu.

Podzemní prostory tu vznikaly po dlouhá staletí postupnou erozní činností říčky Hnilec ve wettersteinských vápencích. Eroze podzemního toku říčky působila ve dvou vývojových úrovních, ve vrstvách oddělených výškovým rozdílem 50 metrů. Podzemní prostory byly vymílány také kamennými oblázky, z nichž některé pocházely až z Kráľové hole v Nízkých Tatrách. Postupně došlo k propadání stropů a ke zřícení skalisek, čímž vzniklo specifické mikroklima.

25 metrů silný podlahový led

Původně byla Dobšinská jeskyně propojena se Stratenskou jeskyní, ale po závalu ze zříceného stropu je dnes samostatným celkem ve tvaru kapsovité dutiny. Jediný otvor směrem k zemskému povrchu umožnil vznik tohoto mikroklimatického režimu s ledovým krunýřem uvnitř. V zimě prosakující vody uvnitř zamrzaly a tvořily různé prostorové útvary – stalagmity, stalaktity, ledopády a podlahový led. Celkový objem ledu v jeskyni se odhaduje na 145 tisíc kubíků a tloušťka podlahového ledu činí úctyhodných 25 metrů. Ledový krunýř tvoří tenké vrstvičky silné cca 3-5 mm.

Průměrná roční teplota uvnitř Velké síně je -1°C při relativní vlhkosti 96 – 99%. Nejzajímavějšími útvary v jeskyni jsou ledové záclony, ledopády Niagara ve Velké síni, Velká opona, Varhany a masivní ledové sloupy.

 


Trasa Dospelí Deti 6-15r.,
invalidi *1
Študenti,
nad 60 rokov *2
Foto-Video
bez použitia statívu *3
Mimoriadny
vstup *4
Dobšinská ľadová jaskyňa 8,00 € 4,00 € 7,00 € 10,00 € 50,00 €

 

 


  doba prohlídky délka průměrná teplota
Dobšinská ľadová jaskyňa 30 min 515 m -3,9 - -0,2 °C

 

* 1 - Děti od 6 do 15 let; Invalidé nad 15 let s platným průkazem 
* 2 - Studenti řádného denního studia - v případě vysokých škol po prokázání se platným dokladem o studiu s vyznačením doby platnosti pro aktuální rok; Osoby nad 60 let 
* 3 - Foto-Video - Fotografování a krátký videozáznam bez použití stativu se může uskutečnit pouze během prohlídky jeskyně, po zaplacení základního vstupného a stanoveného poplatku. Nesmí se tím narušit plynulost a bezpečnost provozu jeskyně. 
* 4 - Mimořádný vstup se může uskutečnit na požádání návštěvníky po dohodě se správcem jeskyně, jen mezi hodinami pravidelných vstupů, po zaplacení základního vstupného a stanoveného poplatku. Nesmí se tím narušit plynulost provozu jeskyně.

Platby kartou bohužel nejsou možné

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Dobšiná 
Web: Dobšinská ledová jeskyně

Místa v okolí

Biela Jaskyňa - Biela Jaskyňa je přírodní památka v okrese Spišská Nová Ves v Košickém kraji na Slovensku. Přírodní památkou byla vyhlášena v roce 1994 (novelizace v roce 2012).
Vzdálenost: 12km
Stolica - Stolica je nejvyšší bod okresu Revúca v Banskobystrickém kraji a okresu Rožňava v Košickém kraji na Slovensku. Jedná se o částečně zalesněnou horu v Národním parku Muránska Planina, který je součástí Slovenského Rudohoří.
Vzdálenost: 13km
Babiná - Babiná je nejvyšší bod okresu Spišská Nová Ves. Jedná se o vrcholek Volovských vrchů nad dolinou a obcí Hnilec. 
Vzdálenost: 13km
Workout Park Liptovská Teplička - Ve sportovním areálu na konci obce Liptovská Teplička (ul. Uhlárová) vyrostl nový Street Workout Park.
Vzdálenost: 19km
Poprad - Poprad je okresní město v Prešovském kraji v Popradské kotlině, nedaleko od jednoho z nejnavštěvovanějších pohoří ve střední Evropě - Vysokých Tater. V Popradu žije přibližně 52 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 21km
Ochtinská aragonitová jeskyně - Ochtinská aragonitová jeskyně je Národní přírodní památka v okrese Rožňava v Košickém kraji na Slovensku.
Vzdálenost: 23km
Spišská Nová Ves - Spišská Nová Ves je okresní město v Košickém kraji na východním Slovensku. Žije zde přibližně 39 tisíc obyvatel. Spišská Nová Ves se řadí k nejvíce zalidněným slovenským městům. V historickém centru města bylo vystavěno mnoho domů v gotickém a renesančním slohu, které se zachovaly dodnes.
Vzdálenost: 22km

Nová místa

+ přidat
Rybník Nový Kravín - Rybník Nový Kravín o rozloze 27 hektarů napájí Chotovinský potok. Slouží k chovu ryb a je ve vlastnictví Rybářství Třeboň s.r.o. 
Vlhlavský rybník - Vlhlavský rybník patří do první desítky nejstarších rybníků v České republice. Jeho vznik se datuje do roku 1388.
Rybník Staviště - Staviště je největší rybník mezi obcí Stříbřec, Mláka a Pístina, nedaleko od soutoku Nové řeky a Nežárky. Přibližně 1 km severozápadním směrem se nachází jediný jez na Nové řece - Weinzettlův mlýn. 
Rybnik Hejtman (Planá nad Lužnicí) - Rybník Hejtman naleznete v Jihočeském kraji hned dvakrát. Jeden v těsném sousedství Chlumu u Třeboně a druhý poblíž Plané nad Lužnicí. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.