Muzeum kytar Sobrance

Muzeum kytar v okresním městě Sobrance je téměř světovým unikátem. Muzea s tímto zaměřením by se dala na celém světě spočítat na prstech jedné ruky.

Janči Ferko ze Sobranec

Zakladatel muzea, často také přezdívaný jako „Gitarový kráľ“ Janči Ferko pochází z města Sobrance a přestože byl osloven s několika atraktivními nabídkami umístit muzeum v Bratislavě, v Košicích, nebo dokonce v Praze, zůstal svému rodnému městu věrný. Docela malé městečko se tak může pochlubit něčím výjimečným, co jentak někde nespatříte.

Muzeum právem přitahuje pozornost jak návštěvníků, tak i médií. Jakmile bude dokončen celý projekt právě probíhající rekonstrukce areálu, mělo by se stát muzeum zároveň hudebním stánkem pro pořádání zajímavých hudebních produkcí. Měla by zde být umístěna i galerie moderního umění.

Více než 200 exponátů je zpřístupněno, v muzeu je celkem 1100 nástrojů 

Muzeum podchytilo kompletní vývoj  a výrobní cyklus elektrofonických kytar v Československu po druhé světové válce. Dnes zde můžete na vlastní oči spatřit přibližně 200 exponátů a připravují se další z celkového počtu 1100 kusů! Kromě kytar jsou tu umístěny klávesové nástroje, zesilovače a zajímavé dobové předměty, které tu tvoří zvláštní a neopakovatelnou atmosféru.

Kytarové legendy Eric Clapton, Petr Janda z Olympicu, The Beatles a další 

K nejcennějším unikátům patří elektrofonické kontrabasy, havajské kytary a kytary Grazioso, které byly oceněny na světové výstavě v Bruselu Expo 58.  Mnohé vystavené kusy jsou prokazatelně používané světovými legendami hudební scény, jimiž jsou – The Beatles, Eric Clapton, Led Zeppelin, Petr Janda ze skupiny Olympic, Maťo Ďurinda a Peter Kaplan. Poslední dva jmenovaní hráči byli natolik uchváceni zdejším muzeem, až se rozhodli darovat mu některé ze svých vlastních nástrojů.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Sobrance 
Web: Muzeum kytar Sobrance

Místa v okolí

Sobrance - Sobrance jsou okresním městem v Košickém kraji na Slovensku. Patříte-li k milovníkům hudby, určitě si nenechte ujít návštěvu zajímavého muzea kytar.
Vzdálenost: 1km
Rozhledna Senné - Na břehu Senianských rybníků byla postavena dřevěná ptačí pozorovatelna.
Vzdálenost: 12km
Rozhledna Sirmajky Senné - Rozhledna Sirmajky slouží podobně, jako několik dalších v jejím okolí, k pozorování ptactva.
Vzdálenost: 13km
Vyhlídka Ostrovik - Rozhledna Ostrovik je dřevěná stavba, která se nachází na břehu Senianských rybníků.
Vzdálenost: 13km
Zemplínska šírava - Zemplínska šírava je druhá největší vodní plocha na Slovensku. Zaujímá rozlohou 33 čtverečních kilometrů, na délku měří zhruba 11 km a na šířku 3,5 km. Maximální hloubka vody je 14 metrů, průměrná pak 9,5 metru. 
Vzdálenost: 14km
Pozorovatelna ptactva Avescentrum Senné - Rozhledna Avescentrum Senné slouží jako pozorovatelna ptactva.
Vzdálenost: 14km
Popriečny vrch - Popriečny vrch je nejvyšší bod okresu Sobrance na východním Slovensku. Leží přímo na hranici se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny.
Vzdálenost: 15km

Nová místa

+ přidat
Hrad Vizmburk - Hrad Vízmburk. Raně gotická perla severovýchodních čech.
Rozhledna Gbely - Rozhledna Gbely je ptačí pozorovatelna na Slovensko-moravském pomezí.
Rozhledna Lipky - Rozhledna Lipky je zděná vyhlídková věž.
Rozhledna Na hrebeni Holič - Rozhledna Na hrebeni na Moravsko-slovenském pomezí je stylová kamenná stavba vyhlídkové věže

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.