Humenné

Humenné je město v Prešovském kraji na východním Slovensku. Žije tu přibližně 34 tisíc obyvatel. Humenné bylo osídlováno již v první polovině 13. století, první písemná zmínka v kronikách je z roku 1317.

Italský aristokratický rod Drugetovců

Město Humenné je často spojováno s aristokratickým rodem Drugetovců, původem z italské Neapole. Drugetovci se usídlili v Uhrách v první polovině 14. století a vytvořili v Humenném prosperující sídlo svého panství, které využívalo výhodné polohy na důležité obchodní stezce mezi Uhrami a Polskem.

Jedna z nejvýznamnějších památek města byla vystavěna právě v době panování Drugetovců, jedná se o hrad v renesančním stylu z roku 1610. V roce 1613 tu byla založena jezuitská kolej, která zároveň plnila funkci vzdělávacího institutu.

Marie Terezie a Andrássyovci

Drugetovci působí v Humenném do roku 1684, kdy vymřeli bez dalších přímých potomků. Dalším významným obdobím z historie této oblasti byla vláda Marie Terezie, tehdy se v Humenném usadilo mnoho národnostních menšin z okolních zemí – Poláci, Maďaři, Rusíni a také Židé. K rozepřím mezi obyvatelstvem však obvykle nedocházelo, neboť byla za oficiální jazyk stanovena latina.

19. století, obdpbí průmyslové revoluce, bylo ve znamení nových vlastníků města – Andrássyovců ze Sedmihradska. V roce 1871 byla uvedena do provozu první železniční trať a započala poměrně rozsáhlá těžba dřeva. V roce 1889 byla v Humenném otevřena vůbec první obchodní akademie v Rakousko-Uhersku. Prosperitu a rozvoj řemeslné výroby však ukončila 1. světová válka.

Výroba polyamidu v 50. letech, výstavba města a továren v období socialismu

Město bylo poměrně zaostalé až do 50. let minulého století, až do roku 1956 bylo víceméně jen administrativním celkem, ale téměř bez průmyslu. Značný rozvoj průmyslové výroby začal v souvislosti s výstavbou státního podniku na výrobu polyamidových vláken v druhé polovině 50. let. Postupně, v období socialismu, se v Humenném podařilo prosadit vytvoření mnoha podniků chemického, strojírenského a potravinářského odvětví průmyslu a současně s rozvojem výroby se stavěla nová sídliště a zázemí pro pracující (mateřské školy, jesle, školy, obchody).

Na počátku 90. let přišel značný útlum z důvodu narůstající krize československé ekonomiky a v současné době patří okres Humenné spíše k chudším oblastem Slovenské republiky. Většina obyvatel pracuje v průmyslu, zejména v chemické výrobě, významný pro rozvoj oblasti je i turistický ruch (Morské Oko, Vihorlat, východní Karpaty, skanzen lidové architektury v Humenném). Nejznámějšími a nejvíce navštěvovanými místy v okolí Humenného jsou ovšem Sninské rybníky, Veľká Domaša, Vinenské jazero a Zemplínska šírava.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Ševčenkova
Humenné 

Místa v okolí

Vihorlat - Vihorlat je nejvyšší hora Vihorlatských vrchů a zároveň nejvyšší bod okresu Humenné v Prešovském kraji. Hora Vihorlat vznikla jako důsledek vulkanické činnosti.
Vzdálenost: 16km
Malé Tŕstie - Malé Tŕstie je nejvyšší hora okresu Michalovce. Nachází se v centrální oblasti pohoří Vihorlatské vrchy. Nejvyšší bod okresu leží přibližně 50 metrů od vrcholové kóty ve výšce 963 m n.m. Samotný vrchol hory je již umístěn v okrese Humenné.
Vzdálenost: 17km
Zemplínska šírava - Zemplínska šírava je druhá největší vodní plocha na Slovensku. Zaujímá rozlohou 33 čtverečních kilometrů, na délku měří zhruba 11 km a na šířku 3,5 km. Maximální hloubka vody je 14 metrů, průměrná pak 9,5 metru. 
Vzdálenost: 18km
Street Workout Park Vranov nad Topľou - Město Vranov nad Topľou se může pochlubit venkovním cvičištěm, které je přístupné zdarma všem zájemcům bez rozdílu věku.
Vzdálenost: 17km
Vranov nad Topľou - Vranov nad Topľou je okresní město v Prešovském kraji na východním Slovensku. Žije zde přibližně 23 tisíc obyvatel. Jak už samotný název města napovídá, protéká tudy řeka Topľa.
Vzdálenost: 18km
Michalovce - Michalovce jsou okresním městem na východním Slovensku v Košickém kraji, přibližně 30 km od hranice s Ukrajinou. Žije zde zhruba 40 tisíc obyvatel. Necelé dva kilometry severovýchodním směrem od centra města se rozléhá obrovská plocha významné rekreační oblasti - vodní nádrže Zemplínske Šíravy.
Vzdálenost: 20km
Street Workout Park Snina - Od druhé poloviny roku 2013 je pro všechny zájemce zdarma k dispozici venkovní cvičiště ve městě Snina.
Vzdálenost: 19km

Nová místa

+ přidat
Kemp Zbečno - Masarykova vyhlídka v srdci CHKO Křivoklátsko - Upravená louka nad Berounkou pro kemp Masarykova vyhlídka je jen pro vás, poskytne vám soukromí, nemáte vedle žádné chaty ani chalupy. V rámci bezKempu.cz Připojení elektřiny, pitné vody, možnost použití suchého záchodu, WI-FI, krásného ohniště i s dřívím.
Rozhledna Tobiášův vrch - Rozhledna Tobiášův vrch byla postavena v roce 1999, jedná se o ocelový stožár telefonních operátorů, který zároveň slouží pro veřejnost jako vyhlídkový bod.
Rozhledna Mackova hora - Rozhledna Mackova hora je 36 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů. Byl postaven v roce 2000.
Rozhledna Studený vrch - Rozhledna Studený vrch byla upravena a zpřístupněna veřejnosti v roce 2004 z bývalé zeměměřičské stavby. Ta byla na Studeném vrchu v provozu již od roku 1940.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.