Šostýn - zřícenina hradu u Kopřivnice

Zříceninu hradu Šostýna nedaleko od města Kopřivnice provází poměrně dlouhá historie necelých dvou staletí. Zpustl v polovině 15. století a dnes z něj zbylo jen nepatrné torzo, vydávající němé svědectví o kdysi zašlé slávě.

Hrad vznikl někdy v rozmezí let 1280 - 1290, patřil v té době šlechtickému rodu z Hückeswagenu. Poprvé je písemně zmiňován v roce 1347, kdy jej vlastnil olomoucký biskup Jan VII. Volek (nemanželský syn krále Václava II.)

Dalšími majiteli hradu byli Alšík z Fulštejna, Vítek, Bernard a Záviš z Vikštejna. V roce 1396 panství spravoval Jošta z Volfsberka, ale již v roce 1400 bylo dáno do zástavy králi Zikmundovi Lucemburskému. Hrad byl následně v zástavě od krále předán oravskému kastelánovi Jurkovi z Messenpeka a další historický vývoj hradu na počátku 15. století je již nejasný. Po roce 1402 hrad pravděpodobně obsadila skupina polských šlechticů Grota ze Slupcy a Jana Rogala. Údajně byli později oba šlechtici z hradu vyhnáni vojskem krále Vladislava Jagellonského a objekt byl vypálen. 

V roce 1408 se podařilo Závišovi z Vikštejna získat hrad zpět do svého vlastnictví, kdy mu jej navrátil biskup Konrád z Vechty.V roce 1425 Zikmund Lucemburský zastavil hrad Bolkovi Opolskému a po roce 1437 - po husitských válkách hrad vlastnilo panství v Hukvaldech. Dalším vlastníkem hradu byl Mikuláš Sokol z Lamberka, po něm husitský hejtman Čapek ze Sán a následně jeho zeť Jan Talafůs z Ostrova.

V roce 1465 hrad připadl do majetku krále Jiřího z Poděbrad a o rok později byl přenechán olomouckému biskupovi Tasovi z Boskovic. Ten však usoudil, že hrad je příliš poškozený a zpustlý, a od té doby byl již ponechán svému osudu. Postupně se rozpadal a na počátku 19. století bylo dokonce zdivo využito podnikatelem I. Raškou k podpoře hrnčířské manufaktury.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Kopřivnice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Jaroslav Hrab - Půjčovna má k dispozici rafty. Doprava je možná po celé České republice.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Bašta opevnění Štiavnické Baně - V obci Štiavnické Bane se dochovala bašta jako součást městského opevnění.
Rozhledna Počúvadlo Skalka - Nedaleko od Banské Štiavnice stojí rozhledna Skalka.
Rozhledna Sitno Ilja - Na vrcholu hory Sitno, nedaleko Banské Štiavnice, je postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Kalvária - Ve městě Levice je vybudována rozhledna Kalvária.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.