Humenné

Humenné je město v Prešovském kraji na východním Slovensku. Žije tu přibližně 34 tisíc obyvatel. Humenné bylo osídlováno již v první polovině 13. století, první písemná zmínka v kronikách je z roku 1317.

Italský aristokratický rod Drugetovců

Město Humenné je často spojováno s aristokratickým rodem Drugetovců, původem z italské Neapole. Drugetovci se usídlili v Uhrách v první polovině 14. století a vytvořili v Humenném prosperující sídlo svého panství, které využívalo výhodné polohy na důležité obchodní stezce mezi Uhrami a Polskem.

Jedna z nejvýznamnějších památek města byla vystavěna právě v době panování Drugetovců, jedná se o hrad v renesančním stylu z roku 1610. V roce 1613 tu byla založena jezuitská kolej, která zároveň plnila funkci vzdělávacího institutu.

Marie Terezie a Andrássyovci

Drugetovci působí v Humenném do roku 1684, kdy vymřeli bez dalších přímých potomků. Dalším významným obdobím z historie této oblasti byla vláda Marie Terezie, tehdy se v Humenném usadilo mnoho národnostních menšin z okolních zemí – Poláci, Maďaři, Rusíni a také Židé. K rozepřím mezi obyvatelstvem však obvykle nedocházelo, neboť byla za oficiální jazyk stanovena latina.

19. století, obdpbí průmyslové revoluce, bylo ve znamení nových vlastníků města – Andrássyovců ze Sedmihradska. V roce 1871 byla uvedena do provozu první železniční trať a započala poměrně rozsáhlá těžba dřeva. V roce 1889 byla v Humenném otevřena vůbec první obchodní akademie v Rakousko-Uhersku. Prosperitu a rozvoj řemeslné výroby však ukončila 1. světová válka.

Výroba polyamidu v 50. letech, výstavba města a továren v období socialismu

Město bylo poměrně zaostalé až do 50. let minulého století, až do roku 1956 bylo víceméně jen administrativním celkem, ale téměř bez průmyslu. Značný rozvoj průmyslové výroby začal v souvislosti s výstavbou státního podniku na výrobu polyamidových vláken v druhé polovině 50. let. Postupně, v období socialismu, se v Humenném podařilo prosadit vytvoření mnoha podniků chemického, strojírenského a potravinářského odvětví průmyslu a současně s rozvojem výroby se stavěla nová sídliště a zázemí pro pracující (mateřské školy, jesle, školy, obchody).

Na počátku 90. let přišel značný útlum z důvodu narůstající krize československé ekonomiky a v současné době patří okres Humenné spíše k chudším oblastem Slovenské republiky. Většina obyvatel pracuje v průmyslu, zejména v chemické výrobě, významný pro rozvoj oblasti je i turistický ruch (Morské Oko, Vihorlat, východní Karpaty, skanzen lidové architektury v Humenném). Nejznámějšími a nejvíce navštěvovanými místy v okolí Humenného jsou ovšem Sninské rybníky, Veľká Domaša, Vinenské jazero a Zemplínska šírava.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Ševčenkova
Humenné 

Místa v okolí

Mini rozhledna Pusté Čemerné - V obci Pusté Čemerné se nachází malá dřevěná rozhledna.
Vzdálenost: 13km
Rozhledna Vinné - Zemplínska šírava - Na břehu Zemplínské šíravy byla za socialismu postavena železobetonová rozhledna.
Vzdálenost: 17km
Vihorlat - Vihorlat je nejvyšší hora Vihorlatských vrchů a zároveň nejvyšší bod okresu Humenné v Prešovském kraji. Hora Vihorlat vznikla jako důsledek vulkanické činnosti.
Vzdálenost: 16km
Malé Tŕstie - Malé Tŕstie je nejvyšší hora okresu Michalovce. Nachází se v centrální oblasti pohoří Vihorlatské vrchy. Nejvyšší bod okresu leží přibližně 50 metrů od vrcholové kóty ve výšce 963 m n.m. Samotný vrchol hory je již umístěn v okrese Humenné.
Vzdálenost: 17km
Zemplínska šírava - Zemplínska šírava je druhá největší vodní plocha na Slovensku. Zaujímá rozlohou 33 čtverečních kilometrů, na délku měří zhruba 11 km a na šířku 3,5 km. Maximální hloubka vody je 14 metrů, průměrná pak 9,5 metru. 
Vzdálenost: 18km
Street Workout Park Vranov nad Topľou - Město Vranov nad Topľou se může pochlubit venkovním cvičištěm, které je přístupné zdarma všem zájemcům bez rozdílu věku.
Vzdálenost: 17km
Vranov nad Topľou - Vranov nad Topľou je okresní město v Prešovském kraji na východním Slovensku. Žije zde přibližně 23 tisíc obyvatel. Jak už samotný název města napovídá, protéká tudy řeka Topľa.
Vzdálenost: 18km

Nová místa

+ přidat
Klen na Horní Sněžné - Nedaleko Volar se nachází mohutný javor klen, chráněný jako památný strom.
Borovice Jeffreyova - Mezi Horní Planou a Novou Pecí na Šumavě, na levém břehu přehrady Lipno, objevíte krásný exemplář státem chráněného stromu borovice Jeffreyova.
Stromořadí nad zámeckou zahradou v Českém Krumlově - Nad zámeckou zahradou v Českém Krumlově objevíte poněkud opomíjené stromořadí.
Lípa Velkolistá ve Zlaté Koruně - V sousedství kláštera Zlatá Koruna se nachází památná lípa velkolistá.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz