Chlum

Chlum je nejvyšší hora v okrese Hradec Králové, nachází se v katastrálním území obcí Dlouhé Dvory, Lípa a Chlum. 

Z geomorfologického hlediska je Chlum součástí Východolabské tabule, jeho podcelku Chlumecká tabule a místního okrsku Libčanská plošina.

Památník bitvy u Hradce Jrálové v roce 1866

Kolem Chlumu vede Naučná stezka Centrální bojiště Chlum, jedná se o památkovou zónu areálu bojiště krvavého masakru bitvy u Hradce Králové v roce 1866 (Prusko-Rakouská válka). 

Na bojišti je postavena kostnice (ossarium), vybudovaná podle návrhu profesora F.V. Schmidta z roku 1899, restaurována v roce 1936.

Kousek od vrcholu stojí gotický kostel z r. 1384, upravený v 16. století renesančně. V 18. století k němu byla přistavěna hranolová věž. Ve zmiňované bitvě byl zasažen několikrát dělostřeleckými granáty, které jsou zazděny v jižní a východní části kostela. Uvnitř budovy najdete významné deskové obrazy Klanění tří králů, Zvěstování, Zmrtvýchvstání a Proměnění Páně.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 21.10.2020
Polojasno
12°C
9°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1016.1hPa
Vítr: 4.8m/s
z jiho-východu
Zítra
Čtvrtek 22.10.
Polojasno
15°C
9°C
Pátek
23.10.2020
Zataženo
15°C
11°C
Sobota
24.10.2020
Skoro jasno
15°C
9°C
Neděle
25.10.2020
Polojasno
15°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Všestary 

Místa v okolí

Čistěves - Obec Čistěves se nachází asi 12 km severozápadně od Hradce Králové. Dominantou a také zdejší nejstarší památkou je latinsky psaná listina krále Přemysla Otakara I., která pochází z roku 1225.
Vzdálenost: 2km
Radana Vilímová - Půjčovna má k dispozici lodě, které lze uplatnit na všech řekách v České republice.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.
Rozhledna Kopaninka - Rozhledna Kopaninka byla postavena v roce 2018. Jedná se o dřevěnou konstrukci s ocelovými točitými schody, poměrně neobvyklého šestiúhelníkového průřezu. 
Rozhledna Božka - V obci Přáslavice byla vybudována v roce 2009 výrazně zbarvená zděná rozhledna s vnějším obvodovým ocelovým schodištěm. 
Rozhledna Hemberk - Rozhledna Hemberk pod vrcholem Křemenáč u obce Písečná je celodřevěná stavba vyhlídkové plošiny, vysoká 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.