Košice

Košice jsou okresním a krajským městem na východním Slovensku. Jsou kulturním, společenským i průmyslovým centrem, nejvýznamnější památkou města je největší gotická katedrála na Slovensku (katedrála sv. Alžběty). Historické centrum je největší městskou památkovou rezervací na Slovensku. Metropoli východního Slovenska každoročně navštíví zhruba 260 tisíc turistů.

Vojenská pevnost odolala i Turkům

Historie osídlení oblasti kolem největšího východoslovenského města sahá až do pravěku. První písemný zápis o královské osadě je však až z roku 1230. V roce 1241 udělil osadě městská privilegia král Béla IV, který se snažil podporovat opětovné osídlení Uherského království po vpádu mongolských hord. V letech 1270 – 1290 tu bylo vystavěno městské opevnění kolem okrouhlého náměstí. Košice se staly na dlouhou dobu opevněným sídlem – vojenskou pevností - a to až do konce 18. století.

Významný rok 1312 městu zajistil městu Košice městský znak – nejstarší doložený městský erb v Evropě. Bylo to zásluhou vítězné bitvy vojsk Karla Roberta z Anjou v Bitvě u Rozhanovců, která rozdrtila bojovníky oligarchy Omodeje Abu a Matúše Čáka Trenčanského. Košice byly již na počátku 14. století kulturním, obchodním a řemeslným centrem Uher, užívaly stejných práv jako hlavní město Budín.

Jedno z největších evropských měst ve středověku

Rozsáhlá výstavba uvnitř městských bran v duchu gotiky probíhala za vlády Zikmunda Lucemburského. Jednou z takových staveb je Dóm svaté Alžběty. Dalšími významnými hodnostáři, kteří přispěli k rozkvětu Košic, byli Jan Jiskra z Brandýsa a Matyáš Korvín. Na počátku 16. století byly Košice jedním z největších evropských měst, žilo zde tehdy asi 10 tisíc obyvatel, což bylo na tehdejší dobu opravdu hodně (větší města mívala běžně i pod 1000 obyvatel).

V roce 1526 po bitvě u Moháče město získali Habsburkové, a to o něj ještě bojovali se sedmihradským knížetem Janem Zápolským. V roce 1541 vtrhla mohutnou silou do Uher vojska Osmanské říše, ovšem Košice byly významnou pevností, která jim dokázala odolat. V bouřlivém 17. století se město stalo baštou odboje proti Habsburkům v rámci stavovských povstání. Uherskou šlechtu proti Habsburkům vedl František II. Rákoczi (v Košicích je i pohřben).

V roce 1657 byla v Košicích založena zásluhou jezuitského řádu Košická univerzita. Průmyslová revoluce 19. století zajistila městu významnou prosperitu, již v roce 1891 tu byla v provozu elektrická tramvajová doprava. V roce 1918 připadly Košice nově vzniklé Československé republice a v době druhé světové války se jich zmocnilo Maďarsko.

Košický vládní program

První československá poválečná vláda byla sestavena právě v Košicích, v roce 1945 byl vyhlášen Košický vládní program. Od roku 1960 jsou krajským městem, tehdy Východoslovenského kraje.

Východoslovenské železárny a nejrychleji rostoucí město v ČSSR

Jedním z nejvýznamnějších průmyslových podniků se již v době socialismu stal jeden z největších hutních závodů v republice – Východoslovenské železárny Košice. Současně s ním se budovala přímo v monstrózním tempu nová panelová sídliště – Košice byly nejrychleji rostoucí město v Československé socialistické republice. Až do roku 1993 byly pátým největším Československým městem.

Dnes jsou Košice perlou východního Slovenska. Historické centrum je zachováno a chráněno statutem Městské památkové rezervace, která je největší na Slovensku (rozloha přes 85 tisíc hektarů).

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Moyzesova
Košice 

Místa v okolí

Street Workout hřiště Košice - V severní části města Košice se nachází moderní Street Workout Park.
Vzdálenost: 3km
Street Workout Park Košice - sídlisko KVP - V Košicích (městská část II. - sídlisko KVP, ul. Čordákova 1228) mohou využít zájemci o cvičení pod širým nebem nové moderní Workout hřiště.
Vzdálenost: 4km
Workout hřiště Košice - Ťahanovce - V Košicích v městské části Ťahanovce (ulice Čínska) je vybudované venkovní cvičiště, přístupné široké veřejnosti zdarma.
Vzdálenost: 5km
Girbeš - Osada Girbeš je nejvyšší bod na rozhraní okresu okresu Košice II a Košice - okolí. Jedná se o zalesněnou oblast nad městskou částí Sídlisko KVP, na severozápadě Košic.
Vzdálenost: 6km
Workout park Košice-Šaca - Nové moderní hřiště v Šaci. Slavnostní otevření hřiště proběhlo 4. 9. 2016.
Vzdálenost: 12km
Sedlo Repy (Vysoký vrch) - Sedlo Repy je nejvyšší bod okresu Košice I. Sedlo je významným turistickým místem pod Vysokým vrchem, kam směřuje několik značených turistických cest.
Vzdálenost: 15km
Jasovská jeskyně - Jasovská jeskyně v okrese Košice – okolí je součástí oblasti Slovenského krasu. Jedná se o nejstarší zpřístupněnou jeskyni na Slovensku. Byla zapsána na seznam památek světového dědictví UNESCO.
Vzdálenost: 21km

Nová místa

+ přidat
Rybník Vydýmač u Lomnice - Rybník Vydýmač u Lomnice nad Lužnicí je součástí tzv. Tisské rybniční soustavy.
Stvolová - Vesnička Stvolová se rozprostírá na severním okraji okresu Blansko. Jihovýchodní část katastrálního území obce je tvořena nivou řeky Svitavy a přiléhajícími mírnými svahy. Ostatní část zájmového území náleží Svitavské pahorkatině. Je vzdálena 6 km od města Letovice a 30 km od okresního města Blansko. Krajské město Brno je vzdáleno 55 km. Skládá se ze tří katastrálních území Stvolová, Skřib a Vlkov u Letovic. Osady Skřib a Vlkov u Letovic patří ke Stvolové od roku 1880 a tvoří společně obec politickou. Rozloha obce je 375 ha. Počet trvale přihlášených obyvatel k 1.1.2020 je 165.
Strpský rybník - Strpský rybník je významným hnízdištěm vodního ptactva, jsou tu k vidění bukač velký, bekasina otavní, vodouš šedý a dokonce vzácný moudivláček lužní a orel mořský. 
Žermanický Park - Je zde vybudováno dětské hřiště, kryté posezení, mini farma, francouzská zahrada, jezírko, bylinková zahrádka, ohniště, gril, ruské kuželky...

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.