Dobšinská ledová jeskyně

Dobšinská ledová jeskyně je největší ledovou jeskyní na Slovensku. Najdete ji v Národním parku Slovenský ráj v severním svahu hory Duča.

První jeskyně v Evropě s elektrickou instalací

Spodní část jeskyně byla poprvé objevena královským báňským radou Eugenem Ruffínym a G. Langem a A. Megou v roce 1870. Jeskyně byla zpřístupněna veřejnosti již v roce 1887 a jakožto první jeskyně v celé Evropě byla vybavena elektrickým osvětlením. (První české jeskyně Sloupsko-šošůvské byly osvětleny jen o několik let později).

Prohlídkový okruh je dlouhý 475 metrů z celkové délky 1388 metrů jeskynního labyrintu.

Podzemní prostory tu vznikaly po dlouhá staletí postupnou erozní činností říčky Hnilec ve wettersteinských vápencích. Eroze podzemního toku říčky působila ve dvou vývojových úrovních, ve vrstvách oddělených výškovým rozdílem 50 metrů. Podzemní prostory byly vymílány také kamennými oblázky, z nichž některé pocházely až z Kráľové hole v Nízkých Tatrách. Postupně došlo k propadání stropů a ke zřícení skalisek, čímž vzniklo specifické mikroklima.

25 metrů silný podlahový led

Původně byla Dobšinská jeskyně propojena se Stratenskou jeskyní, ale po závalu ze zříceného stropu je dnes samostatným celkem ve tvaru kapsovité dutiny. Jediný otvor směrem k zemskému povrchu umožnil vznik tohoto mikroklimatického režimu s ledovým krunýřem uvnitř. V zimě prosakující vody uvnitř zamrzaly a tvořily různé prostorové útvary – stalagmity, stalaktity, ledopády a podlahový led. Celkový objem ledu v jeskyni se odhaduje na 145 tisíc kubíků a tloušťka podlahového ledu činí úctyhodných 25 metrů. Ledový krunýř tvoří tenké vrstvičky silné cca 3-5 mm.

Průměrná roční teplota uvnitř Velké síně je -1°C při relativní vlhkosti 96 – 99%. Nejzajímavějšími útvary v jeskyni jsou ledové záclony, ledopády Niagara ve Velké síni, Velká opona, Varhany a masivní ledové sloupy.

 


Trasa Dospelí Deti 6-15r.,
invalidi *1
Študenti,
nad 60 rokov *2
Foto-Video
bez použitia statívu *3
Mimoriadny
vstup *4
Dobšinská ľadová jaskyňa 8,00 € 4,00 € 7,00 € 10,00 € 50,00 €

 

 


  doba prohlídky délka průměrná teplota
Dobšinská ľadová jaskyňa 30 min 515 m -3,9 - -0,2 °C

 

* 1 - Děti od 6 do 15 let; Invalidé nad 15 let s platným průkazem 
* 2 - Studenti řádného denního studia - v případě vysokých škol po prokázání se platným dokladem o studiu s vyznačením doby platnosti pro aktuální rok; Osoby nad 60 let 
* 3 - Foto-Video - Fotografování a krátký videozáznam bez použití stativu se může uskutečnit pouze během prohlídky jeskyně, po zaplacení základního vstupného a stanoveného poplatku. Nesmí se tím narušit plynulost a bezpečnost provozu jeskyně. 
* 4 - Mimořádný vstup se může uskutečnit na požádání návštěvníky po dohodě se správcem jeskyně, jen mezi hodinami pravidelných vstupů, po zaplacení základního vstupného a stanoveného poplatku. Nesmí se tím narušit plynulost provozu jeskyně.

Platby kartou bohužel nejsou možné

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Dobšiná 
Web: Dobšinská ledová jeskyně

Místa v okolí

Biela Jaskyňa - Biela Jaskyňa je přírodní památka v okrese Spišská Nová Ves v Košickém kraji na Slovensku. Přírodní památkou byla vyhlášena v roce 1994 (novelizace v roce 2012).
Vzdálenost: 12km
Stolica - Stolica je nejvyšší bod okresu Revúca v Banskobystrickém kraji a okresu Rožňava v Košickém kraji na Slovensku. Jedná se o částečně zalesněnou horu v Národním parku Muránska Planina, který je součástí Slovenského Rudohoří.
Vzdálenost: 13km
Babiná - Babiná je nejvyšší bod okresu Spišská Nová Ves. Jedná se o vrcholek Volovských vrchů nad dolinou a obcí Hnilec. 
Vzdálenost: 13km
Rozhledna Smižany - Na okraji Národního parku Slovenský ráj u Spišské Nové Vsi se nachází dřevěná rozhledna.
Vzdálenost: 17km
Rozhledna Snižany - Rozhledna Snižany je dřevěná vyhlídková věž, která je zvláštní tím, že je na její stěně vybudována lezecká umělá stěna.
Vzdálenost: 17km
Workout Park Liptovská Teplička - Ve sportovním areálu na konci obce Liptovská Teplička (ul. Uhlárová) vyrostl nový Street Workout Park.
Vzdálenost: 19km
Rozhledna Schulerloch - Rozhledna Schulerloch na stejnojmenném vrchu je velmi zajímavá stavba.
Vzdálenost: 20km

Nová místa

+ přidat
Klen na Horní Sněžné - Nedaleko Volar se nachází mohutný javor klen, chráněný jako památný strom.
Borovice Jeffreyova - Mezi Horní Planou a Novou Pecí na Šumavě, na levém břehu přehrady Lipno, objevíte krásný exemplář státem chráněného stromu borovice Jeffreyova.
Stromořadí nad zámeckou zahradou v Českém Krumlově - Nad zámeckou zahradou v Českém Krumlově objevíte poněkud opomíjené stromořadí.
Lípa Velkolistá ve Zlaté Koruně - V sousedství kláštera Zlatá Koruna se nachází památná lípa velkolistá.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz