Muzeum kytar Sobrance

Muzeum kytar v okresním městě Sobrance je téměř světovým unikátem. Muzea s tímto zaměřením by se dala na celém světě spočítat na prstech jedné ruky.

Janči Ferko ze Sobranec

Zakladatel muzea, často také přezdívaný jako „Gitarový kráľ“ Janči Ferko pochází z města Sobrance a přestože byl osloven s několika atraktivními nabídkami umístit muzeum v Bratislavě, v Košicích, nebo dokonce v Praze, zůstal svému rodnému městu věrný. Docela malé městečko se tak může pochlubit něčím výjimečným, co jentak někde nespatříte.

Muzeum právem přitahuje pozornost jak návštěvníků, tak i médií. Jakmile bude dokončen celý projekt právě probíhající rekonstrukce areálu, mělo by se stát muzeum zároveň hudebním stánkem pro pořádání zajímavých hudebních produkcí. Měla by zde být umístěna i galerie moderního umění.

Více než 200 exponátů je zpřístupněno, v muzeu je celkem 1100 nástrojů 

Muzeum podchytilo kompletní vývoj  a výrobní cyklus elektrofonických kytar v Československu po druhé světové válce. Dnes zde můžete na vlastní oči spatřit přibližně 200 exponátů a připravují se další z celkového počtu 1100 kusů! Kromě kytar jsou tu umístěny klávesové nástroje, zesilovače a zajímavé dobové předměty, které tu tvoří zvláštní a neopakovatelnou atmosféru.

Kytarové legendy Eric Clapton, Petr Janda z Olympicu, The Beatles a další 

K nejcennějším unikátům patří elektrofonické kontrabasy, havajské kytary a kytary Grazioso, které byly oceněny na světové výstavě v Bruselu Expo 58.  Mnohé vystavené kusy jsou prokazatelně používané světovými legendami hudební scény, jimiž jsou – The Beatles, Eric Clapton, Led Zeppelin, Petr Janda ze skupiny Olympic, Maťo Ďurinda a Peter Kaplan. Poslední dva jmenovaní hráči byli natolik uchváceni zdejším muzeem, až se rozhodli darovat mu některé ze svých vlastních nástrojů.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Sobrance 
Web: Muzeum kytar Sobrance

Místa v okolí

Sobrance - Sobrance jsou okresním městem v Košickém kraji na Slovensku. Patříte-li k milovníkům hudby, určitě si nenechte ujít návštěvu zajímavého muzea kytar.
Vzdálenost: 1km
Rozhledna Senné - Na břehu Senianských rybníků byla postavena dřevěná ptačí pozorovatelna.
Vzdálenost: 12km
Rozhledna Sirmajky Senné - Rozhledna Sirmajky slouží podobně, jako několik dalších v jejím okolí, k pozorování ptactva.
Vzdálenost: 13km
Vyhlídka Ostrovik - Rozhledna Ostrovik je dřevěná stavba, která se nachází na břehu Senianských rybníků.
Vzdálenost: 13km
Zemplínska šírava - Zemplínska šírava je druhá největší vodní plocha na Slovensku. Zaujímá rozlohou 33 čtverečních kilometrů, na délku měří zhruba 11 km a na šířku 3,5 km. Maximální hloubka vody je 14 metrů, průměrná pak 9,5 metru. 
Vzdálenost: 14km
Pozorovatelna ptactva Avescentrum Senné - Rozhledna Avescentrum Senné slouží jako pozorovatelna ptactva.
Vzdálenost: 14km
Popriečny vrch - Popriečny vrch je nejvyšší bod okresu Sobrance na východním Slovensku. Leží přímo na hranici se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny.
Vzdálenost: 15km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Brandýsek - Lipová alej v obci Brandýsek pochází z roku 1973.
Osová alej Veltrusy - Ve Veltrusích v průčelí zámku, se nachází Osová alej.
Lipová alej Lidice - V obci Lidice, nově postavené po druhé světové válce, se v ulici 10. června 1942 nachází památná lipová alej.
Alej úvalských dětí - V Úvalech u Prahy vznikla zajímavá tradice, navazující na staroslovanské zvyklosti.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.