Trnava

Trnava je okresní a krajské město v západním Slovensku. Je významným kulturním a společenským centrem s mnoha cennými historickými památkami. V Trnavě sídlí dvě univerzity a arcibiskupství. Žije zde přibližně 69 tisíc obyvatel.

Oblast kolem Trnavy byla osídlena již v v době bronzové. Trnava je prvně písemně zmiňována v roce 1211. V roce 1238 udělil Trnavě městská práva uherský král Béla IV, Trnava se tak stala vůbec prvním svobodným královským městem na území slovenské části Uher. Ve 13. století bylo město obehnáno rozsáhlým opevněním, které chránilo plochu zhruba 60 hektarů, což bylo na svou dobu výjimečné. Trnava byla v té době kolonizována německým obyvatelstvem.

V letech 1418 – 1425 byla obsazena husitskými vojsky a další zajímavé období město zažívalo po tureckém obsazení Ostřihomi v polovině 16. století. V roce 1543 se sem stěhoval ostřihomský arcibiskup s kapitulou a Trnava se stala církevním centrem celých Uher až do roku 1820.  V druhé polovině 16. století tu byla vystavěna jezuitská kolej, která byla původním sídlem Trnavské univerzity.

17. století přineslo neklidné období protihabsburských povstání s vůdčími osobnostmi Gábora Bethlena, Imricha Tököli, Františka II. Rákoczi.

V roce 1635 byla v Trnavě založena první univerzita na území Uher, která pak byla v roce 1777 přemístěna do Budapešti. V roce 1831 bylo postaveno první divadlo. Průmyslová revoluce se v Trnavě projevila výstavbou železniční tratě, která město propojila s Bratislavou. Od roku 1867 bylo město silně pod maďarským vlivem, byla zakázána Matice slovenská, přesto v Trnavě vznikl tzv. Spolok sv. Vojtecha, který i nadále vydával mnoho knih ve slovenském jazyce.

Od roku 1978 je Trnava oficiálním sídlem arcibiskupa sufragánní trnavské arcidiecéze.

Od roku 1992 je sídlem Trnavské univerzity.

Od roku 1997 je sídlem Univerzity sv. Cyrila a Metoděje.

Od roku 1996 je sídlem Trnavského kraje.

V Travském kraji se nachází jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice, vybudovaná v letech 1958 – 1972.

V roce 2003 byla nedaleko od severní části města postavena automobilka Peugeot – Citroen, kde se každoročně vyrobí zhruba 200 tisíc vozidel.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Hospodárska
Trnava 

Místa v okolí

Street Workout Park Trnava - Ve sportovním areálu Slávia ve městě Trnava vybudovali velmi pěkný moderní Street Workout Park. Hřiště je v provozu od poloviny roku 2013.
Vzdálenost: 1km
Workout hřiště Vlčkovce - Obec Vlčkovce se může pochlubit moderním workoutovým hřištěm.
Vzdálenost: 10km
Kaštel Dolná Krupá - Kaštel Dolná Krupá je také nazýván jako Brunswickovský kaštel. Jedná se o klasicistní skvost z 18. století nedaleko od krajského města Trnava.
Vzdálenost: 13km
Zámek Budmerice - Kaštel (zámek) Budmerice je někdy také nazýván jako Pálffyovský hrad. V současné době jeho prostory slouží jako expozice Slovenského národního muzea – Muzeum Červený Kameň.
Vzdálenost: 14km
Predná hora - Predná hora je nejvyšší bod okresu Galanta. Nachází se několik kilometrů severovýchodně od města Sereď.
Vzdálenost: 15km
Workout hřiště Sereď - V městě Sereď si můžete zacvičit na venkovním hřišti zdarma.
Vzdálenost: 16km
Zámek Hlohovec - Zámek v Hlohovci je nejvýznamnější historickou pamětihodností města. Přesto byl po dlouhou dobu využíván pouze jako kasárna a výchovný ústav pro mládež.
Vzdálenost: 16km

Nová místa

+ přidat
Vachatova rozhledna Nová Ves u Kdyně - Vachatova rozhledna byla postavena ze dřeva v roce 2012.
Rozhledna Šibeniční vrch - V roce 2010 vyrostla na stejnojmenném vrcholu stavba vyhlídkové věže s názvem Šibeniční vrch. Stojí zhruba dvacet metrů od pozůstatků základů poutního kostelíku Panny Marie Lurdské. 
Kemp Michal u Sokolova - Skromný kemp uvnitř areálu koupaliště Michal u Sokolova. Ideální pro koupání i výlety po okolí. K dispozici je 40 míst, částečně s možností připojení k elektřině.
Kemp Zbečno - Masarykova vyhlídka v srdci CHKO Křivoklátsko - Upravená louka nad Berounkou pro kemp Masarykova vyhlídka je jen pro vás, poskytne vám soukromí, nemáte vedle žádné chaty ani chalupy. V rámci bezKempu.cz Připojení elektřiny, pitné vody, možnost použití suchého záchodu, WI-FI, krásného ohniště i s dřívím.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.