Františkánský klášter Nové Zámky

Františkánský klášter v okresním městě Nové Zámky v Nitrianském kraji na Slovensku se řadí k nejvýznamnějším památkám zdejšího kraje. Prošel ve své historii obdobím slavným i krušným.

František z Assisi

Řád Františkánů vznikl na počátku 13. století. Založil jej sv. František z Assisi, původním jménem Giovanni Bernardone. Bylo o něm známo, že se vyléčil z těžké nemoci a po zbytek života se pak věnoval nemocným a zuboženým lidem. Tři roky po jeho smrti jej papež Řehoř IX. prohlásil za svatého a řád řeholníků od té doby nese jeho jméno. Hlavním posláním řádu františkánů bylo obracení kacířů ve víru a duchovní pastevectví. Františkáni oblékali tmavohnědé roucho, bílý pásek z motouzu a sandály.

Původní stavba z let 1626 - 1629

V roce 1620 bylo rozhodnuto o stavbě tohoto kostela a kláštera v Nových Zámcích. Základní kámen byl posvěcen v roce 1626. Za tři roky byla stavba hotová. V roce 1631 byl kostel s klášterem vysvěcen arcibiskupem Petrem Pazmanem.

Turecké jho v 17. století

V roce 1633 padl klášter s kostelem do rukou tureckého paši a sloužil Turkům jako sklad celých 52 let. V roce 1685 byli Turci vyhnáni a Karel Lotrinský objekt vrátil Františkánům. Byl znovu vysvěcen Formanem Marinem, generálním představeným řeholního řádu.

Klášter povstal i po několika požárech a po zemětřesení

V roce 1704 byl klášter rekonstruován po rozsáhlém požáru, v roce 1711 jej zničila císařská vojska a v roce 1724 byl přestavěn a rozšířen o boční obytný trakt. V roce 1739 opět klášter zasáhl požár, tentokrát se podařilo ještě téhož roku budovu rekonstruovat.

V roce 1741 již klášter získal soudobou podobu, ale v roce 1763 musel být v důsledku silného zemětřesení znovu postaven téměř od základů. V roce 1774 se uvnitř kostela objevuje nový oltář s barokně rokokovou výzdobou. V roce 1810 klášter opět vyhořel. Byl obnoven teprve v roce 1825 a v roce 1865 byla původní šindelová střecha nahrazena plechovou.  

Bombardování na konci války a komunistická zlovůle v 50. letech

Klášter byl velmi poškozen v průběhu bombardování na konci druhé světové války a o pět let později jej komunisté řeholníkům odebrali. V roce 1978 tu byla rekonstruována klášterní budova a upravena jako kulturní stánek a muzeum. V roce 1990 byla vnější část kláštera rekonstruována a řád františkánů se sem opět navrátil.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Semerovo 

Místa v okolí

Chrbát - Chrbát je nejvyšší bod okresu Komárno v Nitrianském kraji na Slovensku.
Vzdálenost: 15km
Nové Zámky - Nové Zámky (maďarsky Érsekújvár) je město na jižním Slovensku, kde žije přibližně 39 tisíc obyvatel. Město leží na důležité dopravní tepně mezi Bratislavou a Budapeští, v úrodné Podunajské nížině. Vhodné klimatické podmínky tu umožnily rozvoj potravinářského a konzervárenského průmyslu a díky poloze města se Nové Zámky staly významným železničním uzlem.
Vzdálenost: 15km
Street Workout Park Nové Zámky - Ve městě Nové Zámky (ul. Čerešňová) se nachází Street Workout Park.
Vzdálenost: 16km
Zámeček Želiezovce - Zámeček Želeiezovce je též přezdívaný jako kaštel Estherházyovců. Objekt je chráněn jako Národní kulturní památka Slovenské republiky. Obklopuje jej park Franze Schuberta.
Vzdálenost: 23km
Plovoucí mlýn Kollárovo - Doslova unikátem je poslední dosud existující plovoucí mlýn na Slovensku. Najdete jej ve slepém rameni Malého Dunaje, nedaleko obce Kolárovo.
Vzdálenost: 28km
Street Workout Park Komárno - V Komárně vybudovali pěkný Workout Park.
Vzdálenost: 31km
Rozhledna Vápník (Šiklóš) - Rozhledna Vápnik (Šiklóš) není typickou rozhlednou s krytou vyhlídkovou plošinou. Jedná se o objekt železobetonového památníku osvobozovacích bojů Rudé armády s fašistickými vojsky.
Vzdálenost: 31km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Maják (Strupčice) - Osm metrů vysoká dřevěná stavba s vyhlídkovou plošinou postavenou o tři metry níže má velmi neobvyklý vzhled. Byla postavena v roce 2012 za pouhých deset dnů.
Rozhledna Lucemburkův kopec - Celodřevěná rozhledna Lucemburkův kopec je vysoká 14 metrů a o tři metry níže se nachází krytá vyhlídková plocha.
Rozhledna Letná (Královská výšina) - Rozhledna Letná v Teplicích je jednou z nejstarších kamenných staveb tohoto druhu v Česku. Její vznik se datuje do roku 1897, vznikla při příležitosti třicátého výročí panování habsburského císaře Františka Josefa I.
Rozhledna Kohout - Rozhledna Kohout patří sice k menším, ale nejstarším stavbám vyhlídkových věží v Česku. Její vznik se datuje do roku 1908 a zasloužil se o ni Spolek německých turistů.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.