Františkánský klášter Nové Zámky

Františkánský klášter v okresním městě Nové Zámky v Nitrianském kraji na Slovensku se řadí k nejvýznamnějším památkám zdejšího kraje. Prošel ve své historii obdobím slavným i krušným.

František z Assisi

Řád Františkánů vznikl na počátku 13. století. Založil jej sv. František z Assisi, původním jménem Giovanni Bernardone. Bylo o něm známo, že se vyléčil z těžké nemoci a po zbytek života se pak věnoval nemocným a zuboženým lidem. Tři roky po jeho smrti jej papež Řehoř IX. prohlásil za svatého a řád řeholníků od té doby nese jeho jméno. Hlavním posláním řádu františkánů bylo obracení kacířů ve víru a duchovní pastevectví. Františkáni oblékali tmavohnědé roucho, bílý pásek z motouzu a sandály.

Původní stavba z let 1626 - 1629

V roce 1620 bylo rozhodnuto o stavbě tohoto kostela a kláštera v Nových Zámcích. Základní kámen byl posvěcen v roce 1626. Za tři roky byla stavba hotová. V roce 1631 byl kostel s klášterem vysvěcen arcibiskupem Petrem Pazmanem.

Turecké jho v 17. století

V roce 1633 padl klášter s kostelem do rukou tureckého paši a sloužil Turkům jako sklad celých 52 let. V roce 1685 byli Turci vyhnáni a Karel Lotrinský objekt vrátil Františkánům. Byl znovu vysvěcen Formanem Marinem, generálním představeným řeholního řádu.

Klášter povstal i po několika požárech a po zemětřesení

V roce 1704 byl klášter rekonstruován po rozsáhlém požáru, v roce 1711 jej zničila císařská vojska a v roce 1724 byl přestavěn a rozšířen o boční obytný trakt. V roce 1739 opět klášter zasáhl požár, tentokrát se podařilo ještě téhož roku budovu rekonstruovat.

V roce 1741 již klášter získal soudobou podobu, ale v roce 1763 musel být v důsledku silného zemětřesení znovu postaven téměř od základů. V roce 1774 se uvnitř kostela objevuje nový oltář s barokně rokokovou výzdobou. V roce 1810 klášter opět vyhořel. Byl obnoven teprve v roce 1825 a v roce 1865 byla původní šindelová střecha nahrazena plechovou.  

Bombardování na konci války a komunistická zlovůle v 50. letech

Klášter byl velmi poškozen v průběhu bombardování na konci druhé světové války a o pět let později jej komunisté řeholníkům odebrali. V roce 1978 tu byla rekonstruována klášterní budova a upravena jako kulturní stánek a muzeum. V roce 1990 byla vnější část kláštera rekonstruována a řád františkánů se sem opět navrátil.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Semerovo 

Místa v okolí

Chrbát - Chrbát je nejvyšší bod okresu Komárno v Nitrianském kraji na Slovensku.
Vzdálenost: 15km
Nové Zámky - Nové Zámky (maďarsky Érsekújvár) je město na jižním Slovensku, kde žije přibližně 39 tisíc obyvatel. Město leží na důležité dopravní tepně mezi Bratislavou a Budapeští, v úrodné Podunajské nížině. Vhodné klimatické podmínky tu umožnily rozvoj potravinářského a konzervárenského průmyslu a díky poloze města se Nové Zámky staly významným železničním uzlem.
Vzdálenost: 15km
Street Workout Park Nové Zámky - Ve městě Nové Zámky (ul. Čerešňová) se nachází Street Workout Park.
Vzdálenost: 16km
Rozhledna Parížske močiare - Rozhledna Parížske močiare je obdobou ptačí pozorovatelny na okraji stejnojmenné Národní přírodní rezervace.
Vzdálenost: 19km
Rozhledna - pozorovatelna ptactva Maňa - Ptačí pozorovatelna nedaleko Martinovsko - manianského kanálu je volně přístupná dřevěná vyhlídková stavba.
Vzdálenost: 22km
Rozhledna Vodárna Palárikovo - Rozhledna Vodárna Palárikovo je částečně dřevěná a částečně zděná stavba vyhlídkové věže.
Vzdálenost: 23km
Zámeček Želiezovce - Zámeček Želeiezovce je též přezdívaný jako kaštel Estherházyovců. Objekt je chráněn jako Národní kulturní památka Slovenské republiky. Obklopuje jej park Franze Schuberta.
Vzdálenost: 23km

Nová místa

+ přidat
Kamenné moře u Deblova - Máte rádi historii, a nejlépe tu hodně vzdálenou? Tak přesně pro vás je tento tip na výlet v Železných horách. Zajeďte si do Deblova, kde na vás čeká opravdová, i když krátká cesta do pravěku.
Pravěká stezka Stolany - Objevujete rádi skrytá místa v přírodě? Pak se vydejte do Stolan u Chrudimi. Mezi Stolany a Čejkovicemi je v lese ukrytý geologický poklad.
Pozorovatelna Vodárenský les - Ptačí pozorovatelna Vodárenský les je nízká dřevěná stavba.
Pozorovatelna Praha Žižkov - V roce 2018 bylo na hoře Vítkov instalováno dřevěné monumentální vyhlídkové schodiště.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz