Chlum

Chlum je nejvyšší hora v okrese Hradec Králové, nachází se v katastrálním území obcí Dlouhé Dvory, Lípa a Chlum. 

Z geomorfologického hlediska je Chlum součástí Východolabské tabule, jeho podcelku Chlumecká tabule a místního okrsku Libčanská plošina.

Památník bitvy u Hradce Jrálové v roce 1866

Kolem Chlumu vede Naučná stezka Centrální bojiště Chlum, jedná se o památkovou zónu areálu bojiště krvavého masakru bitvy u Hradce Králové v roce 1866 (Prusko-Rakouská válka). 

Na bojišti je postavena kostnice (ossarium), vybudovaná podle návrhu profesora F.V. Schmidta z roku 1899, restaurována v roce 1936.

Kousek od vrcholu stojí gotický kostel z r. 1384, upravený v 16. století renesančně. V 18. století k němu byla přistavěna hranolová věž. Ve zmiňované bitvě byl zasažen několikrát dělostřeleckými granáty, které jsou zazděny v jižní a východní části kostela. Uvnitř budovy najdete významné deskové obrazy Klanění tří králů, Zvěstování, Zmrtvýchvstání a Proměnění Páně.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 8.3.2021
Skoro jasno
4°C
-5°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1021.2hPa
Vítr: 3.2m/s
z severo-severo-východu
Zítra
Úterý 9.3.
Zataženo
3°C
-3°C
Středa
10.3.2021
Skoro jasno
4°C
-4°C
Čtvrtek
11.3.2021
Déšť
2°C
6°C
Pátek
12.3.2021
Skoro jasno
8°C
1°C

Kontakt

Adresa:
Všestary 

Místa v okolí

Čistěves - Obec Čistěves se nachází asi 12 km severozápadně od Hradce Králové. Dominantou a také zdejší nejstarší památkou je latinsky psaná listina krále Přemysla Otakara I., která pochází z roku 1225.
Vzdálenost: 2km
Radana Vilímová - Půjčovna má k dispozici lodě, které lze uplatnit na všech řekách v České republice.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Jezerní slať - Rozhledna Jezerní slať je menší vyhlídková stavba z dřevěných trámků, postavená v roce 1997. 
Klostermannova rozhledna - Klostermannova rozhledna je kamenná stavba vyhlídkové věže z roku 1938.
Rozhledna Velký Kamýk - Rozhledna Velký Kamýk je ocelová stavba vysílače mobilních operátorů, postavená v roce 2002. Stožár je vysoký 55 metrů.
Rozhledna Kupa (Jestřebice) - Rozhledna Kupa v Jestřebicích je zastřešená dřevěná stavba.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.