Mužský

Mužský je nejvyšší bod okresu Mladá Boleslav. Je součástí Přírodní rezervace Příhrazské skály uvnitř Chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Pozůstatek sopečného magmatu

Čedičový vrchol ve tvaru kupy, rozložené na pískovcové plošině, vznikl jako pozůstatek činnosti třetihorní sopky. Sopka vyvrhovala magma freatomagmatickou erupcí, které zůstalo zachováno dodnes, a v současné době je vrchol hory obnažený selektivní erozní činností. Je převážně holý, nezalesněný a jeho spodní příkré svahy pokrývá travnatý porost s nízkými keříky. Místy se tu vyskytují opuštěné kamenolomy, které vrchol Mužského o několik metrů snížily.

Dnes je Mužský chráněn jako geologická lokalita národního významu.

Z horních partií hory je velmi pěkný výhled do kraje, je proto často navštěvován turisty a cyklisty po síti značených cest a cyklostezek. Na většině spodních svahů hory jsou dnes stále ještě v provozu ovocné sady.

Ostřelování z děl v Prusko-Rakouské válce 

Na vrcholu stojí kamenný pomník neblahým událostem Prusko-Rakouské války, v místech pomníku bylo totiž 28. června 1866 palebné postavení kanónů.

5. července 1933 tu Společnost přátel Lužice zorganizovala protestní manifestaci s hojnou účastí 30 tisíc lidí, kteří podpořili nesouhlas s útlakem Lužických Srbů v nacistickém Německu.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Boseň 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Slopovo - Rozhledna Slopovo ve Slovenském rudohoří poskytuje velmi pěkný výhled do okolní krajiny.
Rozhledna Jasenina - Rozhledna Jasenina je dřevěná vyhlídková věž ve Slovenském rudohoří.
Rozhledna Masarykův dvůr - Mezi Zvolenem a Detvou se nachází vyhlídková věž Masarykův dvůr.
Rozhledna Unimo - Rozhledna UNIMO tak trochu připomíná ubytovací Unimo buňky pro stavbaře.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.