Trnava

Trnava je okresní a krajské město v západním Slovensku. Je významným kulturním a společenským centrem s mnoha cennými historickými památkami. V Trnavě sídlí dvě univerzity a arcibiskupství. Žije zde přibližně 69 tisíc obyvatel.

Oblast kolem Trnavy byla osídlena již v v době bronzové. Trnava je prvně písemně zmiňována v roce 1211. V roce 1238 udělil Trnavě městská práva uherský král Béla IV, Trnava se tak stala vůbec prvním svobodným královským městem na území slovenské části Uher. Ve 13. století bylo město obehnáno rozsáhlým opevněním, které chránilo plochu zhruba 60 hektarů, což bylo na svou dobu výjimečné. Trnava byla v té době kolonizována německým obyvatelstvem.

V letech 1418 – 1425 byla obsazena husitskými vojsky a další zajímavé období město zažívalo po tureckém obsazení Ostřihomi v polovině 16. století. V roce 1543 se sem stěhoval ostřihomský arcibiskup s kapitulou a Trnava se stala církevním centrem celých Uher až do roku 1820.  V druhé polovině 16. století tu byla vystavěna jezuitská kolej, která byla původním sídlem Trnavské univerzity.

17. století přineslo neklidné období protihabsburských povstání s vůdčími osobnostmi Gábora Bethlena, Imricha Tököli, Františka II. Rákoczi.

V roce 1635 byla v Trnavě založena první univerzita na území Uher, která pak byla v roce 1777 přemístěna do Budapešti. V roce 1831 bylo postaveno první divadlo. Průmyslová revoluce se v Trnavě projevila výstavbou železniční tratě, která město propojila s Bratislavou. Od roku 1867 bylo město silně pod maďarským vlivem, byla zakázána Matice slovenská, přesto v Trnavě vznikl tzv. Spolok sv. Vojtecha, který i nadále vydával mnoho knih ve slovenském jazyce.

Od roku 1978 je Trnava oficiálním sídlem arcibiskupa sufragánní trnavské arcidiecéze.

Od roku 1992 je sídlem Trnavské univerzity.

Od roku 1997 je sídlem Univerzity sv. Cyrila a Metoděje.

Od roku 1996 je sídlem Trnavského kraje.

V Travském kraji se nachází jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice, vybudovaná v letech 1958 – 1972.

V roce 2003 byla nedaleko od severní části města postavena automobilka Peugeot – Citroen, kde se každoročně vyrobí zhruba 200 tisíc vozidel.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Hospodárska
Trnava 

Místa v okolí

Street Workout Park Trnava - Ve sportovním areálu Slávia ve městě Trnava vybudovali velmi pěkný moderní Street Workout Park. Hřiště je v provozu od poloviny roku 2013.
Vzdálenost: 1km
Workout hřiště Vlčkovce - Obec Vlčkovce se může pochlubit moderním workoutovým hřištěm.
Vzdálenost: 10km
Kaštel Dolná Krupá - Kaštel Dolná Krupá je také nazýván jako Brunswickovský kaštel. Jedná se o klasicistní skvost z 18. století nedaleko od krajského města Trnava.
Vzdálenost: 13km
Zámek Budmerice - Kaštel (zámek) Budmerice je někdy také nazýván jako Pálffyovský hrad. V současné době jeho prostory slouží jako expozice Slovenského národního muzea – Muzeum Červený Kameň.
Vzdálenost: 14km
Predná hora - Predná hora je nejvyšší bod okresu Galanta. Nachází se několik kilometrů severovýchodně od města Sereď.
Vzdálenost: 15km
Workout hřiště Sereď - V městě Sereď si můžete zacvičit na venkovním hřišti zdarma.
Vzdálenost: 16km
Zámek Hlohovec - Zámek v Hlohovci je nejvýznamnější historickou pamětihodností města. Přesto byl po dlouhou dobu využíván pouze jako kasárna a výchovný ústav pro mládež.
Vzdálenost: 16km

Nová místa

+ přidat
Vlkovický rybník - Vlkovický rybník byl založen již na konci 14. století, je tedy jedním z nejstarších rybníků v Čechách. Založil jej pravděpodobně jistý Jan Tožic z Tožic. Jeho rozloha je 105 hektarů.
Rybník Rod - Rybník Rod je jeden z nejvýznamnějších vodních zdrojů Nadějské rybniční soustavy nedaleko Veselí nad Lužnicí. Rozkládá se na rozloze necelých 36 hektarů podél pravého břehu řeky Lužnice, zhruba 200 metrů od vlakové zastávky Frahelž.
Ponědražský rybník - Ponědražský rybník je jedna z velmi významných vodních ploch na Třeboňsku. Rybníkem protéká Zlatá stoka.
Rybník Káňov - Rybník Káňov byl založen na konci 15. století a v letech 1515 a 1564 byla zpevňována a zvýšena jeho hráz. Zasloužily se o to tři generace rybníkářů - Štěpánek Netolický, Mikuláš Ruthard z Malešova a Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Ten byl zároveň posledním stavitelem, který rybník uváděl do původního stavu po ničivé povodni. 

Nové ubytování

+ přidat
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - RODINNÝ PENZION V KRUŠNÝCH HORÁCH Pension v Údolí Králů leží v obci Háj pod Klínovcem, 150m od hotelu NÁSTUP a zároveň u sedačkové lanovky. Směrem na Háje po pravé straně, s šedočervenou fasádou s nápise u Janičky.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.