Košice

Košice jsou okresním a krajským městem na východním Slovensku. Jsou kulturním, společenským i průmyslovým centrem, nejvýznamnější památkou města je největší gotická katedrála na Slovensku (katedrála sv. Alžběty). Historické centrum je největší městskou památkovou rezervací na Slovensku. Metropoli východního Slovenska každoročně navštíví zhruba 260 tisíc turistů.

Vojenská pevnost odolala i Turkům

Historie osídlení oblasti kolem největšího východoslovenského města sahá až do pravěku. První písemný zápis o královské osadě je však až z roku 1230. V roce 1241 udělil osadě městská privilegia král Béla IV, který se snažil podporovat opětovné osídlení Uherského království po vpádu mongolských hord. V letech 1270 – 1290 tu bylo vystavěno městské opevnění kolem okrouhlého náměstí. Košice se staly na dlouhou dobu opevněným sídlem – vojenskou pevností - a to až do konce 18. století.

Významný rok 1312 městu zajistil městu Košice městský znak – nejstarší doložený městský erb v Evropě. Bylo to zásluhou vítězné bitvy vojsk Karla Roberta z Anjou v Bitvě u Rozhanovců, která rozdrtila bojovníky oligarchy Omodeje Abu a Matúše Čáka Trenčanského. Košice byly již na počátku 14. století kulturním, obchodním a řemeslným centrem Uher, užívaly stejných práv jako hlavní město Budín.

Jedno z největších evropských měst ve středověku

Rozsáhlá výstavba uvnitř městských bran v duchu gotiky probíhala za vlády Zikmunda Lucemburského. Jednou z takových staveb je Dóm svaté Alžběty. Dalšími významnými hodnostáři, kteří přispěli k rozkvětu Košic, byli Jan Jiskra z Brandýsa a Matyáš Korvín. Na počátku 16. století byly Košice jedním z největších evropských měst, žilo zde tehdy asi 10 tisíc obyvatel, což bylo na tehdejší dobu opravdu hodně (větší města mívala běžně i pod 1000 obyvatel).

V roce 1526 po bitvě u Moháče město získali Habsburkové, a to o něj ještě bojovali se sedmihradským knížetem Janem Zápolským. V roce 1541 vtrhla mohutnou silou do Uher vojska Osmanské říše, ovšem Košice byly významnou pevností, která jim dokázala odolat. V bouřlivém 17. století se město stalo baštou odboje proti Habsburkům v rámci stavovských povstání. Uherskou šlechtu proti Habsburkům vedl František II. Rákoczi (v Košicích je i pohřben).

V roce 1657 byla v Košicích založena zásluhou jezuitského řádu Košická univerzita. Průmyslová revoluce 19. století zajistila městu významnou prosperitu, již v roce 1891 tu byla v provozu elektrická tramvajová doprava. V roce 1918 připadly Košice nově vzniklé Československé republice a v době druhé světové války se jich zmocnilo Maďarsko.

Košický vládní program

První československá poválečná vláda byla sestavena právě v Košicích, v roce 1945 byl vyhlášen Košický vládní program. Od roku 1960 jsou krajským městem, tehdy Východoslovenského kraje.

Východoslovenské železárny a nejrychleji rostoucí město v ČSSR

Jedním z nejvýznamnějších průmyslových podniků se již v době socialismu stal jeden z největších hutních závodů v republice – Východoslovenské železárny Košice. Současně s ním se budovala přímo v monstrózním tempu nová panelová sídliště – Košice byly nejrychleji rostoucí město v Československé socialistické republice. Až do roku 1993 byly pátým největším Československým městem.

Dnes jsou Košice perlou východního Slovenska. Historické centrum je zachováno a chráněno statutem Městské památkové rezervace, která je největší na Slovensku (rozloha přes 85 tisíc hektarů).

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Moyzesova
Košice 

Místa v okolí

Street Workout hřiště Košice - V severní části města Košice se nachází moderní Street Workout Park.
Vzdálenost: 3km
Street Workout Park Košice - sídlisko KVP - V Košicích (městská část II. - sídlisko KVP, ul. Čordákova 1228) mohou využít zájemci o cvičení pod širým nebem nové moderní Workout hřiště.
Vzdálenost: 4km
Workout hřiště Košice - Ťahanovce - V Košicích v městské části Ťahanovce (ulice Čínska) je vybudované venkovní cvičiště, přístupné široké veřejnosti zdarma.
Vzdálenost: 5km
Girbeš - Osada Girbeš je nejvyšší bod na rozhraní okresu okresu Košice II a Košice - okolí. Jedná se o zalesněnou oblast nad městskou částí Sídlisko KVP, na severozápadě Košic.
Vzdálenost: 6km
Workout park Košice-Šaca - Nové moderní hřiště v Šaci. Slavnostní otevření hřiště proběhlo 4. 9. 2016.
Vzdálenost: 12km
Sedlo Repy (Vysoký vrch) - Sedlo Repy je nejvyšší bod okresu Košice I. Sedlo je významným turistickým místem pod Vysokým vrchem, kam směřuje několik značených turistických cest.
Vzdálenost: 15km
Jasovská jeskyně - Jasovská jeskyně v okrese Košice – okolí je součástí oblasti Slovenského krasu. Jedná se o nejstarší zpřístupněnou jeskyni na Slovensku. Byla zapsána na seznam památek světového dědictví UNESCO.
Vzdálenost: 21km

Nová místa

+ přidat
Velký řečický rybník - Na okraji Kardašovy Řečice se nachází vodní plocha s ostrůvkem s názvem Velký řečický rybník. 
Rybník Ptačí Blato - Rybník Ptačí Blato se nachází nedaleko Lomnice nad Lužnicí, v těsném sousedství rybníka Krčín. Stavěl se současně s ním, v 16. století a jeho rozloha byla zhruba o polovinu větší, než ta dnešní.
SKiPi Funpark a restaurace - SKiPi - to je multifunkční centrum s pestrou nabídkou atrakcí pro děti, ale i dospělí zde najdou své v prostorách příjemné restaurace s kavárnou. Můžete také navštívit rozsáhlou horolezeckou stěnu včetně boulderovky.
Rybník Přední Sax - Rybník Přední Sax se nachází nedaleko města Veselí nad Lužnicí. Byl založen Jindřichem IV. z Hradce na konci 15. století.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.