Humenné

Typ: | Město |
---|---|
Kraj: | Prešovský kraj |
Okres: | Okres Humenné |
Výška: | 151 m n.m. |
GPS: | 48°55'58.589"N, 21°54'32.429"E |

Foto: Milan Bališin, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0



Foto: Milan Bališin, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Foto: Milan Bališin, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Foto: Milan Bališin, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Foto:Pierre Bona, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Foto:Pierre Bona, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Foto:Pierre Bona, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0



Foto:Pierre Bona, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Foto:Laborec, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0




Foto:Milan Bališin, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0


Foto:P. Matel, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Foto:Of, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Italský aristokratický rod Drugetovců
Město Humenné je často spojováno s aristokratickým rodem Drugetovců, původem z italské Neapole. Drugetovci se usídlili v Uhrách v první polovině 14. století a vytvořili v Humenném prosperující sídlo svého panství, které využívalo výhodné polohy na důležité obchodní stezce mezi Uhrami a Polskem.
Jedna z nejvýznamnějších památek města byla vystavěna právě v době panování Drugetovců, jedná se o hrad v renesančním stylu z roku 1610. V roce 1613 tu byla založena jezuitská kolej, která zároveň plnila funkci vzdělávacího institutu.
Marie Terezie a Andrássyovci
Drugetovci působí v Humenném do roku 1684, kdy vymřeli bez dalších přímých potomků. Dalším významným obdobím z historie této oblasti byla vláda Marie Terezie, tehdy se v Humenném usadilo mnoho národnostních menšin z okolních zemí – Poláci, Maďaři, Rusíni a také Židé. K rozepřím mezi obyvatelstvem však obvykle nedocházelo, neboť byla za oficiální jazyk stanovena latina.
19. století, obdpbí průmyslové revoluce, bylo ve znamení nových vlastníků města – Andrássyovců ze Sedmihradska. V roce 1871 byla uvedena do provozu první železniční trať a započala poměrně rozsáhlá těžba dřeva. V roce 1889 byla v Humenném otevřena vůbec první obchodní akademie v Rakousko-Uhersku. Prosperitu a rozvoj řemeslné výroby však ukončila 1. světová válka.
Výroba polyamidu v 50. letech, výstavba města a továren v období socialismu
Město bylo poměrně zaostalé až do 50. let minulého století, až do roku 1956 bylo víceméně jen administrativním celkem, ale téměř bez průmyslu. Značný rozvoj průmyslové výroby začal v souvislosti s výstavbou státního podniku na výrobu polyamidových vláken v druhé polovině 50. let. Postupně, v období socialismu, se v Humenném podařilo prosadit vytvoření mnoha podniků chemického, strojírenského a potravinářského odvětví průmyslu a současně s rozvojem výroby se stavěla nová sídliště a zázemí pro pracující (mateřské školy, jesle, školy, obchody).
Na počátku 90. let přišel značný útlum z důvodu narůstající krize československé ekonomiky a v současné době patří okres Humenné spíše k chudším oblastem Slovenské republiky. Většina obyvatel pracuje v průmyslu, zejména v chemické výrobě, významný pro rozvoj oblasti je i turistický ruch (Morské Oko, Vihorlat, východní Karpaty, skanzen lidové architektury v Humenném). Nejznámějšími a nejvíce navštěvovanými místy v okolí Humenného jsou ovšem Sninské rybníky, Veľká Domaša, Vinenské jazero a Zemplínska šírava.
Humenné - památky a zajímavosti v okolí
Zřícenina hradu Brekov
- Zřícenina hradu Brekov na výběžku Vihorlatských vrchů v údolí řeky Laborec je pozůstatek kamenné strážní pevnosti z konce 13. století.
Kaštel Humenné
- Zámeček v Humenném je dominantou okresního města v Prešovském kraji. Je jednou z nejvýznamnějších památek na východním Slovensku.