Komárno

Komárno je okresní město v Nitrianském kraji na jižním Slovensku v těsné blízkosti hranice s Maďarskem, na soutoku Váhu s Dunajem. Žije zde přibližně 35 tisíc obyvatel.

Soutok Dunaje a Váhu je strategickým místem, které bylo osídleno již před mnoha staletími. Písemné zápisy prokazují, že v 10. století našeho letopočtu byla tato oblast pod uherskou správou. V 16. století byla v těchto místech vystavěna pevnost, jedna z nejvýznamnějších v tehdejších Uhrách. Zajímavé je, že nebyla nikdy dobyta a byla tudíž po celou dobu styčnou oporou obyvatel této lokality, zejména proti vpádům Turků. Pevnost se o sto let později rozrostla o další nedobytnou stavbu, vystavěnou hned vedle původního objektu.

Komárno slovenské nebo maďarské

Po dlouhá staletí, až do roku 1918, bylo Komárno maďarským sídlem, teprve po vzniku Československé republiky připadlo Slovensku. Maďaři se jej ovšem nehodlali vzdát, jenže ozbrojený konflikt nakonec nic nevyřešil a museli se tedy spokojit s původním verdiktem – město bylo rozděleno na dva samostatné celky – jižní menší předměstí zůstalo Maďarsku a větší část města připadla Slovákům, kde se pak začal postupně budovat významný přístav na Dunaji.

V roce 1937 se v okolí Komárna stavěly betonové bunkry jako součást československého opevnění, ale stejně jako na jiných místech, byly naprosto k ničemu.

Maďarsko těsně před válkou okupovalo jih Slovenska až po Nové Zámky a po válce byly původní hranice státu obnoveny, jižní Slovensko bylo opět připojeno k Československé republice. Maďarská menšina město Komárno ale neopustila a dodnes tvoří téměř 60% všech obyvatel. Naprosto běžné jsou v ulicích Komárna dvojjazyčné nápisy na obchodech a institucích, nachází se zde dokonce maďarská univerzita (jediná na Slovensku). Na městské radnici bývají vyvěšovány jak slovenské, tak maďarské státní vlajky a trikolory.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Jókaiho
Komárno 

Místa v okolí

Street Workout Park Komárno - V Komárně vybudovali pěkný Workout Park.
Vzdálenost: 2km
Rozhledna Veľké Kosihy - Rozhledna Veľké Kosihy je výjimečná tím, že se nachází v centru stejnojmenné obce. Stavbu dřevěné vyhlídkové věže na prostranství za kostelem nechala vystavět obec v roce 2013.
Vzdálenost: 19km
Rozhledna Velké Kosihy - Rozhledna Velké Kosihy je monumentální dřevěná stavba na zděné podezdívce.
Vzdálenost: 19km
Rozhledna Čalovec - Rozhledna Čalovec v Podunajské nížině je nízká dřevěná stavba.
Vzdálenost: 20km
Plovoucí mlýn Kollárovo - Doslova unikátem je poslední dosud existující plovoucí mlýn na Slovensku. Najdete jej ve slepém rameni Malého Dunaje, nedaleko obce Kolárovo.
Vzdálenost: 21km
Chrbát - Chrbát je nejvyšší bod okresu Komárno v Nitrianském kraji na Slovensku.
Vzdálenost: 21km
Street Workout Park Nové Zámky - Ve městě Nové Zámky (ul. Čerešňová) se nachází Street Workout Park.
Vzdálenost: 25km

Nová místa

+ přidat
Kamenné moře u Deblova - Máte rádi historii, a nejlépe tu hodně vzdálenou? Tak přesně pro vás je tento tip na výlet v Železných horách. Zajeďte si do Deblova, kde na vás čeká opravdová, i když krátká cesta do pravěku.
Pravěká stezka Stolany - Objevujete rádi skrytá místa v přírodě? Pak se vydejte do Stolan u Chrudimi. Mezi Stolany a Čejkovicemi je v lese ukrytý geologický poklad.
Pozorovatelna Vodárenský les - Ptačí pozorovatelna Vodárenský les je nízká dřevěná stavba.
Pozorovatelna Praha Žižkov - V roce 2018 bylo na hoře Vítkov instalováno dřevěné monumentální vyhlídkové schodiště.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz