Košice
Typ: | Město |
---|---|
Kraj: | Košický kraj |
Okres: | Okres Košice I |
Výška: | 208 m n.m. |
GPS: | 48°42'59.906"N, 21°15'12.023"E |
Vojenská pevnost odolala i Turkům
Historie osídlení oblasti kolem největšího východoslovenského města sahá až do pravěku. První písemný zápis o královské osadě je však až z roku 1230. V roce 1241 udělil osadě městská privilegia král Béla IV, který se snažil podporovat opětovné osídlení Uherského království po vpádu mongolských hord. V letech 1270 – 1290 tu bylo vystavěno městské opevnění kolem okrouhlého náměstí. Košice se staly na dlouhou dobu opevněným sídlem – vojenskou pevností - a to až do konce 18. století.
Významný rok 1312 městu zajistil městu Košice městský znak – nejstarší doložený městský erb v Evropě. Bylo to zásluhou vítězné bitvy vojsk Karla Roberta z Anjou v Bitvě u Rozhanovců, která rozdrtila bojovníky oligarchy Omodeje Abu a Matúše Čáka Trenčanského. Košice byly již na počátku 14. století kulturním, obchodním a řemeslným centrem Uher, užívaly stejných práv jako hlavní město Budín.
Jedno z největších evropských měst ve středověku
Rozsáhlá výstavba uvnitř městských bran v duchu gotiky probíhala za vlády Zikmunda Lucemburského. Jednou z takových staveb je Dóm svaté Alžběty. Dalšími významnými hodnostáři, kteří přispěli k rozkvětu Košic, byli Jan Jiskra z Brandýsa a Matyáš Korvín. Na počátku 16. století byly Košice jedním z největších evropských měst, žilo zde tehdy asi 10 tisíc obyvatel, což bylo na tehdejší dobu opravdu hodně (větší města mívala běžně i pod 1000 obyvatel).
V roce 1526 po bitvě u Moháče město získali Habsburkové, a to o něj ještě bojovali se sedmihradským knížetem Janem Zápolským. V roce 1541 vtrhla mohutnou silou do Uher vojska Osmanské říše, ovšem Košice byly významnou pevností, která jim dokázala odolat. V bouřlivém 17. století se město stalo baštou odboje proti Habsburkům v rámci stavovských povstání. Uherskou šlechtu proti Habsburkům vedl František II. Rákoczi (v Košicích je i pohřben).
V roce 1657 byla v Košicích založena zásluhou jezuitského řádu Košická univerzita. Průmyslová revoluce 19. století zajistila městu významnou prosperitu, již v roce 1891 tu byla v provozu elektrická tramvajová doprava. V roce 1918 připadly Košice nově vzniklé Československé republice a v době druhé světové války se jich zmocnilo Maďarsko.
Košický vládní program
První československá poválečná vláda byla sestavena právě v Košicích, v roce 1945 byl vyhlášen Košický vládní program. Od roku 1960 jsou krajským městem, tehdy Východoslovenského kraje.
Východoslovenské železárny a nejrychleji rostoucí město v ČSSR
Jedním z nejvýznamnějších průmyslových podniků se již v době socialismu stal jeden z největších hutních závodů v republice – Východoslovenské železárny Košice. Současně s ním se budovala přímo v monstrózním tempu nová panelová sídliště – Košice byly nejrychleji rostoucí město v Československé socialistické republice. Až do roku 1993 byly pátým největším Československým městem.
Dnes jsou Košice perlou východního Slovenska. Historické centrum je zachováno a chráněno statutem Městské památkové rezervace, která je největší na Slovensku (rozloha přes 85 tisíc hektarů).