Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Klášter ve Vyšším Brodě je sídlem cisterciáckého opatství. V současné době se jedná o jediný funkční mužský cisterciácký klášter na území České republiky, v jeho čele stojí převor Justin Berka. Zároveň je Vyšebrodský klášter velmi významnou kulturní památkou jihočeského regionu a je navštěvován mnoha turisty z ČR i ze zahraničí a také vodáky, kteří ve Vyšším Brodě obvykle zahajují splouvání řeky Vltavy.

Rožmberkové

Klášter byl založen v roce 1259 Vokem I. z Rožmberka po jednání s cisterciáckou generální kapitulou v Citeaux. 1. června byl vysvěcen klášterní kostel a tento den je považován tedy za oficiální založení Vyšebrodského kláštera. Rožmberkové ve zdejší Rožmberské kryptě klášterního kostela Nenebevzetí Panny Marie také nakonec spočinuli, první z nich Vok I. z Rožmberka tu byl pohřben v roce 1262 a poslední Petr Vok z Rožmberka, jehož rakev je dodnes ve velmi dobrém stavu, v roce 1611.

Pohroma husitských válek, nacistů a bývalé Státní bezpečnosti 

Klášter zažil období slavná i žalostá, jednou z nejhorších byly husitské války, kdy byl klášter vypálen. V průběhu druhé světové války museli mniši klášter pod nátlakem nacistů opustit. Po válce se sice do kláštera vrátili, ale jen na několik let. V roce 1950 sem vtrhlo komando příslušníků Sboru národní bezpečnosti a Státní bezpečnosti, bez sebemenšího zákonného důvodu klášter zabrali a mniši byli deportováni do internačních táborů v rámci tzv. Akce K, kde vykonávali nucené práce a byli podrobováni výchovným politickým školením.

Postupná obnova cisterciáckého kláštera po roce 1989 

Mezitím se velká část zdejšího mobiliáře rozkradla, bylo tu sice vytvořeno muzeum, ale areál postrádal pravidelnou údržbu. Některým mnichům se podařilo uprchnout do západního Německa a kvůli zachování řádu existovala formální unie se štýrským klášterem Rein. Po celých 40 let byl klášter v rukou Československého státu a teprve v roce 1990 se do kláštera mohli vrátit první dva mniši – Vojtěch Ivo Kvapil a Xaver Švanda. Cisterciácký klášter byl opět postupně obnoven.

Zajámavým relikviářem opatrovaným v prostorách kláštera je Závišův kříž ze 13. století, který cisterciákům daroval Záviš z Falkenštejna. Je to relikvie s kusem dřeva z Kristova kříže, která je údajně jednou z nejvzácnějších středověkých zlatnických klenotů na území České republiky.

Přelomový pro běh kláštera je rok 2011, tehdy se vyšebrodští mniši rozhodli pro tradiční liturgii. Dnes tak můžete denně navštívit tzv. Tridentskou mši – je to jediné místo v českobudějovické diecézi, kde se tyto veřejné mše konají.

Dnes je představeným kláštera převor Justin Berka, který zastává i některé pravomoce opata. Od dubna do září (v letních měsících) je klášter přístupný veřejnosti a prohlídky jsou zajištěny s průvodcem. Mimo tuto sezonu je třeba mimořádnou prohlídku domluvit předem.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Vyšší Brod 
Web: Cisterciácký klášter Vyšší Brod
Email: cist@klastervyssibrod.cz
Telefon: +420 380 74 66 74

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Kemp Pod Hrází - Klasický vodácký kemp v obci Vyšší Brod na řece Vltavě na 318,9 ř. km je obvykle počátečním místem pro splouvání Vltavy. Nachází se na pravém břehu řeky, hned pod hrází vodního díla Lipno II.
Vzdálenost: 1km
Jez Bílý mlýn (Vyšší Brod) - Jez Bílý mlýn ve Vyšším Brodě na řece Vltavě, ř. km. 317,9 je za optimálního stavu vody sjízdný sportovní propustí po levé straně. Před sjížděním jezu je vhodné terén předem prohlédnout, propust má z koruny hráze vyšší schod a pod jezem se tvoří mohutný jazyk s krátkou peřejí. Jezem je možné snadno plavidla koníčkovat po spádnici nebo přenášet po levém břehu.
Vzdálenost: 1km
Ingetour - Půjčovna Ingetour poskytuje rafty, kánoe a kajaky vhodné na řeku Vltavu. K dispozici jsou také nové ubytovny a kempy na řece Vltavě.
Vzdálenost: 1km
Petr Putzer, s. r. o. - Petr Putzer poskytuje půjčovnu lodí a raftů pro vodáky. Nabízí prakticky vše, co vodák ke své zábavě potřebuje.
Vzdálenost: 1km
Alžběta Adamcová - Půjčovna poskytuje lodě, rafty a veškeré vodácké vybavení, které vám dovolí vodácký výlet po Vltavě.
Vzdálenost: 1km
Penzion Vltava - Penzion Vltava se nachází na levem břehu vltavy v malebném městečku Vyšší Brod nedaleko lipenskeho jezera cca 10km .Ubytování,parkoviště,stravování po celí den.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Větrný mlýn Plániva - Bývalý větrný mlýn holandského typu byl postaven v roce 1809.
Větrný mlýn Petrovice - Větrný mlýn holandského typu v Petrovicích vznikl v roce 1848. byl postaven z lomového kamene.
Větrný mlýn Kořenec - Větrný mlýn holandského typu v obci Kořenec pochází z roku 1866.
Pivovar Všerad - Pivovar Všerad se nachází 20 km od Berouna, naše piva vaříme od roku 2013

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz