Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Klášter ve Vyšším Brodě je sídlem cisterciáckého opatství. V současné době se jedná o jediný funkční mužský cisterciácký klášter na území České republiky, v jeho čele stojí převor Justin Berka. Zároveň je Vyšebrodský klášter velmi významnou kulturní památkou jihočeského regionu a je navštěvován mnoha turisty z ČR i ze zahraničí a také vodáky, kteří ve Vyšším Brodě obvykle zahajují splouvání řeky Vltavy.

Rožmberkové

Klášter byl založen v roce 1259 Vokem I. z Rožmberka po jednání s cisterciáckou generální kapitulou v Citeaux. 1. června byl vysvěcen klášterní kostel a tento den je považován tedy za oficiální založení Vyšebrodského kláštera. Rožmberkové ve zdejší Rožmberské kryptě klášterního kostela Nenebevzetí Panny Marie také nakonec spočinuli, první z nich Vok I. z Rožmberka tu byl pohřben v roce 1262 a poslední Petr Vok z Rožmberka, jehož rakev je dodnes ve velmi dobrém stavu, v roce 1611.

Pohroma husitských válek, nacistů a bývalé Státní bezpečnosti 

Klášter zažil období slavná i žalostá, jednou z nejhorších byly husitské války, kdy byl klášter vypálen. V průběhu druhé světové války museli mniši klášter pod nátlakem nacistů opustit. Po válce se sice do kláštera vrátili, ale jen na několik let. V roce 1950 sem vtrhlo komando příslušníků Sboru národní bezpečnosti a Státní bezpečnosti, bez sebemenšího zákonného důvodu klášter zabrali a mniši byli deportováni do internačních táborů v rámci tzv. Akce K, kde vykonávali nucené práce a byli podrobováni výchovným politickým školením.

Postupná obnova cisterciáckého kláštera po roce 1989 

Mezitím se velká část zdejšího mobiliáře rozkradla, bylo tu sice vytvořeno muzeum, ale areál postrádal pravidelnou údržbu. Některým mnichům se podařilo uprchnout do západního Německa a kvůli zachování řádu existovala formální unie se štýrským klášterem Rein. Po celých 40 let byl klášter v rukou Československého státu a teprve v roce 1990 se do kláštera mohli vrátit první dva mniši – Vojtěch Ivo Kvapil a Xaver Švanda. Cisterciácký klášter byl opět postupně obnoven.

Zajámavým relikviářem opatrovaným v prostorách kláštera je Závišův kříž ze 13. století, který cisterciákům daroval Záviš z Falkenštejna. Je to relikvie s kusem dřeva z Kristova kříže, která je údajně jednou z nejvzácnějších středověkých zlatnických klenotů na území České republiky.

Přelomový pro běh kláštera je rok 2011, tehdy se vyšebrodští mniši rozhodli pro tradiční liturgii. Dnes tak můžete denně navštívit tzv. Tridentskou mši – je to jediné místo v českobudějovické diecézi, kde se tyto veřejné mše konají.

Dnes je představeným kláštera převor Justin Berka, který zastává i některé pravomoce opata. Od dubna do září (v letních měsících) je klášter přístupný veřejnosti a prohlídky jsou zajištěny s průvodcem. Mimo tuto sezonu je třeba mimořádnou prohlídku domluvit předem.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 29.9.2020
Polojasno
11°C
9°C
Srážky: 0.2mm
Tlak: 1017.4hPa
Vítr: 2.8m/s
z západu
Zítra
Středa 30.9.
Polojasno
14°C
9°C
Čtvrtek
1.10.2020
Jasno
17°C
10°C
Pátek
2.10.2020
Zataženo
13°C
12°C
Sobota
3.10.2020
Silný déšť
19°C
6°C

Kontakt

Adresa:
Vyšší Brod 
Web: Cisterciácký klášter Vyšší Brod
Email: cist@klastervyssibrod.cz
Telefon: +420 380 74 66 74

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Kemp Pod Hrází - Klasický vodácký kemp v obci Vyšší Brod na řece Vltavě na 318,9 ř. km je obvykle počátečním místem pro splouvání Vltavy. Nachází se na pravém břehu řeky, hned pod hrází vodního díla Lipno II.
Vzdálenost: 1km
Jez Bílý mlýn (Vyšší Brod) - Jez Bílý mlýn ve Vyšším Brodě na řece Vltavě, ř. km. 317,9 je za optimálního stavu vody sjízdný sportovní propustí po levé straně. Před sjížděním jezu je vhodné terén předem prohlédnout, propust má z koruny hráze vyšší schod a pod jezem se tvoří mohutný jazyk s krátkou peřejí. Jezem je možné snadno plavidla koníčkovat po spádnici nebo přenášet po levém břehu.
Vzdálenost: 1km
Ingetour - Půjčovna Ingetour poskytuje rafty, kánoe a kajaky vhodné na řeku Vltavu. K dispozici jsou také nové ubytovny a kempy na řece Vltavě.
Vzdálenost: 1km
Petr Putzer, s. r. o. - Petr Putzer poskytuje půjčovnu lodí a raftů pro vodáky. Nabízí prakticky vše, co vodák ke své zábavě potřebuje.
Vzdálenost: 1km
Alžběta Adamcová - Půjčovna poskytuje lodě, rafty a veškeré vodácké vybavení, které vám dovolí vodácký výlet po Vltavě.
Vzdálenost: 1km
Penzion Vltava - Penzion Vltava se nachází na levem břehu vltavy v malebném městečku Vyšší Brod nedaleko lipenskeho jezera cca 10km .Ubytování,parkoviště,stravování po celí den.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Vodárenská vyhlídka Kladruby nad Labem - Bývalý vodojem vysoký 22 metrů na okraji Kladrub nad Labem přestal sloužit svému účelu v 70. letech minulého století.
Rozhledna Zuberský vrch - V roce 2003 vyrostl na Zuberském vrchu telekomunikační ocelový stožár, vysoký 55 metrů. Zároveň slouží jako rozhledna.
Rozhledna Vojtěchov - Zajímavá rozhledna stojí mezi obcemi Vojtěchov a Kladno na Chrudimsku. Byla postavena v roce 2010, její výška je 17 metrů a jsou zde k dispozici celkem tři vyhlídkové plošiny. Ta nejvyšší se nachází 12 metrů nad zemí.
Rozhledna Na kopečku - V roce 2007 byla postavena na okraji obce Licoměřice pěkná dřevěná rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.